Skocz do zawartości

prośba o porównanie 3 teleskopów dla początkującego


ursua

Rekomendowane odpowiedzi

 

Hej,

Wiem, że przegryzacie się przez dziesiątki takich tematów i to już pewnie strasznie nudne, ale ja już naprawdę nic nie wiem :(
Od dłuższego już czasu szukam sprzętu do rozpoczęcia przygody z astronomią dla mnie i dwóch dzieciakoów (12, 8 lat). Budżet to około 1500 zł, obserwacje chyba głównie mobilnie, bo mieszkamy w mieście, pewnie sporadycznie również z balkonu. Myślę, że na początku skupimy się na obiektach Układu Słonecznego i z pewnością jakieś podstawy DS. Po przeczytaniu tony artykułów wybrałem Syntę 8, jednak po dłuższym przemyśleniu sprawy wydaje mi się to bez sensu. Synta nie jest na tyle mobilna żeby jeździć z nią w pole z rodziną, na wakacje czy wyjazdy też jej nie zabiorę. Fajny, ale nie dla nas. Poobserwowałem rynek, popytałem w sklepach i wstępnie wybrałem te trzy:

Teleskop Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900 ~1000 zł

Konieczność kolimacji-czy jest to strasznie trudne? Jak często mniej więcej trzeba kolimować jeśli przenoszę teleskop (tzn nie stoi on w jednym miejscu i wożę go na obserwacje). Montaż EQ-2 czy to duży minus? Naprawdę będzie się mocno gibał? Czytałem też narzekania na słaby szukacz. Ma dość dobrą światłosiłę. Newtony oferują większe możliwości vs cena niż refraktory i tutaj zostałaby mi 1/3 budżetu na kolimator i okulary.

Teleskop Sky-Watcher BK 1206 AZ3 120/600

Ten przekracza budżet, ale pewnie dałoby radę wytargować zniżkę. Plusem na pewno jest lepszy montaż. Brak konieczności kolimacji, chyba lepsza mobilność, ale w budżecie nie zostaje nic na dodatki. Abberacje chromatyczne będą bardzo przeszkadzać?

Teleskop Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-3-2

Wiele o nim nie znalazłem, też przekracza budżet ale może warto? Na pewno bardzo dobry montaż, podobno abberacja chromatyczna może zniechęcić.

Co wybralibyście na początek? Co lepiej sprawdzi się jako teleskop w miarę uniwersalny i będący bazą pod ewentualną rozbudowę o okulary, filtry itp., a jednocześnie będzie jako takie łatwe w obsłudze dla laików?

Z góry dzięki za wszystkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nauczony doświadczeniem,radził bym na początek lornetkę,nie dosyć że uczymy się od razu nieba, łatwo trafić w obiekt,( szerokie pole widzenia),a jeżeli nam pasja nie wypali to lornetka się przyda taka powiedzmy 10x50, żeby już coś było widać.Dodatkowo oswajamy się z widokiem obiektów ,zwłaszcza DSO w ich wizualnej formie.Niestety albo stety zasypywani jesteśmy setkami ,ogólnie dostępnych ,pięknie wykonanych zdjęć, a wyobraźnia by chciała żeby to tak było widać,i to jeszcze w kolorze.Rzeczywistosc potrafi przerazić i to nawet tych co niby wiedzą że to plamki światła.Osobiscie znam kilku takich co od razu kupili 8" po 2,3 latach ,zaczęli się zastanawiać ,może coś innego ,i tak kombinowali ,a teraz już ich astro ,nie interesuje.Dlatego polecam lornetkę,lub jakiś mały 9-10cm teleskop( bo tu to jeszcze planety i księżyc) ,Jak już się oswoisz z widokami w takim maleństwie ,to jak przeskoczysz na 8" to opad szczęki.Swoja 12 letnią córkę biorę na obserwację prze 14" teleskop i staram się wybierać najbardziej efektowne obiekty DSO i US , i słyszę szkoda że nie jak na zdjęciu, a jak jest jak na zdjęciu ( M42 ,M82.itp) to szkoda że nie w kolorze, ale ogólnie jest bardzo zadowolona ,żeby nie było że tylko narzeka.Oczywiscie księżyc to robi wrażenie na wszystkich ,tu jest tylko zachwyt.Ale to ty decydujesz lornetka lub mały teleskop, a może i jedno i drugie...?

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko, poczytaj trochę. 

Miasto to tylko Księżyc. Kiedyś planety się pojawią i będą wyzej, sprawdź czy warto czekać. 

