Skocz do zawartości

Prezent dla męża :)


Ola_M

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, potrzebuję Waszej pomocy :) Mój mąż uwielbia klimaty typu gwiazdy, niebo itp :) Chciałabym mu sprezentować jego pierwszy w życiu teleskop. Czytam i czytam ale cały czas mam problem z decyzją. Myślalam o Dobson 8".. Budżet 1500-2000 zł. Zależy mi, żeby móc poobserwować nie tylko większe obiekty typu księżyc ale też jakieś mgławice i inne cuda ? proszę, podpowiedzcie jakiś sensowny model. Żeby mój Mężuś padł z wrażenia jak usiądzie do obserwacji :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Gdzie mieszkacie? W mieście czy na wsi? Macie dostęp do ogródka? 

Newton 8 na Dobsonie to bardzo dobry teleskop o najlepszym stosunku ceny do możliwości, ale też mała armata już. 

Niemniej pozwala na obserwacje zarówno Układu Słonecznego, jak i obiektów głębokiego nieba czyli wspomnianych przez Ciebie mgławic i innych cudów ?

Jeżeli mieszkacie w mieście i mąż by obserwował tylko z balkonu to wtedy nie jest to dobry wybór, bo na większość balkonów będzie za mały.

Jakie mąż ma doświadczenie? Jeśli jest kompletnie zielony np. w orientowaniu się w gwiazdozbiorach to na początek lepszą opcją by była lornetka. 

Napisałaś, że fascynują go takie klimaty ale te "klimaty" to równie dobrze może być zainteresowanie kosmologią a nie koniecznie obserwacjami ?

 

Edytowane przez Black Star

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Ola_M napisał:

Żeby mój Mężuś padł z wrażenia jak usiądzie do obserwacji ?

To pachnie próbą morderstwa doskonałego.
Ale jeśli się mylę, to kup mu od razu jakiś astrostołek.

  • Haha 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkamy w domku, mamy możliwość na spokojnie się wystawić tam gdzie będą dobre widoki ? mąż jest totalnie zielony. Nigdy w życiu nie używał teleskopu. Ja też.. I dlatego pytam specjalistów o poradę ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polecam ci zamiast synty 8" GSO 8" jest to teochę lepszy teleskop z lepszym osprzetem np. chlodzenie lustra przez co nie bedzie musial wystawiac teleskopu na zewnatrz kilka godzin przed obserwacjami.

dodatkowo są tam lepsze okulary jeden 30mm na 2" a drugi 10mm na 1,25"

serdecznie polecam warto dołożyć i kupić GSO 8"

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie odradzam teleskopy newtona na rzecz refraktora. Dla początkujących refraktor jest najlepszy - najwygodniejszy i najłatwiejszy w obsłudze, a przy okazji sprawdzi się też w obserwacjach dziennych.

Duża, ośmiocalowa armata, typu polecanego wyżej GSO, to dobry sposób, żeby zniechęcić człowieka do tego hobby.

Olu, pomyśl racjonalnie: czy wolisz, by prezentem od kochającej żony była wielka, gruba i ciężka rura czy też powabna, smukła i lekka tuba refraktora? Jakie skojarzenia powinny pozostać w głowie męża?

  • Haha 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, matyniu333 napisał:

dlaczego odradzasz gso ? uważasz że ten sprzęt jest słaby ? wedlug mnie jak ktoś ma dużo miejsca( mieszka np na wsi) to zdecydowanie jakis dobson jest idealny dla niego

 

To nie jest sprzęt słaby, ale biorę pod uwagę, że kupują osoby zupełnie początkujące. A dość duży dobson nie jest specjalnie łatwy ani wygodny. Zupełnie zielony mąż Oli dostanie newtona i co ma dalej robić? Nie jest sprzęt specjalnie intuicyjny w obsłudze. Refraktor jest nieporównanie przyjaźniejszy. Dla początkujących nawet fakt patrzenia wzdłuż osi tuby jest ważny, a ustawianie się bokiem przy newtonie utrudnia orientację na niebie.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, dobrychemik napisał:

To nie jest sprzęt słaby, ale biorę pod uwagę, że kupują osoby zupełnie początkujące. A dość duży dobson nie jest specjalnie łatwy ani wygodny. Zupełnie zielony mąż Oli dostanie newtona i co ma dalej robić? Nie jest sprzęt specjalnie intuicyjny w obsłudze. Refraktor jest nieporównanie przyjaźniejszy. Dla początkujących nawet fakt patrzenia wzdłuż osi tuby jest ważny, a ustawianie się bokiem przy newtonie utrudnia orientację na niebie.

