Skocz do zawartości

Forum się zwija?


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, Grzesiek napisał:

To tutaj jest (był? ) O. T. I konkursy na relacje z obserwacji. A nie ma polityki, fantastyki i giełdy w nadmiarowej ilości. 

 

O to to!

TWA, i tematów zastępczych....

Edytowane przez Erik68

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

Czyli tytułem pierwszego małego podsumowania:

1 - społeczność jest prężna i przywiązana do forum, ale z jakiegoś powodu niezbyt aktywna (poza tematem o zwijaniu forum), no bo covid, dzieci i kredyty we frankach, 

2 - admin bardzo chce, ale na razie nie może,

3 - poza tym się starzejemy i niedługo pewnie wszyscy umrzemy, na rzeczony covid albo z nudów. 

?

pkt. 1 - proza życia ale wszystko zawsze wraca do normy, czyli wypełnia pustkę 

pkt. 2 - Robert czuwa

pkt. 3 - po 45 latach zajmowania się astro - od własnoręcznie szlifowanych szkiełek po GPSesowe skomputeryzowane cudeńka - poczułem proces upływu czasu, dlatego tak ważne są kontakty i wiedza czerpana na FA oraz naturalna zmiana pokoleń a to jest proces, który już trwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, dobrychemik napisał:

...Niesłusznie, moim zdaniem, cieszą się niektórzy, że tutaj nie ma takich tematów o przysłowiowej "dupie Maryny". Pozwólcie sobie na więcej luzu.

Jak to "nie ma"? Lukost co raz otwiera wątek "narzekaniowy", zapewne dla rozruszania towarzystwa. Chłopina stara sie jak może, to i wyniki są - wątek rozkwita jak rzadko. Szkoda tylko, że swoje narzekania na starzenie się tak bardzo uogólnia. Nie każdy czuje się taki stary! ? Może ma za dobre warunki obserwacyjne? Jak to mawiano - "chleb ludzi bodzie". Dla poprawy formy i nastroju proponuję ćwiczenia z kettlebellami.

Zaś co do braku przysłowiowych tematów - boleję razem z Dobrymchemikiem. Ja też mam jakie-takie pojęcie o chemii ?

  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy :

Forum choruje,potrzebne jest lekarstwo.

Szukajmy go ! 

Mam 4 :

- więcej tematów okołoastronomicznych

- w celu zachęty do działania  reagujmy na posty kolegów ( bo takie pisanie do samego siebie mija się z celem )

- nowe cykle,coś w stylu OT.

- trzeba nam świeżej krwi

Mile widziane inne inicjatywy,czekamy na pomysły !

  • Like 6

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lolak89 napisał:

Nagler+ za każdą relację i fotkę !!! ?

@lolak89, fundujesz?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lolak89 napisał:

Nagler+ za każdą relację i fotkę !!! ?

Dla mnie skromnie klasyczny ortho za  szkic, proszę.?

  • Like 1
  • Haha 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janko, staram się  nie narzekać dla samego narzekania (problem jest realny), nie próbuje też niczego na siłę rozruszać. Se piszę co myślę, a już mogę bez rozkminki, czy mi wypada, bo zrezygnowałem z moda. ? @SZKLARZ, wszelkie pomysły na sanację są na wagę złota.

Swoją drogą, popatrzcie ile i jakie tematy pojawiły się na forum od wczoraj do 16.30, czyli momentu gdy to piszę i sami wyciągnijcie wnioski na temat jego kondycji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Lunatyk_101 napisał:

Nie do wiary. Wygląda jak robota w Photoshopie. ?

To nie Photoshop, jeśli dobrze pamiętam, to to było dzień po 2. turze wyborów prezydenckich ?

  • Like 1
  • Haha 5

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukost napisał:

@Janko, staram się  nie narzekać dla samego narzekania (problem jest realny), nie próbuje też niczego na siłę rozruszać. Se piszę co myślę, a już mogę bez rozkminki, czy mi wypada, bo zrezygnowałem z moda. ? ...

 

@lukost, nie myśl, że Cię nie rozumiem. Wkładałeś i wkładasz serce w działalność na forum. Utożsamiasz się z nim. Jednak nie wszystko od nas zależy, nie wszystko musi wyglądać tak jak sobie wyobrażamy. Świat istniał i będzie istniał także bez nas. Ciągniemy ten wózek niejako w sztafecie, najpierw mocniej, potem słabiej, na koniec wcale. Boli, że zostaje po nas luka, czujemy się rozczarowani, ale przychodzą inni, z innym podejściem, innymi pomysłami, inną mentalnością i luki nie czują. Ćwiczyłem to w życiu wielokrotnie, zresztą na tym forum obserwowaliśmy podobne reakcje innych zasłużonych kolegów.  Cieszmy się, że nasz wysiłek napędzał choć trochę wirowanie tego świata, ale nie myślmy, że on przestanie wirować.

