Skocz do zawartości

Forum się zwija?


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie oprócz tego, że mam to szczęście  należeć do aktywnej tu grupki wizualwców, spotykających się dość regularnie, mi to forum (i generalnie AP też, i maniak też) kojarzy się w 90% z rozmowami i tematami o sprzęcie. Są jeszcze zdjęcia, trochę relacji z obserwacji i generalnie tyle. 

Czego mi brakuje na polskich forach to rozmów. Rozmów o astronomii właśnie. O czarnych dziurach, pulsarach, cyklu życia gwiazd, początkach Wrzechswiata, nowych odkryciach, świeżych teoriach, szukaniu życia poza Ziemią czy nawet poczynań NASA czy Muska. 

Mnie patrzenie w niebo zauroczyło i nie zniechęciło bo mnie to mówiąc bardzo kolokwialnie, ciągle niesamowicie jara co tam jest. Te gigantyczne piece termojądrowe, kwazary tak potężne, że świecące z miliardów lat świetlnych. Z bratem potrafię rozprawiać o tym godzinami czasami.

A że potencjał do takich rozmów jest spójrzcie chociażby na podfora molochów takich jak quora czy reddit, gdzie takich tematów pełno. 

@dobrychemik chyba dobrze mówi, dobrze jak na forum są różne tematy, a nie tylko sprzęt, obserwacje i zdjęcia. 

  • Like 7

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dobrychemik napisał:

Tak sobie tu czytam i wydaje mi się, że chcecie być bardzo elitarni . Tak bardzo, że zostanie Was ultraelitarna grupka, którą policzy się ją na palcach dwóch dłoni. Widzicie, że ruch na forum jest mały i kombinujecie co by tu zrobić, by rzucało się to w oczy jeszcze bardziej. Nazwa tego forum nie wskazuje, że ma to być jedynie rezerwat ortodoksyjnych wizualowców, a odnoszę wrażenie, że w takim kierunku dążycie - przynajmniej z lektury tego wątku tak wnoszę. Astronomia to dużo, dużo więcej niż tylko wciskanie sobie okularu w oko.

No widzisz ja podobne mam wrażenia czytajac odpowiedzi tuzów astropolis na "naukowe" tematy. jednym zdaniem skwitował bym to tak - daj spokój co będziesz z plebsem nieogarnierym dyskutował; strach o coś zapytać. 

Tu nigdy się z czymś takim nie spotkałem.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na AP i Astromaniaku jest kolega Ekolog, który bardzo szeroko podchodzi do tematu.

  • Thanks 2

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tematy bardziej teoretyczne, typu wspomniane czarne dziury, OTW i inne zdarzyło mi się parę razy rozmawiać na Astropolis i zawsze były to satysfakcjonujące mnie dyskusje. Tego oczekuję właśnie i tego mi brakuje na znanych mi polskich forach astronomicznych. Astropolis to głównie astrofotografia, tutaj rządzą wizualowcy, astromaniaka przy życiu trzyma jedynie giełda. Najbardziej otwarte na tematy okołoastronomiczne jest Astropolis i chyba dlatego tam najbardziej czuję się na miejscu. Nie sądzę, bym był jakimś wyjątkiem w tym, że oprócz obserwowania i fotografowania lubię też podyskutować o astrofizyce czy ogólnie o astronomii jako takiej, oderwanej od amatorskich zmagań ze sprzętem.

Edytowane przez dobrychemik
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niech tak zostanie. Każdy znajdzie miejsce dla siebie na, którymś z Forów. 

Pozdrawiam

Jarek

PS dla mnie każde z nich jest przyjaznym środowiskiem, gdzie można "spotkać" wspaniałych miłośników nocnego nieba. Jedni piszą wiersze, inni fotografują i jest super. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

 

 

Edytowane przez megrez23
  • Like 4

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio dosyć duży ruch na FA. To cieszy. A jeśli chodzi o wizualne obserwacje to jak na nasze warunki istny szał.? Tak 3mać!???

Edytowane przez megrez23
  • Like 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanki i koledzy, zacznijmy od uświadomienia sobie otoczenia konkurencyjnego w którym funkcjonuje nasz produkt. Mamy 3 konkurencyjne, duże fora astronomiczne, co do których trudno powiedzieć czym się tak naprawdę różnią. Na pierwszy rzut oka różni się Astromaniak oparty na przedpotopowej wersji silnika PhpBB. FA i AP bazują na silniku Invision i siłą rzeczy pod względem wyglądu i funkcjonalności interfejsu są bardzo podobne. Astromaniaka wyróżnia dodatkowo spory zasób wiedzy pochodzący od jego patrona oraz pewien wyraźniejszy nacisk na kwestie sprzętowe. Ja na przykład często tam właśnie poruszam sprawy związane ze starymi japońskimi "klasykami" - jest tam parę osób które celują w tego typu tematach i sprzęcie. Ale tak na prawdę trudno jednoznacznie powiedzieć czym się te fora różnią. To fatalna sytuacja zarówno dla samych serwisów jak i użytkowników, którzy by dotrzeć do całego astro-światka muszą często powielać wpisy w 3 miejscach...