Zupełnie się nie zgodzę. Montaż azymutalny jest najłatwiejszy w obsłudze. A obserwacje w zenicie prostsze i wygodniejsze. Jak dasz kątowke do refraktora to trochę ratuje sytuację, ale już wtedy nie jest wzdłuż osi. Po za tym ustawiasz na szukaczu wzdłuż osi, a potem doprezyzowujesz. Dziecinnie proste. Najpierw miałem w rękach paralityka ? i kompletnie mi nie leżał. Potem synta 8 i to było to. Opanowanie tego to jest kwestia kilku minut.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Setaarius napisał:

Zupełnie się nie zgodzę. Montaż azymutalny jest najłatwiejszy w obsłudze. A obserwacje w zenicie prostsze i wygodniejsze. Jak dasz kątowke do refraktora to trochę ratuje sytuację, ale już wtedy nie jest wzdłuż osi.

A refraktor z montażem azymutalnym nie współpracuje? Nigdzie nie pisałem, by kupować paralaktyczny.

Co do obserwacji w zenicie: obiektów US tam nigdy nie ma, a to są pierwsze cele dla początkujących. Po drugie, obszar nieba w zenicie jest nieporównanie mniejszy niż "nie w zenicie". Po trzecie, jeśli to nie jest wielki i długi refraktor, to i okolice zenitu nie są takie trudne do obserwacji.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, dobrychemik napisał:

A refraktor z montażem azymutalnym nie współpracuje? Nigdzie nie pisałem, by kupować paralaktyczny.

Co do obserwacji w zenicie: obiektów US tam nigdy nie ma, a to są pierwsze cele dla początkujących. Po drugie, obszar nieba w zenicie jest nieporównanie mniejszy niż "nie w zenicie". Po trzecie, jeśli to nie jest wielki i długi refraktor, to i okolice zenitu nie są takie trudne do obserwacji.

Oczywiście, że można na azymucie, ale dobson będzie nadal bardziej komfortowy. Najlepszy w rozsądnej cenie czyli AZ4 będzie trudniejszy w precyzyjnym namierzaniu co mam nadzieję wiesz. Pozostałe są drogie, albo nadają się tylko do małych lekkich tub, gdzie temu do 8-calowego lustra.

Otóż drogi kolego zazwyczaj celuje się w zenit i okolice ponieważ tam znajdujące się obiekty prezentują się najlepiej z wiadomych przyczyn. A jak zapewne wiesz skubana się kręci więc oglądamy sezonowo, a przez zenit i okolice przelatuje co najmniej kilkaset obiektów będących w zasięgu 8 calowego teleskopu.

Koleżanka pisze o mglawicach, a nie o US co mam nadzieję przeczytałeś. Nie decyduj za nią co będzie jej celem bo początkujący tak mają według Ciebie. Ja od początku celowałem w DS i tak mi zostało więc ludzie są różni...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem syntę 10" zupełnie zielony na balkon. I nie miałem żadnych problemów, żeby odnaleźć się na niebie. Wyjazd w teren tylko rozniecił moje hobby... Tak więc, zdania są bardzo podzielone. Kwestia jak bardzo się chce. Polecam Newtona. Zdecydowanie gdybym mieszał na wsi miałbym większą tubę.

Pozdrawiam

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo ja, zacząłem od 10" i był to wybór idealny - miałem ciemne niebo i cieszę się że nie naciąłem się na lunety "700x powiększenia"... a mało brakowało. Miałem wczesniej około rok doświadczenia z lornetką. Gdyby były dostępne, to poleciłbym ci niewielkiego newtona o średniej światłosile np 200/1000, 150/750 jednak nikt takich na dobsonie nie sprzedaje... zostają do wyboru te z ogniskową 1200, więc twoj pomysł z synta8 lub inny 200/1200 (gso, meade,bresser itd.) jest perfekcyjny. Chyba nie muszę pisać, że najlepiej z giełdy? Odsprzedasz z minimalną stratą w razie czego, a jak mężowi się spodoba, to możesz kupować mu na urodziny akcesoria.. Prezentów wystarczy do końca życia ?

  • Like 3
  • Haha 1

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba warto dodać, że w teleskopach Newtona obraz jest całkowicie poodwracany, góra-dół, prawo-lewo . Troszkę może to przeszkadzać osobie która jeszcze nigdy nie patrzyła w niebo przez teleskop. 

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+1 dla GSO 8".

Nie da się ukryć, że 8" na dobsonie ma doskonały stosunek ceny do możliwości, chyba tylko 10" ma lekko lepszy :).

