Skocz do zawartości

Wasz rekord zasięgu magnitudo niuzbrojonym okiem - NELM.


szymonszozda

Rekomendowane odpowiedzi

Mój osobisty rekord to około 8 mag, 10 lat temu w Roztokach, okolice głowy Smoka i to powiedziałbym bez żyłowania, cały test trwał 1-2 minuty?... tamten wypad ogólnie był udany, obserwowałem wówczas kilka dni przez synte12 + między innymi  Nagler 31 z OIII lumicona/tv, sprzęt był kolegi z okolic Wrocławia, piękne czasy, niestety nie wziąłem kontaktu. Pierwsze spojrzenie na bieszczadzkie niebo ciągle pamiętam - nawet trochę się zgubiłem na początku, mimo iż jestem obyty z nienajgorzym niebem na Roztoczu, nawet udzieliło się to rodzicom - mama skomentowała drogę mleczną "co to za chmury że tak świecą?" ?. Wracając do tematu, w zeszłym roku w sierpniu z Przełęczy nad Roztokami padło 7,8 mag, sprawdzając na przemian w apce na telefonie. Na Roztoczu w okolicach Biłgoraja jestem w stanie wycisnąć około 7,5 mag - pozwala to na wyłuskanie M81 gołym okiem, także potwierdzam, da się. Wypoczęty wzrok to podstawa, zdecydowanie widzę różnicę jeśli spędzę dzień na swieżym powietrzu - bez kompa i telefonu, inaczej mam lekki astygmatyzm i gwiazdy nie są małymi plackami-punktami, zasięg obrywa wtedy kilka dziesiątych.

  • Like 8

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od dawna się zastanawiam jak bardzo wady wzroku i zmęczenie wpływają na zasięg. Za młodziaka pamiętam, że Plejady bez wysiłku rozdzielałem na pojedyncze gwiazdy. Teraz przychodzi mi to z dużym wysiłkiem i to pod warunkiem, że właśnie jestem dobrze wypoczęty. Normalnie po dniówce przed monitorem nie mam obecnie szans na takie wyczyny. Nie jestem w stanie wyostrzyć gwiazd tak, żeby były punkami, są zawsze lekko rozciapane. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, jolo napisał:

Ja od dawna się zastanawiam jak bardzo wady wzroku i zmęczenie wpływają na zasięg. Za młodziaka pamiętam, że Plejady bez wysiłku rozdzielałem na pojedyncze gwiazdy. Teraz przychodzi mi to z dużym wysiłkiem i to pod warunkiem, że właśnie jestem dobrze wypoczęty. Normalnie po dniówce przed monitorem nie mam obecnie szans na takie wyczyny. Nie jestem w stanie wyostrzyć gwiazd tak, żeby były punkami, są zawsze lekko rozciapane. 

Oj bardzo wpływają. Zwłaszcza te silne wady. Dla mnie Księżyc w pełni bez okularów jest jasną plamą na niebie. Gwiazdy (te jaśniejsze) tak rozmazane, że ledwie je widać. Czyli mój zasięg to ok. 1-2 mag. ??

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem i słyszałem ,to 8mag,to już szczyt możliwości nieuzbrojonego oka, i to dla ludzi z ponadprzeciętną ostrością wzroku. Tego już nic nie pobije. Jak dla mnie to kosmos,bo mój rekord ,(co prawda z mojego ogrodu) to 7.0-7.1mag ,na Plejadach.Ale to w połowie lat 90, kiedy niebo miałem w granicach Bortlea 3, teraz przy arktyku to 6.4-6.6mag to już akrobacja??

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo Mówisz że nie rozdzielasz 5 najjaśniejszych gwiazd w plejadach i widzisz szarą plame?

@Erik68 Plejady to wydaje mi sie kiepski obiekt do sprawdzania zasięgu, chyba że mówisz o okolicy obiektu. Ja zawsze staram się wybrać dosć pusty obszar nieba, napewno z dala od jasnych gwiazd, ale jednocześnie łatwy do orientacji - typu właśnie głowa Smoka, czy wnętrze Wielkiej Niedźwiedzicy.

Teraz mam dobry test który robię prawie codziennie - widzę z mieszkania świecące na biało logo kilka kilometrów dalej, pięknie pokazuje wady wzroku po dniówce przed kompem.. Dla mnie świetną kuracją jest rower i jazda w terenie - ciągle trzeba omiatać wzrokiem żeby się nie przewrócić, 2h praktycznie resetuje wzrok : ].