EQ2 to badziew, z taką dużą tubą to będzie masakra. Ten zestaw to kpina z ludzi. 

Olej wszystkie zestawy z EQ. Bo po co się męczyć gdy chcemy obserwować niebo. Do wizuala polecam tylko montaże azymutalne. 

120/600 na AZ3. Kup osobno tubę i montaż AZ4 i będzie Pan zadowolony. Ale to F5 i aberka będzie widoczna na jasnych obiektach. To teleskop do szerokich pól gwiezdnych, małych i średnich powiększeń. Do DSów w kontekście. Ich jest najwięcej. Lubi lepsze okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. 

Ja dla siebie wybrałbym ten refraktor. 

90/900 a EQ3-2. No co kto lubi. Metrowa rura z malutką dziurką na końcu. Do Księżyca i planet jak kiedyś będą wyżej. Moim zdaniem baaaardzo niewygodny w użyciu. 

Z tego zestawu najlepszy jest montaż. Na szczęście łatwo można go przerobić w tryb ALT-AZ. 

Moim zdaniem powinieneś kupić jakiś refraktor F6. Np Bresser 102/600 na AZ4. Żaden z powyższych sprzętów nie jest moim zdaniem dobrym wyborem na początku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety te zestawy są zazwyczaj źle dobrane. 1. Newton na EQ to do wizuala dość karkołomne połączenie. 2. Za duża tuba na ten montaż, 3. To jest dobrze dobrany zestaw ale stosunkowo duży teleskop i ciężki montaż, nie jakoś bardziej mobilne niż mały Newton 6" na Dobsonie. 

Montaże EQ są dobre do wizuala ale planet i Księżyca z dużymi powiększeniami, uniwersalnie byłoby wziąć montaż AZ. 

Polecałbym powrót do koncepcji Newtona na Dobsonie ale może 6"? Najlepiej jakbyś na żywo ocenił czy zmieścić do auta z rodziną. Jeżeli nie, to coś równie uniwersalnego czyli refraktor chociaż f/6 a najlepiej z f/8 na AZ. Krótsze w okolicy f/5 też są ok, ale większe różnorakie aberracje plus wydatek na kilka okularów porównywalny z całym zestawem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez polecam Newtona 6 na Dobsonie. Oczywiscie miesci sie do samochodu tak samo jaki i Newton 8 . Po prostu rozdzielamy tube od montazu. Kolimacja to nic trudnego i wcale nie potrzeba kolimatora laserowego. Wystarczy kolimator wlasnej roboty z pudelka po kliszy fotograficznej [ poczytaj o kolimacji metoda Hamala].  Do wizuala super dokladna kolimacja nie jest potrzebna i nie potrzeba jej robic czesto. Na pewno nie przed kazdymi obserwacjami. Ten Bresser 102 /600 na pewno jest niezly , ale ogniskowa 600mm powoduje ze trudniej uzyskac mocniejsze powiekszenia , ktore sa potrzebne do planet i Ksiezyca a od tych obiektow chcecie zaczynac , prawda? Napisales ze mieszkasz w Kuj.- Pom. , jesli masz niedaleko na Pojezierze Brodnickie to wpadnij do mnie , zobaczysz co i jak , mozemy poobserwowac razem . mam Newtona 6 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim za odpowiedzi i porady

@Erik68 jesli chodzi o lornetke to tez rozwazalem ten scenariusz. dobra lornetka to niestety wydatek rzedu 500 zl czyli wydatek porownywalny z najtanszym teleskopem. zakup lornetki to 1/3 zakladanego budzetu, wiec zakladajac, ze jednak ten teleskop kupie w przeciagu 6 miesiecy to razem z lornetka 2 000 zl. na taki wydatek na razie nie jestem gotowy. teleskop nie ma sluzyc wylacznie dzieciom wiec zakup czegos malego tylko dla nich rowniez nie wchodzi w gre.

@kjacek czytam, czytam i nic mi sie nie rozjasnia. mam zerowe doswiadczenie i zerowa stycznosc ze sprzetem. 

120/600 na AZ3. Kup osobno tubę i montaż AZ4 i będzie Pan zadowolony tu sama tuba to ~1400 zl plus montaz 800. znacznie powyzej budzetu niestety ? tak samo Bresser 102/600 na EQ4, z montazem na AZ4 cena zapewne podobna lub ciut wyzsza. wiem, ze w miescie wiele nie zobaczymy wiec raczej koncepcja jest taka, ze pakujemy sie do auta i jedziemy 15-20 km za miasto na polane i tam prowadzimy obserwacje, stad tez pomysl na cos w miare mobilnego.

