Skocz do zawartości

Chłodzenie dla niechłodzonej ASI 178 MM


KrisQ

Rekomendowane odpowiedzi

Temat chłodzenia kamer, był już wałkowany na tym i innych forach. Z powodu symptomu MacGyver'a, postanowiłem poeksperymentować z moją aśką. Zestaw chłodzący, to typowy układ dla Peltiera do lodówek samoróbek. Dość duży radiator z wentylem i Peltierem TEC 1  12 V/36 W/3 A 40x40 mm. Otwory w dużym radiatorze, idealnie pasują pod rozstaw otworów w kamerce. Zmontowałem wszystko według naukowych prawideł, a dodatkowo w obwód zasilania, wpiąłem regulator napięcia. To pozwala mi na kontrolowanie natężenia prądu jaki płynie do ogniwa, i prędkości obrotów wiatraka. W kamerę wkręciłem dołączony do niej obiektyw. Temperatura w pokoju, to +23,3*C, a podłączonej kamery, zaraz po jej uruchomieniu +23*C. Po upływie 15 minut, temperatura kamery ustabilizowała się na poziomie+37,4*C. Czas na włączenie chłodzenia. Przy pełnym obciążeniu, Peltier pobiera 4,35 A, a woltomierz pokazuje 11,9 V. Temperatura kamery zaczyna spadać, a po 10 minutach wynosi już tylko +9,0*C. Ale na obudowie kamery zaczyna pojawiać się rosa. Odwróciłem bieguny zasilania, i teraz zaczęło się ogrzewanie kamerki. Stopniowo zaczęła znikać z obudowy rosa, a po około 6 minutach, kamera była już sucha i temperatura wróciła do pokojowej +23,3*C.  Odłączyłem zasilanie Peltiera. Co z tego wynika ? Ano to, że warto zastosować chłodzenie do ASI 178 MM, jeśli chce się nią robić dłuższe ekspozycje DS przez filtry Ha, O III, S II i LRGB. Na pewno nie będzie takiego efektu jak z oryginalnie chłodzoną, ale tanim kosztem można poprawić jakość zebranego materiału. Kamerka nie ma osłony izolującej jej obudowę od temperatury zewnętrznej, ale jest to do ogarnięcia. Na pewno roszenie, znacznie da się przez to ograniczyć, a może i wyeliminować. Jeśli kamerka będzie na zewnątrz, to też inaczej będzie się zachowywać, niż w zamkniętym, ciepłym pokoju. Między radiator a wentylator zamontowałem podkładki anty-wibracyjne, by drgania z wentyla, nie przenosiły się na kamerę. Jak to wszystko zagra po podłączeniu do teleskopu i sprawdzeniu na gwiazdach ? Hm... Sam nie wiem, ale nie omieszkam Was o wynikach powiadomić. 

DSCN3369.JPG

  • Like 4

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że płytkę z radiatorem i wentylatorem kupiłeś w zestawie. Ja jak robiłem chłodzenie do Canona 600d, natknąłem się na ten zestaw ale nie pasował wymiarami. No i moduł mam 12704 czyli 4 A i 60W. Jak zamierzasz zamontować to do kamery? Czym mierzyłeś temp? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera m wbudowany czujnik temperatury, a tą w pokoju, odczytuje z czujnika AstroLinka. To jest testowy zestaw, by sprawdzić na ile da się bezpiecznie schłodzić kamerę, bez ingerencji w jej wnętrze. Kamera przykręcona jest 2 śrubkami z zestawu do radiatora. Teraz całość waży 485 gram. Dziś po pracy zrobię szczelną osłonę na obudowę kamery, i tak jak napisał Jolo powinno to zmniejszyć roszenie. Sprawdzę wtedy przy jakiej temperaturze pojawia się roszenie. Mam też w pomysł, by zrobić obudowę z cienkiej blachy aluminiowej i zamknąć w niej cały zestaw. Coś na wzór kamery FLI.  W okół okienka kamery zainstaluję grzałkę, by zapobiec roszeniu na szybce, a wewnątrz obudowy kamery, tabletki osuszające i czujnik wilgotności. Odczyt parametrów z AstroLinka i programu obsługującego kamerę. Mogę ustawić tak poziom chłodzenia by nie występowało zjawisko roszenia. Temperatura kamery i tak będzie niższa niż bez chłodzenia. Kilka stopni mniej, to mniejszy poziom szumów. Sprawdzę, przetestuję i napiszę. Na razie koszt inwestycji, to ok 50 zł (radiator+ wentyl), reszta z "domowych" zapasów.