Tymczasem dobry produkt zaczyna się od tego by zdecydować które z potrzeb niezaspokajanych przez istniejące/konkurencyjne rozwiązania chcemy zaspokoić, jakie są nasze mocne strony, czym się różnimy od innych. Jeżeli na pytanie "a dlaczego tu a nie u konkurencji" nie bardzo wiadomo jak odpowiedzieć, to jest tylko kwestią czasu gdy nawet niewielkie wahania w ruchu na stronie przełożą się nieubłaganie na fiasko przedsięwzięcia. FA musi wypracować odpowiedź na to pytanie - co można tu zyskać takiego, czego nie dadzą inni? Bez tego będzie stawać się coraz wyraźniej cieniem silniejszego - a pod względem ruchu AP wyprzedza chyba FA i wobec braku innych argumentów przetargowych to wystarczy aby było groźnie.

Edytowane przez lulu
  • Like 2

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AP to 95% astrofoto i tym się różni od pozostałych forów, na AF jest najwięcej wizuala( chociaż szału niema).

PS Pewna osoba znowu sobie z AF zrobiła swoją prywatną giełdę, może by moderator , zwrócił jej uwagę że to wszystko można w jednym poście zmieścić...

  • Like 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Erik68 napisał:

AP to 95% astrofoto i tym się różni od pozostałych forów, na AF jest najwięcej wizuala( chociaż szału niema).

PS Pewna osoba znowu sobie z AF zrobiła swoją prywatną giełdę, może by moderator , zwrócił jej uwagę że to wszystko można w jednym poście zmieścić...

Tak to później wygląda na głównej...

 

Screenshot_20210403-094016_Chrome.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1

Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą specyfiką FA od zawsze były obserwacje wizualne, które u sąsiadów występują w ilościach śladowych. Jak już koledzy wskazali, na AP się foci, a na Maniaku owszem, ogląda, ale sprzęt i jego ceny. ? Jest cień szansy że ten niszowy, bardziej ambitnych wizual nie zniknie, jeśli znajdzie sie kilka osób w miarę regularnie publikujących jakieś tam treści. 

A z tym giełdowym spamerem czas najwyższy zrobić porządek.

  • Like 7
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to rozróżnienie astrofoto/wizual jest nie do końca prawdziwe i nie do końca szczęśliwe.

Prawdziwe - bo efekt ten forum zawdzięcza głównie wybranym użytkownikom publikującym świetne relacje i opisy. Ale już liczba postów w dziale astrofoto i wizual wcale nie potwierdza tej tezy (42 vs 30 tys.) i nie jest chyba tak że ludzie idą tutaj z tego typu rozróżnieniem w głowie.

A szczęśliwe - bo poza wybitnymi specami i pasjonatami, obie dziedziny są dla przeciętnego miłośnika astronomii równie zajmujące i co za tym idzie - problematyczne, rodząc powody by sięgać po pomoc na forum albo dzielić się swoimi doświadczeniami. Podobnie jest na AP - urzęduje tam grupa zaawansowanych pasjonatów astrofoto która nadaje pewien ton "stylistyczny" ale to nie oni robią statystykę ruchu w serwisie, a przeciętny użytkownik AP nie jest dla nich nawet specjalnym partnerem do dyskusji technicznych.

Warto pamiętać że szukanie pomysłu na własną formułę poprzez wynajdywanie nisz tematycznych to droga do marginalizowania ruchu na forum. Gdyby FA miało stać się miejscem dla pasjonatów wizuala, ruch zapewne spadłby mocniej niż o połowę.

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale to rozróżnienie istnieje i tyle. Ilu fociarzy obserwuje i na odwrót? Od obserwatora nie dostaniesz wskazówki co poprawić w obróbce, fociarz nie napiszę ci jaki filtr sprawdzi się do obserwacji czegoś tam. To jednak są dwa światy, dość hermetyczne od pewnego poziomu zaawansowania. 

A o wartości merytorycznej forum decyduje jednak grupa ekspertów w danej dziedzinie, która się akurat w danym zakątku zadomowiła. Nie da się przyciągnąć uwagi tysięcznym tematem o pierwszym teleskopie, bo tego na dłuższą metę prawie nikt nie czyta. 

