Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 12.03.2021 NGC 4051

Rekomendowane odpowiedzi

Oglądałem ją rok temu na wiosnę. Niestety nie zaliczyłem ramion chociaż warunki były dobre bo SQM-L pokazywał 21,60 - 21,69 mag/arcsecond². Galaktyka dodatkowo ma niską jasność powierzchniową w okolicach 15,38 mag.

Ale to była moja czwarta noc obserwacji z rzędu i trochę byłem zmęczony 🙂

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do odpowiedzi

Jak czytam Twoje opisy to nie mogę się doczekać, kiedy zjadę do Ciebie z moim przyszłym sprzętem i zatopię się w podziwianiu DSO. Na razie muszę uzbroić się w cierpliwość. Ale decyzja zapadła!

Edytowane przez megrez23
Odnośnik do odpowiedzi

Obserwowałem tę galaktykę teleskopem 12". W relacji z 10-11/04/2015 zapisałem to tak:

"Odnalazłem całkiem ładną i jasną galaktykę NGC 4051. Miała ona trochę rozciągnięte pojaśnienie centralne i jakby lekko zagięte końcówki w przeciwne strony, podobnie jak na zdjęciach. Całkiem przyjemny obiekt."

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
16 godzin temu, Setaarius napisał:

Galaktyka dodatkowo ma niską jasność powierzchniową w okolicach 15,38 mag.

Raczej nie...wizualnie jest bardzo łatwa do ustrzelenia, nawet 6" lustrem.Zresztą łatwo policzyć,podstawiając do wzoru,mamy 2,5log( 5,2'x3,9')+10.0mag.=3,37+10=13,37mag/'2.

Wysoka jasność powierzchniowa, poniżej 15mag .to już tzw LSB, które trudno/b.trudno wyzerkać.

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Erik68 napisał:

Raczej nie...wizualnie jest bardzo łatwa do ustrzelenia, nawet 6" lustrem.Zresztą łatwo policzyć,podstawiając do wzoru,mamy 2,5log( 5,2'x3,9')+10.0mag.=3,37+10=13,37mag/'2.

Wysoka jasność powierzchniowa, poniżej 15mag .to już tzw LSB, które trudno/b.trudno wyzerkać.

http://kudzu.astr.ua.edu/devatlas/NGC_4051______B___________.html

Ja brałem ze Stellarium.

Jasność powierzchniowa nie decyduje o tym, że musisz mieć teleskop 24 cale, żeby ją dostrzec. Wpływa też na możliwość zobaczenia ale w obserwacjach na szczegóły. Tutaj istotniejsza jest jasność obserwowana. Surface Brightness i Apparent Magnitude, Visual Magnitude.

Chyba, że ja do tego źle podchodzę. Nie wykluczam...

Edytowane przez Setaarius
  • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Chciałem zabłysnąć, ale znalazłem tylko jedną swoją wzmiankę o NGC 4051 w 8", było to jeszcze w Jeziorach Wielkich, 5 maja 2008 roku.

Brzmi: NGC4051 (ładna z gwiazdką)

😀

• Haha 7
Odnośnik do odpowiedzi

Świetny obiekt, zwłaszcza pod ciemnym niebem. Pamiętam, że próbowałem ustrzelić ramiona w T270mm, ale pod niebem 6.0mag okazało się to niewykonalne (lub zabrakło doświadczenia/cierpliwości). W 16" pod lepszym, już coś było widać 😉

Galaktyka płożona tuż obok dość jasnej gwiazdy 11mag. Tutaj poszalałem z powiększeniem. W użyciu Delos 8mm i Delite 11mm z barlowem 1.8x (300x). Galaktyka podłużna i cętkowana. Końce galaktyki są zagięte, ale lepiej widać to z lewej strony. Ładny kadr z tą gwiazdką 11mag.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
5 minut temu, MichalKaczan napisał:

W użyciu Delos 8mm i Delite 11mm z barlowem 1.8x (300x). Galaktyka podłużna i cętkowana. Końce galaktyki są zagięte, ale lepiej widać to z lewej strony. Ładny kadr z tą gwiazdką 11mag.

Dokładnie ,ramię skierowane w stronę gwiazdy ,szybciej się ujawnia 😀 .Z tego co napisałeś ,to zaczynam coraz mocniej się upewniać , że seria ortoskopów Fujiyama HD ,może konkurować z takimi gigantami nie do pobicia ,jak ZAO i Pentaxy ortho!

PS. Którąś noc później, przyglądałem się jej, jeszcze raz,widoczność była .chyba najlepsza z możliwych w mojej miejscówce. To co pokazał Fujiyama 5mm(300x) ,przeszło moje oczekiwania. wyszło tyle detalu ,w ramionach i regionach HII,!!!