Nie czuj się tylko urażony moimi mizernymi żartami. Lepiej się śmiać, także z samych siebie, niż się smęcić.

??

  • Like 3
  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, SZKLARZ napisał:

Mam 4 :

- więcej tematów okołoastronomicznych

- w celu zachęty do działania  reagujmy na posty kolegów ( bo takie pisanie do samego siebie mija się z celem )

- nowe cykle,coś w stylu OT.

- trzeba nam świeżej krwi

Mile widziane inne inicjatywy,czekamy na pomysły !

Nie musimy tylko stawiać na nowe. Zaangażowanie w stare cykle i udział starej gwadji jest też mile widziany. Marzą mi się cykle lub pojedyncze tematy takie jak:

  • "Ciemne mgławice dla początkujących"
  • "Moc małej lornetki"
  • "Obserwacje Słońca - jak zacząć" 
  • Z APM chętnie bym poczytał o mocowaniu filtrów w różnych lornetkach
  • Komentarze ekspertów do astrofotografii konkunkursowej  - przeczytanie takiego komentarza powoduje, że taki laik jak ja potrafi docenić te prace na innym poziomie niż tylko estetycznym

Może w tym miejscu warto napisać też coś pozytywnego. Cieszę się z  większej ilości szkiców DS i US (też tych wspomaganych komputerowo) dziękuję wam bardzo @megrez23, @Erik68@Ciekawska, @MichalKaczan, @[email protected] oraz bardzo ciekawych komentarzy dotyczących kraterów Księżyca - dzięki @lulu

Jeśli chodzi o sprawy administracjno-techniczne to chciałbym móc wyłączyć giełdę z najnowszych tematów. 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 3
  • Thanks 5

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, pmochocki napisał:

Jeśli chodzi o sprawy administracjno-techniczne to chciałbym móc wyłączyć giełdę z najnowszych tematów. 

Nie wiem czy to dobry pomysł. Wiemy dobrze że migracja sprzętu astro jest dosyć spora, czasem mimo teoretycznego braku zainteresowania pojawienie się ogłoszenia o sprzedaży jakiegoś sprzętu jest impulsem do jakiejś zmiany. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, pmochocki napisał:

Jeśli chodzi o sprawy administracjno-techniczne to chciałbym móc wyłączyć giełdę z najnowszych tematów. 

Też ostatnio mam takie spostrzeżenia.

Często ktoś ma dużo ogłoszeń i z czasem je aktualizuje, wtedy wchodząc na forum widzę z góry na dół tylko giełdę. Wiem że jeżeli nawet ktoś chwilę wcześniej wrzucił jakąś fajną relację czy inny ciekawy temat, będę miał problem żeby do niego dotrzeć. Jeżeli chcę coś kupić albo czegoś szukam, wchodzę na giełdę i widzę co jest nowego. Nie koniecznie potrzebuje takiego info na głównej stronie. Ale może to tylko ja tak mam ?

  • Like 2

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem optymistą, no bo przecież to Nasze Forum to jak gwiazda - no dobrze może i lekko przygasa, ale jak niespodziewanie wybuchnie to będzie piękna supernowa ?

Więc póki gwiazdy na niebie będzie wszystko w porządku ?  

Pozdrawiam wszystkich miłośników podnoszenia wzroku w kierunku nieba ?

Edytowane przez GKG
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, gryf188 napisał:

Nie wiem czy to dobry pomysł. Wiemy dobrze że migracja sprzętu astro jest dosyć spora, czasem mimo teoretycznego braku zainteresowania pojawienie się ogłoszenia o sprzedaży jakiegoś sprzętu jest impulsem do jakiejś zmiany

Żeby było jasne. Nie chcę wyłączyć wszystkim tej możliwości. Ja rozumiem, coś się pojawi i ktoś nie chciałby tego przeoczyć. 

Ale ja chciałbym mieć możliwość wyłączenia wątków giełdy. Jak już mamy wątek: prośby, skargi i zażalenia to wyraziłem swoją opinię. 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, pmochocki napisał:

Jeśli chodzi o sprawy administracjno-techniczne to chciałbym móc wyłączyć giełdę z najnowszych tematów. 