Edytowane przez KrisQ
  • Like 3

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerka opatulona i poddana testowi. 
Start (bez chłodzenia) temp. początkowa kamery +26,9*C, ( w pokoju +25.2*C). Po upływie 10 minut, kamera osiągnęła +39,4*C.
Włączyłem chłodzenie. Przy temperaturze +9,5*C pojawiła się rosa na obiektywie. Napięcie + 11,9 V. prąd 4,28 A. Po 30 minutach, od włączenia chłodzenia, temperatura kamerki spadła do +4,2*C. Po kolejnych 10 minutach, temperatura stanęła na +2,8*C, a na obudowie obiektywu pojawił się szron. Myślę, że osiągnięcie tak niskiej temperatury kamery (+2,8*C), przy +25,2*C w pokoju, to spory sukces. Podczas chłodzenia, radiator jest lekko ciepły. Wyłączyłem chłodzenie, odwróciłem bieguny zasilania, i włączyłem ponownie zasilanie, by ogrzać kamerę. Po 6 minutach, temperatura kamery zrównała się z pokojowa, a szron i rosa zniknęły. Kolejny test przeprowadzę już z kamerą zamontowaną do teleskopu. Tymczasem za oknem wieje, pada i nikłe szanse na czyste niebo. C.d.n
W planie zamontowanie elektronicznego przełącznika biegunów zasilania. (cena około 65 zł)

DSCN3371.JPG

Edytowane przez KrisQ
  • Like 3

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety roszenie to jest problem przy takich domowych konstrukcjach ? Znam dwa sposoby na to:

  1. zrobienie przed matrycą osuszanej komory. Czyli np kawałek przedłużki 2" zamkniętego od przodu filtrem. A z boku w przedłużce otwór i w nim umieszczony nabój z osuszaczem - tak jak mają kamerki QHY
  2. jak wyżej przedłużka, ale bez osuszacza, a z grzałką wokół. Trzeba będzie dobrać najlepsze położenie grzałki i odpowiednią moc

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Łukasz za wskazówki. Własnie taki pomysł chodził mi po głowie, i nie jest to nic trudnego w zrealizowaniu. Teraz mogę przetestować wersję z opaska grzewczą na tulei. Na ile się takie rozwiązanie sprawdzi, to pokażą testy.  Zdaję sobie sprawę, że nigdy nie osiągnę takich parametrów jak oryginalnie chłodzona kamera. Można tak ustawić poziom chłodzenia, by nie występował efekt roszenia, ale czy nie będzie to wtedy przerost formy nad treścią... 
Zawsze mogę wrócić do oryginalnej, fabrycznej wersji, bez utraty gwarancji, i z temperaturą matrycy +40*C. Przy avikowaniu Słońca czy Księżyca, nie jest to aż tak istotne. Pożyjom, uwidim.  ?

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testu z podpiętą szufladą na filtry 36 mm, złączki 2" dobrane na odpowiednią odległość dla reduktora ogniskowej, i owinięta opaska grzejna. Stabilna temperatura, bez roszenia, to +2,8*C, czyli 20,9*C poniżej temperatury otoczenia. Szczegółowe dane na zrzutach z ekranu. Złączki z reduktorem umieściłem w wyciągu, dla lepszego rozłożenia się temperatury. Zejście poniżej temperatury +2,5*C w tym układzie nie ma sensu, bo zaczyna się roszenie szkła filtra, a zwiększanie temperatury opaski, powoduje znów wzrost temperatury kamery. Myślę, że parametry te, zmienią się jak wystawię teleskop na zewnątrz. Temperatura będzie niższa niż w pokoju, no i wilgotność powietrza także będzie miała wpływ na parametry kamerki. Pozostaje teraz tylko test finalny, pod bezchmurnym niebem. 

DSCN3376.JPG

DSCN3379.JPG

Asi_test_pasywny_20,35.jpg

Asi_test_aktywny-21_47_Finalny.jpg

Edytowane przez KrisQ
  • Like 4

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)