Skocz do zawartości

Czy zostałem lornetkowcem ... ? Hiady


Rekomendowane odpowiedzi

Świetny szkic, bardzo mi się podoba, zabieram go jutro ze sobą na obserwacje. ? 

Jestem pewien że przewodnik lornetkowicza w Twoim wykonaniu to byłby HIT. ? 

 

  • Thanks 1

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten szkic tylko troche zmieniles wyglad asteryzmu Triple-Double  -  jedna z par gwiazdek jest znacznie za szeroko albo jednej gwiazdki brakuje.  Lubie ten asteryzm i zawsze na niego patrze jak moge dlatego to zauwazylem. Ale rozumiem ze to tylko szkic i tak wyszlo super.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lemarr7 napisał:

Fajny ten szkic tylko troche zmieniles wyglad asteryzmu Triple-Double  -  jedna z par gwiazdek jest znacznie za szeroko albo jednej gwiazdki brakuje.  Lubie ten asteryzm i zawsze na niego patrze jak moge dlatego to zauwazylem. Ale rozumiem ze to tylko szkic i tak wyszlo super.

Brawo, brawo, brawo. To jedyne gwiazdy ,przy których położeniu manipulowałem. Specjalnie dla Ciebie zmieniony. Piwo wyślę kurierem ?

Hiady.thumb.jpg.7ac2f6309153a42702a38ab40af93904.jpg

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, [email protected] napisał:

I tak stałem się posiadaczem Nikona

Z góry przepraszam - mam dzisiaj dobry humor 

No bardzo fajny ten Twój Nikon - musi mieć niezłe parametry, że mieści w jednym polu widzenia tematycznie Aldebarana i Słońce, a i jeszcze

 potrafi pokazać je w jednakowej odległości ?

A tak poważniej rozumiem i doceniam idee uzupełnienia szkicu o porównanie rozmiaru gwiazd.

Pokazuje to że, prosty obiekt, w polu widzenia niepozorna kropka - to często gigant.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samą porę kolego, w samą porę. Niedługo zostanie rolnetkowcem będzie utrudnione.. gdy Hiady wyparują https://kosmoskrisa.blogspot.com/2021/03/cos-niewidzialnego-rozrywa-najblizsza.html

  • Like 1

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, lemarr7 napisał:

Fajny ten szkic tylko troche zmieniles wyglad asteryzmu Triple-Double

Dokładnie to samo pomyślałem jak tylko zobaczyłem ten rysunek. I wciąż nie jest poprawione, choć to najbardziej charakterystyczny układ w Hiadach.

  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, polaris napisał:

Dokładnie to samo pomyślałem jak tylko zobaczyłem ten rysunek. I wciąż nie jest poprawione, choć to najbardziej charakterystyczny układ w Hiadach.

Właśnie trwa analiza w terenie. Za dwie godziny wnioski i nowy szkic ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam @polaris , @lemarr7  za tą lekcje. Wasze zaangażowanie uruchomiło mechanizm. Moje grafiki powstają dla mnie jako uzupełnienie obserwacji. Dzielę się nimi z wami. Skoro już powstały to dlaczego mają " gnić " na dysku. Chcę żeby oddawały jak najbardziej realistycznie widok w okularze (lornetce). Moje grafiki powstają na podstawie programu Stellarium, potem obrabiam je w Gimp-ie. Niebawem napiszę jak w 15 minut można coś takiego zrobić. Wracając do lekcji po przeczytaniu wpisu @polaris-a wziąłem Nikona i poszedłem na miejsce poprzedniej obserwacji. 

 

Zabrałem zeszyt i czerwoną latarkę. Zaznaczyłem gwiazdy ,które były w zasięgu wzroku. Wyznaczając gwiazdę ,która jest na granicy widoczności, oraz gwiazdy które sprawiały wrażenie czerwonych.

IMG_20210326_212105.thumb.jpg.1dc97e0325d1fdd8f6e866ad8f44a521.jpg

IMG_20210326_212112.thumb.jpg.f6a491658333cf4827258a9cab076edc.jpg

DSC02702.thumb.JPG.74390971dbfaa9b5d749327571eec1c6.JPG

Po powrocie do domu porównałem szkic z programem Stellarium. Gwiazda na granicy widoczności miała 7,7 mag ( Księżyc 94 %, teren podmiejski, lampy w odległości 50 metrów). Gwiazdy ,które zaznaczyłem jako czerwone faktycznie takie są ( na grafice są nazwane ).

Hiady1.thumb.jpg.44a7be10c83e6994884294f990044c2a.jpg

Hiady.thumb.jpg.8776bd09f42bc703b0ad6e07942f29ad.jpg

Jeszcze raz dziękuje ? 

 

 

 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 8

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, [email protected] napisał:

Gwiazda na granicy widoczności miała 7,7 mag ( Księżyc 94 %, teren podmiejski, lampy w odległości 50 metrów). Gwiazdy ,które zaznaczyłem jako czerwone faktycznie takie są ( na grafice są nazwane )

Też akurat dzisiaj celowałem w Hiady i też na tej czerwonawej gwieździe sprawdzałem zasięg. Tak, że potwierdzam była widoczna nawet w 7x50

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lemarr7 napisał:

Ten szkic wykonany olowkiem bardziej mi sie podoba , jest taki bezposrednio od Ciebie a te z komputera sa takie sterylne jak z laboratorium.

Oba maja wartosc. 

P.S.  Nie chcialem wywolywac zamieszania.

Patrzeć to nie to samo co widzieć. Za pierwszym razem popatrzyłem na Hiady. Za drugim razem widziałem. Widziałem piękny asteryzm, widziałem różne barwy gwiazd. Wiem że to obiekt typowo lornetkowy ale mam nadzieję że jeszcze uda mi się popatrzeć na nie przez teleskop i przyjrzeć się Twojemu ulubionemu asteryzmowi. Poszperałem trochę na forum i znalazłem parę ciekawych tematów. Polecam !!!!

 

 

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pogoda słaba więc przeglądam moje obserwacyjne notatki z marca. Przyjrzałem się Hiadą również przez teleskop. Najlepsza zabawa była z rozpoznawaniem typów widmowych gwiazd. W kilu przypadkach z sukcesem ?

Hiady2.thumb.jpg.b642f93913f2d0f5feb88d5dfae4446f.jpg

  • Like 4

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)