@Sebastian Ś. niestety dobson 6" ma porownywalne wymiary co 8" i nie za bardzo nadaje sie na mobilny teleskop do zabrania na wakacje czy wyjazdy kilkudniowe z cala rodzina. cenowo to tez jest niedaleko od 8"

@lemarr7 synta 6" i 8" bylyby dobrym wyborem na teleskop w miare stacjonarny. tzn wychodze z nim do ogrodka i tam obserwuje. jezdzenie z nim za miasto chyba sie nie sprawdzi. chetnie bym wpadl jesli bede w okolicy Cichego. 

 

podsumowujac wiem juz, ze montaz EQ na pewno odpada i lepiej dla laika sprawdzi sie azymutalny. wystarczylby 3 czy 4 to must-have i kazdy inny utrudni przez drgania i odstraszy od obserwacji? 

ten bk1309 130/600 bylby rozsadnym wyborem na az3/4? czy jednak lepiej isc w BK 1206 120/600 na az4? 

widze, ze w miedzyczasie ceny mocno poszly w gore ? moze slyszeliscie o jakiejs fajnej uzywce na sprzedaz? przegladam gieldy ale na razie nie pojawia sie nic w moich zakresach i parametrach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ tak jak pisałem z Newtonem do wizuala to będzie fajna gimnastyka ? da się ale nie byłby to mój pierwszy wybór. Do tego mobilność jak Synta 6-8". Widzę, że masz ustalony budżet ale pamiętaj że trzeba jeszcze przemyśleć okulary, czy zadowalasz się zestawowymi czy coś kupujesz, szczególnie do jasnych sprzętów typu f/5 będzie to spory koszt jeżeli chcesz mieć dobre widoki. 

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co jest priorytetem, jak ma być bardzo mobilnie to montaż AZ i na planety Mak 90-127, a na DSy lornetka 50-70 albo krótki refraktor 80-100. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ursua napisał:

Dzieki wszystkim za odpowiedzi i porady

@Erik68 jesli chodzi o lornetke to tez rozwazalem ten scenariusz. dobra lornetka to niestety wydatek rzedu 500 zl czyli wydatek porownywalny z najtanszym teleskopem. zakup lornetki to 1/3 zakladanego budzetu, wiec zakladajac, ze jednak ten teleskop kupie w przeciagu 6 miesiecy to razem z lornetka 2 000 zl. na taki wydatek na razie nie jestem gotowy. teleskop nie ma sluzyc wylacznie dzieciom wiec zakup czegos malego tylko dla nich rowniez nie wchodzi w gre.

@kjacek czytam, czytam i nic mi sie nie rozjasnia. mam zerowe doswiadczenie i zerowa stycznosc ze sprzetem. 

120/600 na AZ3. Kup osobno tubę i montaż AZ4 i będzie Pan zadowolony tu sama tuba to ~1400 zl plus montaz 800. znacznie powyzej budzetu niestety ? tak samo Bresser 102/600 na EQ4, z montazem na AZ4 cena zapewne podobna lub ciut wyzsza. wiem, ze w miescie wiele nie zobaczymy wiec raczej koncepcja jest taka, ze pakujemy sie do auta i jedziemy 15-20 km za miasto na polane i tam prowadzimy obserwacje, stad tez pomysl na cos w miare mobilnego.

@Sebastian Ś. niestety dobson 6" ma porownywalne wymiary co 8" i nie za bardzo nadaje sie na mobilny teleskop do zabrania na wakacje czy wyjazdy kilkudniowe z cala rodzina. cenowo to tez jest niedaleko od 8"

@lemarr7 synta 6" i 8" bylyby dobrym wyborem na teleskop w miare stacjonarny. tzn wychodze z nim do ogrodka i tam obserwuje. jezdzenie z nim za miasto chyba sie nie sprawdzi. chetnie bym wpadl jesli bede w okolicy Cichego. 

 

podsumowujac wiem juz, ze montaz EQ na pewno odpada i lepiej dla laika sprawdzi sie azymutalny. wystarczylby 3 czy 4 to must-have i kazdy inny utrudni przez drgania i odstraszy od obserwacji? 

ten bk1309 130/600 bylby rozsadnym wyborem na az3/4? czy jednak lepiej isc w BK 1206 120/600 na az4? 

widze, ze w miedzyczasie ceny mocno poszly w gore ? moze slyszeliscie o jakiejs fajnej uzywce na sprzedaz? przegladam gieldy ale na razie nie pojawia sie nic w moich zakresach i parametrach.

