Skocz do zawartości

Vesta w blasku Księżyca


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj postanowiłem sprawdzić, czy widać asteroidę Vesta w blasku 95% Księżyca.

W dłoniach miałem tylko 3 lornetki, a żeby było ciekawiej wszystkie o parametrach 7x50 i żeby było jeszcze bardziej ciekawie wszystkie japońskie klasyki: 

1. Fujinon 7x50 FMTR-SX,

2. Nikon 7x50 IF SP,

3. Olympus 7x50 EXPS (uwaga nie mylić z EXPS I )    

Wzajemne ułożenie asteroidy i Księżyca na tle gwiazdozbioru Lwa wyglądało tak:

1b.thumb.jpg.f6925db3efdfc730b240255be4e1c451.jpg

 

Blask Księżyca nie pozwalał na zobaczenie gołym okiem gwiazd wyznaczających obrys Lwa. Widziałem tylko Regulusa, Algieba, Denebota, Zosma i już zerkaniem Chartana o jasności około 3,3mag - tak więc bez rewelacji. Byłem więc przekonany, że wyznaczyłem sobie zbyt ambitny plan tym bardziej, że asteroidę i srebrny glob dzieliło zaledwie cos koło 6 stopni.

Usiadłem na krześle pod ścianą żeby dodatkowo ustabilizować obserwacje opierając głowę o mur.

Z lornetkami startowałem z od gwiazdy Zosma, tak żeby Księżyc był stosunkowo daleko. Później lekko na prawo na gwiazdę b Leo i byłem już na miejscu:

  2b.thumb.jpg.105d29ec23e72c1b83b2bedaf2184aa5.jpg

Zosma, b Leo oraz GX Leo widziane wyraźnie, natomiast tematyczna Vesta też się pojawiła choć już wyraźnie trudniej bo skąpana najbardziej blaskiem Księżyca.

Idąc dalej na prawo dało się uchwycić w jednym polu widzenia Veste i Księżyc, ale było to już skrajnie trudne i właściwie nie były to już obserwacje, a jedynie testy odblasków Księżyca na optyce lornetek, ale asteroidę jeszcze dało się wyłuskać.

 Wzajemne ułożenie asteroidy i Księżyca w lornetkach 7x50 wyglądało mniej więcej tak:

2.thumb.jpg.3e81d03be7b5ccbdf7f2ddf79e047efc.jpg

Najłatwiej wyłuskać Veste było w Nikonie, tuz za nim w Fujinonie, a najtrudniej w odstającym Olympusie. Ten ostatni choć z wyraźnie mniejszym polem bronił się całkiem nieźle. Jego wykonanie w starej wersji EXPS (starej ale jeszcze w  japońskiej wersji) przekonuje mnie do postawienia tezy że z wersjami lornetek zaczyna się dziać jak z winem im starsza wersja tym lepiej.  Oczywiście na koniec pozwoliłem sobie już na oślepienie i skierowałem jedną za druga lornetkę na sam Księżyc, a ten prezentował się wyśmienicie. 

Tak więc dało się dzisiaj niepozornymi parametrami lornetek 7x50 (ale z wysokiej klasy optyką) upolować asteroidę Veste przy właściwie świecącym obok 95% Księżycu.

 

 

  • Like 6
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Vestą mam taką akcję z tego roku: chciałem sprawdzić zasięg i akurat padło na okolice ogona w Lwie, Zawsze najpierw wyławiam gwiazdy w ciemno, a potem dopiero sprawdzam na mapie ile mag mają. Więc wybrałem kilka, od dobrze widocznych do takich 10% czasu - sprawdzam i coś nie gra, bo koło Chertana nic w górę nie ma jasniejszego niz 8 mag, a wyraznie widzę że coś jest i to musi być sporo jaśniej niż 7... myślę może jakaś zmienna czy coś. Poszedłem spać, zapomniałem o temacie. Za ponad tydzień gdzieś widzę newsa, że Vesta blisko i da się gołym okiem, wchodzę.. a tam Vesta we Lwie ?sprawdzam w sky safari gdzie była wcześniej no i widzę że tamten nieznany obiekt to właśnie była Vesta ? 

  • Like 3
  • Haha 2

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)