Skocz do zawartości

Forum się zwija?


lukost

Rekomendowane odpowiedzi

52 minuty temu, Leon napisał:

wygląda na to że faktycznie się zwija "łykend" a tu zaledwie kilkanaście postów, niby można to wytłumaczyć wyjazdami, ale w inne dni też jest podobnie

Mam inną teorię: pogoda do bani, to maniacy obserwacji i focenia czekają na warunki i nie mają bieżących obserwacji do opisania czy świeżych fotek do wrzucenia ?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, piotrfie napisał:

Mam inną teorię: pogoda do bani, to maniacy obserwacji i focenia czekają na warunki i nie mają bieżących obserwacji do opisania czy świeżych fotek do wrzucenia ?

 

Ja mam taka teorie odnosnie forum na wlasnej stronie. Tu mam wszystko pieknie poukladane a na fejsiku gdzie ludzie szukaja atencji jest jeden wielki balagan. Przestałem go uzywac z 5 lat temu. Same reklamy i balagan. Mysle ze ludzie beda wracać na fora bo nic mnie tu nie rozprasza i nie trafiaja tu przypadkowi ludzie/chamy, a jesli sie trafia szybko sa usuwani. 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też próbowałem korzystać z FB z działów-grup astro, ale ciężko z tego korzystać. Jest cała masa zbędnych informacji. Więc dałem sobie spokój.

Edytowane przez midimariusz
  • Like 1

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma obawy, na pewno Facebook przejmie trochę ruchu szczególnie wśród początkujących ale bez przesady ?

To jest dość mało dynamiczne hobby i zależne od wielu czynników, a pisanie np. relacji to dodatkowo umiejętność opowiadania, nie każdy umie. 

Po tym temacie pojawiło się bardzo dużo fajnych relacji, które czytałem z wielką przyjemnością, dzięki! 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

widzę jeden pozytyw "zwijania"

Czasami tak jest, że człowieka coś oderwie, czy to praca czy rodzina, czasami zdrowie. Później wraca i nadrabia zaległości. I tak mam dzisiaj, pomiędzy kolejnymi fotkami czytam zaległości na forum pyk już jestem na 3 V.

 

... no to tak ... ten tego

chciałem napisać coś dobrego

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Taka tam sytuacja.
Przydałoby się jeszcze niebieskie tło.

 

for7.thumb.jpg.73b6521628e095bfc5cea50c94388f03.jpg

 

A tak serio, to obserwuję sobie od pewnego czasu i w zasadzie codziennie jest podobnie, z tym, że czasem jest to połowa, czasem 1/3, niekiedy 1/4 (rzadziej mniej), no ale jak widać ponad połowa (72,2%), to nie problem.
Czasem następuje mały wybuch wizuala, ale jeśli miałby on zależeć od pogody, to samemu można sobie odpowiedzieć, jaka to ta pogoda jest w naszym kraju. Astrofoto też w sumie nie widać od pewnego czasu za wiele, ale z tego co powiadają, jest na Astropolis - nie wiem, nie byłem. Inne tematy niby się przewijają, ale jakoś nijak to wygląda ogółem.

Oczywiście jestem świadomy, że sam też niewiele się udzielam, aby dokładać cegiełkę normalności do forum, jednak daleko mi do tego, aby dokładać codziennie cegiełkę zamieniającą forum w bazar. I proszę pamiętać, że nie odnoszę się do nikogo na screenie, tylko zakreśliłem ogół sytuacji, zapis jest przypadkowy - wiadomo przecież, że są osoby, które wystawiają (albo chcą kupić) coś raz na jakiś czas, a poza tym są wartościowymi użytkownikami, są też pewnie tacy, co pojawiają się z "dolotu", raz kiedyś, i tylko przypadkiem wpadli na ten orszak giełdowy, dołączając chwilowo do płynącego strumienia ogłoszeń na stronie głównej.
Nie twierdzę też, aby giełda była jakimś złem, bo przecież jest jasne, że jako miłośnicy obserwacji i fotografii nieba, wymieniamy się sprzętem, sprzedajemy to, co nam się znudziło i chcemy kupić taniej niż w sklepie coś, co nas interesuje, jednak czy takie zwyczajne handlarstwo i przypominajki co kilka dni, a wręcz nawet codziennie, nie zamieniają powoli forum w astroolx? Ktoś, kto szuka jakiegoś sprzętu, znajdzie go chyba w postach sprzed tygodnia i dwóch, więc po co srać za przeproszeniem na stronie głównej co chwilę tym samym ogłoszeniem tylko dlatego, że już znikło z widoku? Ja wiem, że "promowane" ogłoszenia widzi więcej osób, widzi częściej, szansa sprzedaży jest większa, a handel to normalna ludzka rzecz, ale czy to nie jest jednak forum?

Tak sobie tylko dywaguje. Może taka kolej rzeczy. Ale jednak muszę powiedzieć, że jak się wchodzi, to czuć taki trochę niesmak. Nie wiem, może się mylę, ale jak ma tu się zrobić drugi Astromaniak*, to nie wydaje mi się, aby miało to przyciągać nowych wartościowych userów. Mało tego, możliwe, że będą odchodzić Ci, którzy są tu już od jakiegoś czasu, bo oni nie zawsze mają ochotę się udzielać i niekiedy liczą na świeżą krew, a skoro świeża krew to handlarze, to i innym się odechciewa.

Jak już powiedziałem, giełda to nieodłączna część astronomicznej społeczności i mimo że sam osobiście przez kilka lat dałem tylko jedno ogłoszenie w dziale "kupię", to absolutnie nie stoję po stronie tych, co mieliby mówić: nie sprzedawać, nie kupować, zero giełdy, bo to normalna rzecz i często miłośnikom nieba ma rękę. Mam jednak wrażenie, że zatraca się powoli istota forum.

A może po prostu wszystko się zmienia. I podobnie jak niebo zaśmiecają strumienie starlinków, tak i strony główne for astronomicznych strumienie ogłoszeń.

 

* Nie mam nic do Astromaniaka, to było moje pierwsze forum i wspominam tamte chwile bardzo miło, jednak przestałem się tam udzielać (poza wrzucaniem relacji) nie tylko dlatego, że wizual dawno wysechł jak kałuża, ale chyba też dlatego właśnie, że forum zamieniło się prawie w rynek. Astromaniak mnie nie interesuje, bo już dawno funkcjonuje po swojemu, tak jak tego chcą userzy, ale szkoda mi FA.

 

W dniu 23.03.2021 o 18:37, lukost napisał:

I czy można coś z tym zrobić, czy to raczej nieuchronna kolej rzeczy?

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian, bo mało jest na forum merytorycznych postów, to i giełda się przebija na pierwszy plan. Na AP posty "inne" są generowane w takiej ilości, że tematy giełdowe nikną w ich natłoku. Jak jest tu, każdy widzi i sam może wyciągnąć wnioski.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę uczciwie: Pogoda w Polsce to "K" i nie ma o czym pisać i czym się dzielić ? . Mam nadzieję, że od sierpnia będzie lepiej i choć kilka wieczorów miesięcznie będzie można spędzić pod gwiazdami.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, lukost napisał:

Damian, bo mało jest na forum merytorycznych postów, to i giełda się przebija na pierwszy plan.

Ano też o tym myślałem, tylko z innej strony - w sensie: gdyby zabrać nagle giełdę albo jej część, to co by pozostało? Może wtedy miałoby się wrażenie zastoju i niektóre tematy wisiałyby po kilka dni na głównej:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Damian P. napisał:

Czasem następuje mały wybuch wizuala, ale jeśli miałby on zależeć od pogody, to samemu można sobie odpowiedzieć, jaka to ta pogoda jest w naszym kraju.

Chętnie coś wstawię, ale ta pogodą! Muszę zebrać "nowy materiał", do starych szkiców z przed lat nie ma co wracać.

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kapral napisał:

Ja napiszę uczciwie: Pogoda w Polsce to "K" i nie ma o czym pisać i czym się dzielić ? . Mam nadzieję, że od sierpnia będzie lepiej i choć kilka wieczorów miesięcznie będzie można spędzić pod gwiazdami.

W ubiegłym roku na wiosnę prawie umarłem z braku snu, bo w Krakowie pogoda tak dopisywała, że szkoda było marnować nocek obserwacyjnych a do roboty trzeba było wstawać. W tym roku ciężko żyć, bo przez kiepską pogodę obserwacji jak na lekarstwo.
Ale ten rok jest jakoś wyjątkowo marny nie tylko w Polsce. Przez robotę mam też miejscówkę 1600 km od domu i tam wcale nie jest lepiej, co jest też sporą anomalią jak na tę porę roku.
Jak już zupełnie nie mogę wytrzymać tej nieastronomicznej pogody to wtedy myślę o moim koledze z roboty, Szkocie pochodzącym z małej wyspy, który powiedział mi kiedyś że u nich normalne jest jak pada i że pewnego roku mieli tylko 18 dni bez deszczu.
I wtedy trochę łatwiej przychodzi mi czekanie na jakąś bardziej sensowną pogodę, bo przecież u nas ona musi się kiedyś w końcu poprawić.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1
  • Haha 2

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tjaaa, najlepiej zwalić wszystko na pogodę...

Ja zacznę od siebie, czas mam wyłącznie wieczorami, jak jest pogoda to obserwuję więc nie mam czasu na FA i inne.Jedynie dłuższy brak pogody umożliwia mi napisanie jakiś postów.Pomimo że mam pomysły na kilaka postów, garść szkiców na OT i inne ,cisza.Muszę się tu uderzyć w piersi,brak weny,chęci itp....dlaczego? nie wiem....ale czasem tak jest że człowiekowi się po prostu nie chce.Raczej nie jest to jakaś całkowita stagnacja, i nie długo ruszę z postami...

3 godziny temu, pmochocki napisał:

Wystarczy zwiększyć liczbę merytorycznych postow. Łatwizna, jak każdy da coś od siebie... 

I tu jest Panowie, sedno problemu, wystarczy jakaś, relacja z obserwacji ,spostrzeżenia, itp, nie trzeba tutaj pisarskiego talentu ,wystarczy coś naskrobać .no....chyba że wszyscy mają taki jak ja, chwilowy brak weny...?

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle. Nie ma co tragizować. Normalny cykl życia produktu ?

Forum ma silną i dużą grupę stałych użytkowników, a co jakiś czas pojawiają się nowi zapaleńcy. Tak jak napisałem na początku tego wątku, problemem jest Facebook, który wyrządza dużo szkód dla wielu hobby, w tym i naszego, gdzie jest ogrom zalewu niskiej jakości wiedzy i brakiem profesjonalnej merytoryki, ale ja wolę mniej, a merytorycznie i na poziomie. Moim zdaniem warto wchodzić na Facebooka i od czasu do czasu promować fora astronomiczne linkując wartościowe materiały, a naprawdę dociekliwy i potrafiący myśleć przyszły zapaleniec i tak trafi wcześniej lub później na jakieś forum. Warto jednak i tak promować astronomię na Facebooku pomimo iż zauważyłem, że niektórzy robią ze swoich stron i grup na Facebooku przysłowiowe folwarki blokując treści i użytkowników, którzy odsyłają w inne miejsce... taki mają sposób na business...

Jak wiecie prowadzę małe lokalne forum i też miałem chwile wątpliwości, ale ta mała grupka zapaleńców, która tam jest wybiła mi to z głowy i powiem Wam jedno... BYŁO WARTO!!!

Chociażby dla takich projektów... https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=29&t=1363

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)