Kup z giełdy, tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl. Jest I taniej i zwykle lepiej bo czasem sprzęt tuningowany. 

Unikaj EQ, AZ3. Reszta obleci jakoś. 

Cobyś nie kupił będzie dobrze. Pooglądasz niebo, albo Ci się to spodoba, albo nie. Sprzęt można odsprzedać z małą stratą, chyba, że to jakiś wynalazek... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ursua napisał:

Będzie OK. Przerobisz EQ na ALT-AZ i będzie Pan zadowolony ?. Serio, to prosta przeróka. 

Ale będziesz musiał nauczyć się kolimacji. To też jest do zrobienia, choć upierdliwe. 

Edytowane przez kjacek
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaki to ma sens żeby zamiast Newtona 6" f/8 na Dobsonie brać Newtona 6" f/5 na EQ/AZ, żeby mieć droższe okulary i taką samą mobilność (albo i gorszą) ?

 

Są takie Newtony 6" na mini Dobsonach, które trzeba sobie na stolik postawić, mniejsza alternatywa, koszt okularów pozostaje taki sam. https://teleskopy.pl/Teleskop-Bresser-MESSIER-Dobson-NT-150-150/750-teleskopy-4631.html

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten teleskop z ogloszenia , ktore podales tez jest na montazu EQ , a to znaczy ze w czasie obserwacji bedziesz musial obracac tube w obejmach , bo wyciag teleskopu bedzie lądował w roznych , czesto niewygodnych do obserwacji miejscach , na przyklad od spodu tuby [ chyba ze przerobisz EQ na ALT-AZ ]. Poza tym mysle ze ta tuba jest za ciezka na montaz EQ 3-2. Ogniskowa jest 750mm , takze bedzie trudniej uzyskiwac mocniejsze powiekszenia. Z okularem Super 25mm otrzymasz powiekszenie 30x - nie zobaczysz zadnych szczegolow na planetach , za to bedzie dobry do gromad gwiazd i obiektow mglawicowych.  Z drugim kitowym okularem 10mm otrzymasz powiekszenie 75x - to jeszcze troche malo ale bedzie juz nieco wiecej widac na planetach, do planet w srednich warunkach widocznosci potrzeba poweru ok 100 -120x i w tym przypadku okularu 7- 8mm.  Soczewka Barlowa z tego zestawu jest bardzo slaba. Ten teleskop od biedy moglby byc ale trzeba by mocno negocjowac cene. To jest bardziej zestaw do astrofoto bo tuba krotka i na EQ ale znowu nie ma napedu. Tak wlasciwie to nie wiem po co takie zestawy. 

P.S. Zobacz te ogloszenia na astromaniaku https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=62050

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=62030  - to same tuby i ktos juz pisal pw ale mozesz sprobowac , sa tansze a montaz mozesz dokupic osobno albo zrobic Dobsona wlasnorecznie z plyty meblowej i lozysk [nieduzy koszt]. 

Oczywiscie na obserwacje zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ursua napisał:

synta 6" i 8" bylyby dobrym wyborem na teleskop w miare stacjonarny. tzn wychodze z nim do ogrodka i tam obserwuje. jezdzenie z nim za miasto chyba sie nie sprawdzi. chetnie bym wpadl jesli bede w okolicy Cichego

Synta czy GSO 8" jest całkiem mobilnym sprzętem, jeśli mobilność rozumiemy jako przewiezienie w samochodzie. Większość osób jeżdżących na obserwacje do Sulejewa (40km od Poznania i w szczerym polu, więc tylko samochód i teleskop mobilny) ma właśnie Dobsony 8" lub większe ?

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziekuje wszystkim za wszytkie porady, odpowiedzi i pomocne wskazowki.

Stanelo na tym, ze bede obserwowal gielde i wezme jakiegos Newtona, na montazu azymutalnym, AZ 3 minimum. Najchetniej w zestawie ale moze jakos osobno sie uda skompletowac.

W czasie szukania bede czytal i sie doksztalcal ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ursua napisał:

Dziekuje wszystkim za wszytkie porady, odpowiedzi i pomocne wskazowki.

Stanelo na tym, ze bede obserwowal gielde i wezme jakiegos Newtona, na montazu azymutalnym, AZ 3 minimum. Najchetniej w zestawie ale moze jakos osobno sie uda skompletowac.

W czasie szukania bede czytal i sie doksztalcal ?

Szukaj 150/750. I osobno AZ4. Tu również będzie Pan zadowolony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)