Skocz do zawartości

Pstryczek elektryczek do rpi - bezpieczne zamykanie systemu


rambro

Rekomendowane odpowiedzi

W celu wyłączenia rpi muszę połączyć się przez vnc. Zajmuje to sporo czasu i nie zawsze jest wygodne. Brutalne wyłączenie z prądu może powodować błędy systemu plików. Na podstawie tutoriala na stronie https://learn.sparkfun.com/tutorials/raspberry-pi-safe-reboot-and-shutdown-button dorobiłem przycisk zasilania z diodą led, który zamyka system komendą /usr/bin/sudo /sbin/shutdown -h now". Oryginalnie była też opcja restartu ale nie jest mi potrzebna. Przycisk trzeba trzymać 2s, aby uniknąć przypadkowego wyłączenia. Dioda led zapala się jak skrypt się uruchamia i gaśnie po jego zamknięciu.  Przełącznik zastosowałem taki jaki miałem (trudny w montażu), ale już zamówiłem lepszy. Wykorzystałem GPIO 24 i 25, ale można zmienić na własne. Diodę LED należy podłączyć do pinu 24 przez rezystor 330ohm do masy, a przycisk chwilowy (monostabilny) bez rezystora pomiędzy pin 25 a masę (gnd). Tutaj jest rozpiska, gdzie fizycznie znajduje się dany pin GPIO i GND: https://www.raspberrypi.org/documentation/usage/gpio/

# Pin definition
reset_shutdown_pin = 25
led_pin = 24
 

W załączeniu lekko przerobiony skrypt z linkowanej strony.  Na stronie jest instrukcja jak dodać automatyczne uruchamianie poprzez rc.local. Trzeba zwrócić uwagę, aby ewentualnie brakujące moduły pythona były instalowane dla roota np. sudo pip install RPi.GPIO zamiast pip install RPi.GPIO.

obraz.thumb.png.d6dc09c2147ac02225f032b79f168a1d.png

shutdown_Pi_led.py

Edytowane przez rambro
  • Like 4
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne rozwiązanie, gratuluję.  Zastanawia mnie jedno, co zajmuje Ci tak dużo czasu na wyłączenie RPi. Sam od trzech lat steruję swoim setupem po przez RPi. Na kompie mam zainstalowaną apkę  VNC Viewer. Kiedy jestem połączony bezpośrednio z RPi lub w sieci wewnętrznej, to czas zalogowania, zamknięcia systemu i wylogowania się, nie  trwa więcej jak około 12s. Samo zalogowanie to mniej niż 4s. Natomiast nie co inaczej jest, kiedy steruję z domu. Czyli do obserwatorium mam ponad 100km, to już samo logowanie trwa do 10s. Ale z ciepłego kącika, czy mi to zajmie 10s czy 20s nie robi różnicy? 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poprawka w kodzie. Dodanie linijki  GPIO.wait_for_edge(reset_shutdown_pin, GPIO.FALLING).

Bez tego główna pętla wykonuje się cały czas i obciąża niepotrzebnie procesor. Po dodaniu linijki wykonanie programu jest zawieszane do czasu naciśnięcia przycisku. Nie mogę zmienić pliku w pierwszym poście, więc wrzucam do tej odpowiedzi shutdown_Pi_led.py

W dniu 29.03.2021 o 18:18, Artir napisał:

 Zastanawia mnie jedno, co zajmuje Ci tak dużo czasu na wyłączenie RPi.

Setup rozkładam i składam za każdym razem. Są różne sytuacje np. Jak późno w nocy zbieram "graty", aby jechać z działki do domu zdarza się, że z rozpędu wyłączę laptopa i znowu muszę go uruchamiać, podłączać wifi itd. Jestem już przy teleskopie, aby go zdjąć z montażu, a okazuje się że Rpi jest nie zamknięte, więc musiałem lecieć do domku do laptopa itp. itd. Poza tym wyłącznik przydaje mi się jak coś testuję w domu.

 

W dniu 29.03.2021 o 15:14, matrixxus napisał:

Dla nie posiadających przycisku, mogę też polecić apke "juice ssh" na smartphone, którą można połączyć się przez ssh właśnie z malinką i robić dowolne rzeczy z poziomu terminala.

Też mam podobną apkę na telefon, ale jak zmarzną mi palce to prościej nacisnąć przycisk niż pisać na ekranie dotykowym telefonu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)