Może trzeba zacząć egzekwować regulamin, punkt:

w ilości wystawianego towaru przez jednego forumowicza do maksymalnie jednego zestawu przedmiotów nie częściej niż raz na 2 tygodnie. Kolejne wystawienie przedmiotu może nastąpić po zamknięciu poprzedniej oferty

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

Może trzeba zacząć egzekwować regulamin, punkt:

w ilości wystawianego towaru przez jednego forumowicza do maksymalnie jednego zestawu przedmiotów nie częściej niż raz na 2 tygodnie. Kolejne wystawienie przedmiotu może nastąpić po zamknięciu poprzedniej oferty

Czy dopisanie w starym wątku "aktualne" to jest wystawienie przedmiotu? Regulamin tego chyba nie precyzuje i mam nadzieję, że wiesz na co chcę zwrócić uwagę... 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijania wątków giełdowych regulamin nie zabrania, ale w dziale Sprzedam mamy wielu użytkowników wystawiających jednocześnie kilka ofert. Sposobem na to jest oczywiście zgrupowanie tego w jednym ogłoszeniu - wtedy podbijanie będzie wciąż możliwe, ale będzie generowało na stronie głównej mniejszy ruch.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, pmochocki napisał:

Czy dopisanie w starym wątku "aktualne" to jest wystawienie przedmiotu? Regulamin tego chyba nie precyzuje i mam nadzieję, że wiesz na co chcę zwrócić uwagę... 

Na prawdę nie ma innych problemów?

Z dyskusji pierwotnie wnioskowałem, że przeszkadza nam mała liczba postów merytorycznych.

Czy prześladowanie/ograniczanie giełdy poprawi sytuację?

Szczerze mówiąc wątpię. 

Też nie jestem szczególnie zainteresowany działem "ogłoszenia drobne", ale nie widzę powodu, aby go ograniczać, bo w imię czego?

W imię regulaminu i porządku?

Zawsze mawiam, że porządek to jest na cmentarzu, gdzie wszyscy leżą, jak to  regulamin nakazuje ?

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, piotrfie napisał:

Na prawdę nie ma innych problemów?

Z dyskusji pierwotnie wnioskowałem, że przeszkadza nam mała liczba postów merytorycznych.

Ja chciałem tylko powiedzieć, że przez giełdę czasem umykają mi posty merytoryczne. I właśnie nie wydaje mi się, że ściganie tego z paragrafu się sprawdzi. Dlatego też w oryginalnym poście zaproponowałem inne rozwiązanie. 

  • Like 5

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

Jeśli chodzi o sprawy administracjno-techniczne to chciałbym móc wyłączyć giełdę z najnowszych tematów. 

Popieram. Wolę widzieć pustkę niż ten spam.

Najlepiej gdyby każdy mógł widoczność giełdy ustawić indywidualnie.

 

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

 

Ja chciałem tylko powiedzieć, że przez giełdę czasem umykają mi posty merytoryczne. I właśnie nie wydaje mi się, że ściganie tego z paragrafu się sprawdzi. Dlatego też w oryginalnym poście zaproponowałem inne rozwiązanie. 

Wydaje mi się, że przy obecnej ilości nowych tematów/postów, gdzie na głównej często są widoczne posty  z dwóch dni (z racji niewielkiej ich ilości) trudno jest przegapić merytoryczne treści . Przynajmniej ta giełda stwarza pozory ruchu w interesie. Na pewno opcja by się przydała, jednak to poboczny temat.

Wizual to sport coraz bardziej niszowy, żeby nie powiedzieć elitarny ? i chyba pora się z tym pogodzić. Jest parę zainteresowanych osób, tu mamy swoją przestrzeń i tylko pora ruszyć cztery litery. Już mam pomysł na następne OT! ?

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie tu czytam i wydaje mi się, że chcecie być bardzo elitarni . Tak bardzo, że zostanie Was ultraelitarna grupka, którą policzy się ją na palcach dwóch dłoni. Widzicie, że ruch na forum jest mały i kombinujecie co by tu zrobić, by rzucało się to w oczy jeszcze bardziej. Nazwa tego forum nie wskazuje, że ma to być jedynie rezerwat ortodoksyjnych wizualowców, a odnoszę wrażenie, że w takim kierunku dążycie - przynajmniej z lektury tego wątku tak wnoszę. Astronomia to dużo, dużo więcej niż tylko wciskanie sobie okularu w oko.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przed chwilą skończyłem sobie wciskać w oko wspaniałe widoki Księżyca.?

  • Like 1
  • Haha 7

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Foton napisał:

Cześć. Jako wizualny obserwator nocnego nieba pozdrawiam wszystkich forumowiczów. A dzisiaj pięknie Księżyc wyglądał. Zainteresowała mnie zwłaszcza ta okolica.1040362420_DoKopiowania.jpg.d4c58b9eecfd178d0d53fb0066fa63dd.jpg

Właśnie wróciłem z obserwacji. Ta okolica też była na palecie.

  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)