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi
53 minuty temu, Erik68 napisał:

Z tego co napisałeś ,to zaczynam coraz mocniej się upewniać , że seria ortoskopów Fujiyama HD ,może konkurować z takimi gigantami nie do pobicia ,jak ZAO i Pentaxy ortho!

Hmm, tylko na jakiej podstawie tak sądzisz 🤔? Jeszcze się takich okularów nie dorobiłem i patrząc na ich cenę, to jestem w stanie bez nich żyć 😉

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Karol_C napisał:

Jak to jest z tą jej jasnością całkowitą ? Simbad podaje dla filtra V=12.92 mag i tej stronie bym bardziej ufał niż Stellarium (10 mag). 

http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC++4051

Ale V to nie visual tylko pomiar na fali długości 0.55 um. 

Screenshot_20210328_120821.thumb.jpg.1faa6f07f2819d21c03aac7b46cc8309.jpg

EDIT:

W SIMBAD wartość dla R jest poniżej 10. W sumie fajnie by było gdyby ktoś mądry opisał jak z tych pojedynczych pasm i wielkości obiektu wylicza się: Surface Brightness i Apparent Magnitude, Visual Magnitude.

Edytowane przez pmochocki
Odnośnik do odpowiedzi
17 minut temu, pmochocki napisał:

Ale V to nie visual tylko pomiar na fali długości 0.55 um

Oko ludzkie jest właśnie najbardziej wrażliwe na kolor zielony (~550 nm) i dlatego ten filtr daje najbardziej zbliżoną realną wartość magnitudo jasności danego obiektu.

Tu podano jasność dla V=11.36 mag

http://leda.univ-lyon1.fr/ledacat.cgi?o=Ngc 4051

Mała dyskusja o jasności, filtrach i źródłach tu:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=36&t=34026&hilit=+Urszulin

• Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi

2000.05.02-03. Obserwowaliśmy u Ciebie w ogródku, Twoim Newtonem 235 mm. Poniżej szkic NGC 4051 w okularze Nagler 9 mm. Widoczność bardzo dobra, Ant. II. Aż mi się wierzyć nie chce, że tak widziałem. Nie przypominam sobie również, żebym podziwiał wcześniej zdjęcia tej galaktyki w jakimś albumie.

IMG_20210328_130730.jpg

• Like 3
Odnośnik do odpowiedzi

O jasności powierzchniowej nie wypowiem się, ale znalazłem info w SkySafari, że indeks koloru tej galaktyki to 0.72. To znaczy, że świeci na żółto, a to znaczy, że można próbować filtra jasno-żółtego.

Odnośnik do odpowiedzi

90% galaktyk ma indeks , barwy żółty powyżej 0,5, ale z doświadczenia ,wiem że filtr żółty to realnie jak indeks jest powyżej 0,9, czyli E  i SO, w spiralnych ,zwłaszcza w aperturze poniżej 12" filtr żółty gubi szczegół,( ramiona itp) Odnośnie jasność powierzchniowej ,coś skrobne , wieczorem, jak to działa w wizualu...

• Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za ten O.T.

Pod takim moim wiejsko-podmiejskim niebem  5,6-6,0 NELM), galaktyczka nie stawia żadnego oporu w APM 25x100. Pierwsze co rzuca się oczy to oczywiście ta jasna gwiazdka i ona trochę rozprasza uwagę, kiedy chce się wycisnąć coś więcej. O ile dobrze pamiętam, to ta druga, dużo słabsza gwiazda, po drugiej stronie, też się pokazuje, co - uwzględniając bardzo jasne, wręcz "gwiazdowe" jądro, momentami sprawiało wrażenie patrzenia na 2-3 świetlne punkty skąpane w słabej poświacie.

Edytowane przez Grzesiek
  • Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Przedwczoraj trafiły mi się świetne warunki na miejscówce koło Namysłowa. Po północy zapowiadane były opady śniegu, także miałem 3 godzinki na delektowanie się niebem. Co prawda OT zostawiłem sobie na koniec, gdy już zmęczenie i mróz dawały się we znaki, ale coś było widać 😉 Najlepiej galaktykę pokazał tandem BCO10mm i barlow TMB 1.8x (330x) : prawie gwiazdowe jądro otoczone owalnym halo, z którego wychodzi ramię w stronę gwiazdy 11mag. Drugie ramię trudniejsze, rozmyte o trudno zdefiniowanych granicach. Kilkakrotnie wyskoczyła z tła cieniutki pasek światła, oddzielony od całości i ciągnący się wzdłuż centrum. Piękna galaktyka!

Zrobiłem szkic, jakość nie powala, bo zrobione z telefonu.

IMG_20210.thumb.jpg.a566450d8cb7d369563f7f1dc37745d8.jpg

• Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi