Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od tygodnia jestem posiadaczem maka. Przechodzac do obserwacji zauważam, że obraz jest rozmazany. Zmienianie ostrości pokrętłem nic nie daje. Sprawdzałem obiekty, które są daleko i dalej jest tak samo. Okulary były dołączone kelnera.

Odnośnik do odpowiedzi

Jak to te plastikowe Kellnery to obraz nie jest zbyt dobry, możesz też dla pewności jeszcze zrobić zdjęcie przez okular telefonem w trakcie obserwacji. Niestety myślę, że po prostu potrzebujesz nowych okularów 😉

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, piotrkusiu napisał:

Obserwacja przez okno? MAK wychłodzony?

To nie wpływałoby aż tak bardzo. 

Pytanie - pewnie też niecelne - rozumiem, że ani okular ani lustro kątówki jest w miarę czyste, nie wysmarowane jakimś czymś... Nie ma tam jakiejś foli na optyce? Nie spotkałem się z takim czymś nigdy. 

Dziwne te objawy. Jeśli nie zmieni się nic po włożeniu okularu do teleskopu, to pewnie jest on koszmarnie rozkolimowany. 

Gdy skierujesz teleskop w dzień na odległy obiekt i kręcisz pokrętłem ostrości to czy coś się zmienia? 

Czy gwiazdy są punktowe? 

Odnośnik do odpowiedzi

Stawiam na seeing + niewychłodzenie. Maki mają też czułe pokrętło ostrości i minimalne opóźnienie w reakcji położenia lustra, łatwo można przeoczyć idealne ustawienie.

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dla mnie są tylko dwie opcje. Pierwsze to błąd użytkownika - może obserwujesz przez okno, albo na niewychłodzonym teleskopie. Może też po prostu nie trafiasz w ostrość - maki z jednej strony mają olbrzymi zakres regulacji, a z drugiej nie jest wcale tak łatwo precyzyjnie trafić w ostrość początkującemu i wymaga to pewnej dozy zręczności/przyzwyczajenia.

Druga to awaria sprzętu - może sprzęt ma uszkodzone pokrętło ostrości? Bo jeżeli kręcisz i absolutnie NIC się nie zmienia, to może pokrętło się po prostu popsuło? Chyba, że jednak z obrazem coś się dzieje, to wydaje mi się że opcja z pierwszego akapitu jest bardzo prawdopodobna - w sensie że musisz trochę poszukać w zakresie żeby znaleźć ostrość.

Możesz też od kogoś pożyczyć jakiś inny okular i zobaczyć, czy to nie wina uszkodzonego/niskiej jakości okularu - chociaż w to wątpię.

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Zrobiłem zdjęcie przez telefon

IMG_20210331_113403.jpg

Edit obserwowałem antenę satelitarną z kilkudziesięciu metrów i obraz jest niewyraźny.

Edytowane przez AdiS246
Odnośnik do odpowiedzi

Służą do odkręcania go. Może śruby, które są w środku są odkręcone i kręcenie pokrętłem jest nieskuteczne. Sprawdź imbusikiem, bodajże 1,5mm, czy są na pewno dokręcone.

• Like 1
Odnośnik do odpowiedzi

Też bym obstawał przy tym że jest problem z teleskopem jak kręcisz pokrętłem a obraz się nie zmienia. Jak nowy to lepiej oddać do reklamacji  niż kombinować. W jaki sklepie kupiłeś mączka. ?

Odnośnik do odpowiedzi