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem ,ale akurat, nie miałem żadnego materiału porównawczego ,a plejady to dobry wyznacznik , więc zrobiłem szkic,ale dopiero w 2003/04 r jak dotarł do mnie internet ,mogłem sprawdzić ,jasność najsłabszych gwiazd ,jakie wy zerkałem.

Był to sznur gwiazd wychodzący od Alcyone , czyli 6.9-7.2mag. Teraz też sprawdzam na gwiazdach UMa, 6,2mag w przeciętna noc z dobrą przejrzystością ,to sprawdzałem na Pegazie.

PS. Z tym 8mag ,chyba pojechałem za szybko ,bo coś mi świta o jakiś doniesieniach (hamerykańcy) do 8.5mag ?

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, szymonszozda napisał:

 Mówisz że nie rozdzielasz 5 najjaśniejszych gwiazd w plejadach i widzisz szarą plame?

Teraz wyszedłem i udało mi się 5 gwiazd Plejad rozdzielić. Ale przez weekend miałem niewielki kontakt z komputerem, bo większość czasu przespałem z powodu choroby. Czasami po całym dniu przed komputerem nie jestem w stanie rozdzielić nawet 5 gwiazd z M45. 

 

  • Sad 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Erik68 Jestem w stanie uwierzyć w 8.5, to musiałby być top warun i top obserwator ?... najlepiej byłoby w labolatorium wygenerować taką gwiazdkę na czarnym tle i sprawdzić ile oko maksymalnie może wyciągnąć. Pewnie nawet ktoś to już sprawdził ?

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuczną gwiazdkę zapalić na tle ciemnego aksamitu to nie problem, ciężej by było określić jej jasność - trzeba by jakoś fotometrycznie przez filtr V najlepiej, bo obliczyć to będzie ciężko. No i samo niebo w rzeczywistości też nie jest całkiem czarne i pewnie to jakoś wpływa na postrzeganie. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno dawno temu w XX w. - http://articles.adsabs.harvard.edu//full/1947PASP...59..232W/0000233.000.html  i faktycznie wychodzi coś około 8,5 mag. Jedna z ciekawych metod to dwie oddalone od siebie przesłony z dwiema małymi dziurami, jednocześnie zalignowany z dziurami został szukacz. Patrząc gołym okiem przez przesłonę widać mały obszar nieba - 3' kątowe. Co pozwala drugiej osobie zaglądać do szukacza i oceniać czy gość ściemnia, czy faktycznie widzi ?

@jolo Lab by powiedział ile maksymalnie teoretycznie jest możliwe. Tak naprawdę każdy by mógł zrobić taki test jako benchmark swojego wzroku ? , ale wyżej masz gości co robili eksperyment na prawdziwym niebie dawno dawno temu.

Edytowane przez szymonszozda
  • Thanks 1

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno szczególne wspomnienie podczas pobytu w Bieszczadach dobrych kilkanaście lat temu, późny sierpień. Były to okolice Brzegów Górnych. Zasięgu nie wyznaczyłem, bo w życiu nie widziałem tylu gwiazd ? Było to akurat po przejściu frontu chłodnego, także przejżystość była fenomenalna. Wszyscy powyłazili z namiotów, żeby podziwiać to wspaniałe widowisko - resztki chmur były czarnymi plamami na tle morza gwiazd. Dla mnie przyzwyczajonego do obecnośći LP był to niezły szok. Nie można było dostrzec wyciągniętej przed siebie ręki. Zasięg mógł być niezły, ale jaki? Najważniejsze, że zostało piękne wspomnienie ?

Teraz mam problem z wyznaczaniem zasięgu ze względu na astygmatyzm w oku dominującym (zapewne przez pracę na komputerze) - gwiazdy nie są ostre oprócz niewielkiego pola w centrum. Dopiero w teleskopie, przy mniejszej źrenicy wyjściowej jest nieźle. W 16" mogę dostrzec obiekty ok 16.6-16.9 mag z miejscówniek w Sudetach (Bortle3).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, matyniu333 napisał:

Mój rekord to dostrzeżenie galaktyki GN-z 11 

25,8 mag

...Ta...

... A Świstak siedział i zawijał w te sreberka....

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden dobry komentarz i mamy ruch w temacie. Panowie dzielcie się swoimi wynikami, bez stopowania się tak jak @matyniu333 ?

 

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Kiedyś przy dużej awarii zasilania elektrycznego w tym oświetlenia ulicznego również sąsiednich miejscowości przed domem widziałem gwiazdki tak na spokojnie 6,2 mag, a zerkaniem to może i więcej. To był niezapomniany widok, gdzie M33 bezproblemowo wyłuskana okiem nieuzbrojonym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)