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod tym ,co powiedział @lukost, astrofoto i wizual to zupełnie inne dziedziny astronomii.Szczerze powiedziawszy miałem swego czasu , styczność z amatorami fotografii w PTMA( internet był,wtedy czymś, niewyobrażalnym)i na dobrą sprawę,nie było o czym porozmawiać, tam dominował, sprzęt i obróbka.Nie piszę tego w złej intencji,przedstawiam tylko , zasadnicze różnice pomiędzy dwoma, wydawałoby się identycznymi dziedzinami.

PS.

A nikt tego nie zauważył ze wszystkie te trzy fora wzajemnie się uzupełniają??. Przecież jakby każde z nich ,powielało tematy swoich poprzedników, to w końcu jedno by wymiekło...

  • Like 6

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukost napisał:

No ale to rozróżnienie istnieje i tyle. Ilu fociarzy obserwuje i na odwrót? Od obserwatora nie dostaniesz wskazówki co poprawić w obróbce, fociarz nie napiszę ci jaki filtr sprawdzi się do obserwacji czegoś tam. 

Ja akurat stoję pośrodku, praktykuję jedno i drugie, ale uczciwie przyznam, że w obu dziedzinach nie jestem specjalnie zaawansowany. Skoro wspomniałeś o filtrach: zgadnij ile osób na FA zainteresowało się możliwością darmowego pomiaru widm filtrów. Ani jedna.

Edytowane przez dobrychemik
  • Like 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że forum coś przycichło. Ruch jest mniejszy ale pogoda też się przyczynia - ja się przyznaję - pogoda dopasowana do mojego zmianowego systemu pracy obdarowała mnie 3ma wieczorami z dobrym niebem. Jak już się najarałem i poleciałem do obserwatorium to po 4h przy składaniu materiału okazało się, że zaświetlenie nad miastem się chyba potroiło ?. I co tu zrobić? dni coraz dłuższe.... chyba się na US przerzucę i na coś bardziej mobilnego bo obserwatorium już wygląda jak jaskinie z Indiany Jones'a -> całe w pajęczynach ?

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak specjalnie się zarejestrowałem, żeby coś powiedzieć.

Fora internetowe takie jak te to nisza od kilku lat i według mnie to normalny proces - taki Facebook ma każdy, można być jednocześnie włączonym do wielu grup, oraz dostawać jednocześnie z nich treści. Wchodzenie osobno na każde forum z zakresu swoich zainteresowań pochłania dużo czasu, a na zbiorowym jest łatwiej.
Sam zaglądam od dawna na fora astronomiczne dlatego, że na FB pomoc jest różna (oraz dlatego, że działa tutaj giełda i poluje na 8" Dobsona, ale chyba ostatecznie zdecyduje się na nowy). Na jeden post jest 10 rzeczowych odpowiedzi, a na drugi nie ma żadnej - kwestia podbijania postów, tak działa Facebook. Natomiast tutaj pomogło mi to wiele razy bardziej. Jednakże sam poza pytaniami o kwestie techniczne nie za bardzo wiem o co miałbym tutaj pytać.
Przejrzałem ten wątek i pisaliście o relacjach - ma to sens, ale to trzeba przecież ciekawie napisać! Prędzej do lepszego działania forum to bym rozumiał wyjście dalej niż obserwacja, a stricte naukowe dyskusje (chętnie bym z pewnością czytał ludzi mądrzejszych ode mnie, bo staram się poszerzać w tym swoją wiedzę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał:

Skoro wspomniałeś o filtrach: zgadnij ile osób na FA zainteresowało się możliwością darmowego pomiaru widm filtrów. Ani jedna.

Ja się interesowałem, ale ze względu na rotację sprzętową nie zdążyłem wysłać. A na te które mam teraz kręciłeś nosem bo już testowałeś te serie. 

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Finek chyba na AM jest 8" Synta ale moim zdaniem celuj w używany GSO 10". Druga sprawa to relacje nie muszą być ciekawe... vide moja ostatnia  ? pisze bo chce się podzielić wynikami jak również czytam innych żeby czerpać z ich wiedzy czy inspirować się przy doborze obiektów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lolak89 napisał:

@Finek chyba na AM jest 8" Synta ale moim zdaniem celuj w używany GSO 10". ?

Tamta jest poza moim zasięgiem, bo nie ma opcji na wysyłkę. No, a pod tym względem nie jestem zbyt mobilny. 

Przy 10" teleskopie wiem, że zobaczę dużo więcej, ale za bardzo boję się, że przestanę widzieć niebo, a zacznę widzieć światło (polska nazwa mi wyleciała, po angielsku mówi się na to chyba seeing). No i dochodzi to, że sam muszę na własnych nogach przenosić ten teleskop, a już 8" może być wyzwaniem. Ostatni argument to cena - już 8" Synta jest dla mnie wyzwaniem, dlatego ubolewam, że nie mogę kupić tego z Astromaniaka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej by było jak by było stronicowanie na głównej stronie tak jak na astropolis. Wtedy ogłoszenia z giełdy by nie przeszkadzały, pobieżne przejrzenie nowych tematów i można przejść na kolejną stronę. Zresztą ogłoszenia powodują, że forum żyje i ja z ciekawości czytam nawet jeśli nie szukam sprzętu.

Nie wiem dlaczego nie da się wyłączyć dark mode, mi bardziej męczy się wzrok wiec najpierw przeglądam astropolis.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samym dole strony, masz opcje wyboru motywu.

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez KrisQ

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2021 o 15:07, ignisdei napisał:

A propos zwijania, to właśnie patrzę że a4u się zwinęło ?

Jakieś 2 tygodnie temu widziałem. Co prawda forum już nieaktywne było od jakiegoś czasu, ale była spora baza danych od 2003 roku. Ciekawe czy to gdzieś zostało.

W dniu 3.04.2021 o 12:39, lukost napisał:

No ale to rozróżnienie istnieje i tyle. Ilu fociarzy obserwuje i na odwrót? Od obserwatora nie dostaniesz wskazówki co poprawić w obróbce, fociarz nie napiszę ci jaki filtr sprawdzi się do obserwacji czegoś tam. To jednak są dwa światy, dość hermetyczne od pewnego poziomu zaawansowania. 

A o wartości merytorycznej forum decyduje jednak grupa ekspertów w danej dziedzinie, która się akurat w danym zakątku zadomowiła. Nie da się przyciągnąć uwagi tysięcznym tematem o pierwszym teleskopie, bo tego na dłuższą metę prawie nikt nie czyta. 

Część przechodzi z wizuala na astrofoto, zresztą jak się puści serie klatek to można spokojnie obserwować. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien pomysł. Obecnie żyjemy w czasach pośpiechu i krótkiej skondensowanej wiadomości. Myślę, że powinny powstać dwa długie tasiemcowe wątki przypięte na wierzchu forum. Pierwszy o tym co jutro/dzisiaj planujemy obserwować i co dzisiaj/wczoraj obserwowaliśmy a drugi zawierający krótkie opisy i zdjęcia czym obserwujemy. Szybka, krótka informacja. Niektórzy nie chcą pisać relacji bo trzeba tworzyć nowy wątek. A tak zamieszczą krótki wpis co widzieli przed chwileczką bądź co planują zaraz oglądać. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę z perspektywy admina forum o zupełnie innej tematyce, gdzie pojawiło się to samo zjawisko, tylko wcześniej. 

Na spadek ruchu miała wpływ coraz większa aktywność facebookowych grup i wiem to bezpośrednio od użytkowników, bo forum jest powiązane ze stowarzyszeniem i omawialiśmy ten problem na corocznym zjeździe. Ludzie mówili wprost że na FB jest im wygodniej, bo tam mają wszystko w jednym miejscu, różnorakie grupy, powiadomienia push, znajomych itd. Nie pomogło tłumaczenie że forum ma dużo lepszą strukturę, że jest przejrzyste, że czyta się jak książkę, że nie ma problemu z odnalezieniem archiwalnych tematów - w przeciwieństwie do FB, gdzie po tygodniu nie można znaleźć niczego. Te argumenty do użytkowników FB nie przemawiały. W 2016r z powodów technicznych "na chwilę" założyliśmy grupę na FB, przed czym bardzo się wzbranialiśmy i to był gwóźdź do trumny. 98% użytkowników forum emigrowało bezpowrotnie, zostali tylko nieliczni, którzy nie mają tam kont, albo nie lubią facebokowego pędu. Dziś cały nasz ruch odbywa się na facebokowej grupie, a forum jest jedynie biblioteką wiedzy zebranej przez 15 lat. Czasem są jakieś przebłyski i coś tam się ożywia, ale zwykle tylko chwilowo. To samo zauważyłem na forum Hondy Accord, gdzie swego czasu przebywało mnóstwo fanów marki, a teraz tylko martwe dusze. Tu na forum, myślę że przy życiu trzymają tematy sprzętowo zakupowe, sam tak się tu znalazłem i nie wiem na ile będę udzielał się poza sprzętowo, bo to kolejny zjadacz czasu. Ludzie dziś spędzają mnóstwo czasu wlepieni w ekrany smartfonów, bo są zalewani potokiem informacji, z FB, MSG, Instagrama, Twittera, Whatsappa, itd. Dwa miliony informacji, lajki itd, nie ma czasu tego wszystkiego czytać, a gdzie jeszcze subskrypcje z YT i innych portali, czas na hobby poza domem itd. Jest tego wszystkiego zwyczajnie za dużo. Tak to moim zdaniem wygląda.

  • Like 6
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)