Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 12.03.2021 NGC 4051


Rekomendowane odpowiedzi

Oglądałem ją rok temu na wiosnę. Niestety nie zaliczyłem ramion chociaż warunki były dobre bo SQM-L pokazywał 21,60 - 21,69 mag/arcsecond?. Galaktyka dodatkowo ma niską jasność powierzchniową w okolicach 15,38 mag.

Ale to była moja czwarta noc obserwacji z rzędu i trochę byłem zmęczony ?

 

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam Twoje opisy to nie mogę się doczekać, kiedy zjadę do Ciebie z moim przyszłym sprzętem i zatopię się w podziwianiu DSO. Na razie muszę uzbroić się w cierpliwość. Ale decyzja zapadła!

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem tę galaktykę teleskopem 12". W relacji z 10-11/04/2015 zapisałem to tak:

"Odnalazłem całkiem ładną i jasną galaktykę NGC 4051. Miała ona trochę rozciągnięte pojaśnienie centralne i jakby lekko zagięte końcówki w przeciwne strony, podobnie jak na zdjęciach. Całkiem przyjemny obiekt."

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Setaarius napisał:

Galaktyka dodatkowo ma niską jasność powierzchniową w okolicach 15,38 mag.

Raczej nie...wizualnie jest bardzo łatwa do ustrzelenia, nawet 6" lustrem.Zresztą łatwo policzyć,podstawiając do wzoru,mamy 2,5log( 5,2'x3,9')+10.0mag.=3,37+10=13,37mag/'2.

Wysoka jasność powierzchniowa, poniżej 15mag .to już tzw LSB, które trudno/b.trudno wyzerkać.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Erik68 napisał:

Raczej nie...wizualnie jest bardzo łatwa do ustrzelenia, nawet 6" lustrem.Zresztą łatwo policzyć,podstawiając do wzoru,mamy 2,5log( 5,2'x3,9')+10.0mag.=3,37+10=13,37mag/'2.

Wysoka jasność powierzchniowa, poniżej 15mag .to już tzw LSB, które trudno/b.trudno wyzerkać.

http://kudzu.astr.ua.edu/devatlas/NGC_4051______B___________.html

Ja brałem ze Stellarium.

Jasność powierzchniowa nie decyduje o tym, że musisz mieć teleskop 24 cale, żeby ją dostrzec. Wpływa też na możliwość zobaczenia ale w obserwacjach na szczegóły. Tutaj istotniejsza jest jasność obserwowana. Surface Brightness i Apparent Magnitude, Visual Magnitude.

Chyba, że ja do tego źle podchodzę. Nie wykluczam...

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny obiekt, zwłaszcza pod ciemnym niebem. Pamiętam, że próbowałem ustrzelić ramiona w T270mm, ale pod niebem 6.0mag okazało się to niewykonalne (lub zabrakło doświadczenia/cierpliwości). W 16" pod lepszym, już coś było widać ?

Galaktyka płożona tuż obok dość jasnej gwiazdy 11mag. Tutaj poszalałem z powiększeniem. W użyciu Delos 8mm i Delite 11mm z barlowem 1.8x (300x). Galaktyka podłużna i cętkowana. Końce galaktyki są zagięte, ale lepiej widać to z lewej strony. Ładny kadr z tą gwiazdką 11mag.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MichalKaczan napisał:

W użyciu Delos 8mm i Delite 11mm z barlowem 1.8x (300x). Galaktyka podłużna i cętkowana. Końce galaktyki są zagięte, ale lepiej widać to z lewej strony. Ładny kadr z tą gwiazdką 11mag.

Dokładnie ,ramię skierowane w stronę gwiazdy ,szybciej się ujawnia ? .Z tego co napisałeś ,to zaczynam coraz mocniej się upewniać , że seria ortoskopów Fujiyama HD ,może konkurować z takimi gigantami nie do pobicia ,jak ZAO i Pentaxy ortho!

PS. Którąś noc później, przyglądałem się jej, jeszcze raz,widoczność była .chyba najlepsza z możliwych w mojej miejscówce. To co pokazał Fujiyama 5mm(300x) ,przeszło moje oczekiwania. wyszło tyle detalu ,w ramionach i regionach HII,!!!

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po tej pełni uda mi się zobaczyć to o czym piszesz w Twoim ortho. Czekam na ten moment.

Edytowane przez megrez23
  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Erik68 napisał:

Z tego co napisałeś ,to zaczynam coraz mocniej się upewniać , że seria ortoskopów Fujiyama HD ,może konkurować z takimi gigantami nie do pobicia ,jak ZAO i Pentaxy ortho!

Hmm, tylko na jakiej podstawie tak sądzisz ?? Jeszcze się takich okularów nie dorobiłem i patrząc na ich cenę, to jestem w stanie bez nich żyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupię BCO6 to porównamy z Fujijamą 6. Bardzo ciekawi mnie takie porównanie. Na ile ten budżetowy ortho ustępuje pod względem kontrastu i ostrości.

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Karol_C napisał:

Jak to jest z tą jej jasnością całkowitą ? Simbad podaje dla filtra V=12.92 mag i tej stronie bym bardziej ufał niż Stellarium (10 mag). 

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC++4051

Ale V to nie visual tylko pomiar na fali długości 0.55 um. 

Screenshot_20210328_120821.thumb.jpg.1faa6f07f2819d21c03aac7b46cc8309.jpg

EDIT:

W SIMBAD wartość dla R jest poniżej 10. W sumie fajnie by było gdyby ktoś mądry opisał jak z tych pojedynczych pasm i wielkości obiektu wylicza się: Surface Brightness i Apparent Magnitude, Visual Magnitude.

Edytowane przez pmochocki

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, pmochocki napisał:

Ale V to nie visual tylko pomiar na fali długości 0.55 um

Oko ludzkie jest właśnie najbardziej wrażliwe na kolor zielony (~550 nm) i dlatego ten filtr daje najbardziej zbliżoną realną wartość magnitudo jasności danego obiektu.

Tu podano jasność dla V=11.36 mag

http://leda.univ-lyon1.fr/ledacat.cgi?o=Ngc 4051

Mała dyskusja o jasności, filtrach i źródłach tu:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=34026&hilit=+Urszulin

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2000.05.02-03. Obserwowaliśmy u Ciebie w ogródku, Twoim Newtonem 235 mm. Poniżej szkic NGC 4051 w okularze Nagler 9 mm. Widoczność bardzo dobra, Ant. II. Aż mi się wierzyć nie chce, że tak widziałem. Nie przypominam sobie również, żebym podziwiał wcześniej zdjęcia tej galaktyki w jakimś albumie.

IMG_20210328_130730.jpg

  • Like 3

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

90% galaktyk ma indeks , barwy żółty powyżej 0,5, ale z doświadczenia ,wiem że filtr żółty to realnie jak indeks jest powyżej 0,9, czyli E  i SO, w spiralnych ,zwłaszcza w aperturze poniżej 12" filtr żółty gubi szczegół,( ramiona itp) Odnośnie jasność powierzchniowej ,coś skrobne , wieczorem, jak to działa w wizualu...

  • Like 3
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten O.T.

Pod takim moim wiejsko-podmiejskim niebem  5,6-6,0 NELM), galaktyczka nie stawia żadnego oporu w APM 25x100. Pierwsze co rzuca się oczy to oczywiście ta jasna gwiazdka i ona trochę rozprasza uwagę, kiedy chce się wycisnąć coś więcej. O ile dobrze pamiętam, to ta druga, dużo słabsza gwiazda, po drugiej stronie, też się pokazuje, co - uwzględniając bardzo jasne, wręcz "gwiazdowe" jądro, momentami sprawiało wrażenie patrzenia na 2-3 świetlne punkty skąpane w słabej poświacie.

Edytowane przez Grzesiek
  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj trafiły mi się świetne warunki na miejscówce koło Namysłowa. Po północy zapowiadane były opady śniegu, także miałem 3 godzinki na delektowanie się niebem. Co prawda OT zostawiłem sobie na koniec, gdy już zmęczenie i mróz dawały się we znaki, ale coś było widać ? Najlepiej galaktykę pokazał tandem BCO10mm i barlow TMB 1.8x (330x) : prawie gwiazdowe jądro otoczone owalnym halo, z którego wychodzi ramię w stronę gwiazdy 11mag. Drugie ramię trudniejsze, rozmyte o trudno zdefiniowanych granicach. Kilkakrotnie wyskoczyła z tła cieniutki pasek światła, oddzielony od całości i ciągnący się wzdłuż centrum. Piękna galaktyka!

Zrobiłem szkic, jakość nie powala, bo zrobione z telefonu.

IMG_20210.thumb.jpg.a566450d8cb7d369563f7f1dc37745d8.jpg

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)