To GSO to faktycznie fajny sprzęt na początek, spoko okular, wyciąg z mikroruchami, łożyska, możliwość regulacji wyważenia. Okular 30 mm daje radę na start, 8" lustra już pokaże dużo, zdecydowanie więcej na każdym obiekcie nieba niż jakieś 100 mm refraktory. Dodatkowo w kwestii tej łatwości rozeznania się po niebie to jeśli nie oglądaliście przez żaden teleskop to każdego trzeba się nauczyć :) GSO 8" z oularem 30 mm daje jakieś 1.6 stopnia pola (to okrąg o szerokości 3 księżycy w pełni obok siebie), refraktorek 100 mm z kitowym 25 mm da 2.5 stopnia... czy to jakoś znacząco zwiększy łatwość nauki? Sorry ale nie w polu widzenia jest problem, tylko w tym, że początki zawsze są trudne. Z takim polem widzenia to nawet szukacz typu RedDot wystarczy dla tych jasnych i popularnych obiektów.

Na początku drogi w tym hobby zazwyczaj oglądamy Księżyc i planety. 8" lustra zmiecie z powierzchni jakieś tanie achromatyczne refraktorki 100 mm, nie dość, że można dać power 200x z wygodną źrenicą wyjściową to jeszcze brak aberracji chromatycznej, sferycznej i zauważalny wzrost ilości detalu. No same plusy.

Zostaw sobie tylko jakiś mały grosz na lornetkę typu 8x40, 10x50. Chyba Aculon'y są spoko. Część obiektów wygląda super w lornetce i przydaje się na szybkie wyjścia na podwórko w razie dziur w chmurach :) 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Paniki napisał:

A czy wiecie co i ile widać w teleskopie? ?

 

11 godzin temu, matyniu333 napisał:

też nie spodziewajcie się widoków jak z np. teleskopu hubble'a bo to was znięchęci 

Bardzo sensowne spostrzeżenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson 8' / 10 '

Plusy +

- Pokaże olbrzymią ilości obiektów głębokiego nieba ( galaktyki, mgławice tzw. DSO )

- Jaśniejsze DSO pokażą szczegóły ( kształty, struktury ) warunkiem jest niezaświetlone niebo.

- możliwość oglądania Planet i Księżyca w dużych powiększeniach ( nasza planeta jest w ruchu , stosując duże powiększenia obiekty szybko uciekają z pola widzenia)

Minusy -

- Dyskusyjna mobilność. Dla mnie dobson okazał się niemobilny mimo że mam busa i jestem raczej sprawny fizycznie.

- Konieczność kolimacji ( nie jest to bardzo skomplikowane ale od czasu do czasu należy sprawdzić czy lustra są w odpowiedniej pozycji )

- Chłodzenie lustra ( ważne w przypadku gdy temperatura ,w której przechowywany jest teleskop znacznie różni się od tej, w której będzie używany do obserwacji )

 Mały refraktor na montażu azymutalnym

Plusy +

- Łatwość w przenoszeniu. Można zabrać na wakacje.

- Refraktor jest gotowy do użytku od razu. ( Uwaga !!! każdy sprzęt optyczny który składa się z kilku elementów optycznych może się rozregulować z czasem)

- Pokazuje otaczający nas wszechświat w innej perspektywie ( doświadczony obserwator to doceni, początkujący na pewno będzie chciał sprawdzić czy da się zobaczyć więcej )

Minusy -

- Pokazuje otaczający nas wszechświat w innej perspektywie ( doświadczony obserwator to doceni, początkujący na pewno będzie chciał sprawdzić czy da się zobaczyć więcej )

- Początkujący może być zawiedziony zbyt małą ilością detalu w widziany obrazach.

- Gorsze obrazy planet ( z powodu aberracji chromatycznej ). Mimo tego ja traktuje ten teleskop jako sprzęt uniwersalny, pozwala mi się cieszyć Jowiszem, Saturnem, Księżycem. Ale to już temat na rozterki po zakupowe.

To co wyżej napisałem to raczej moje odczucia jako użytkownika a nie zestawienie zalet i wad z encyklopedii. Przepisów na astro-sernik jest wiele. Jednemu smakuje jedno innemu drugie. Byłem/jestem w posiadaniu wymienionych wyżej przykładów. Może się okazać że mąż pójdzie w kierunku astrofotografii albo zapragnie mieć idealny teleskop planetarny za 50 000 zł. Zrujnuje wasz budżet i rozstaniecie się ? . Albo zabierze Cię kiedyś pod gwieździste niebo i będzie to najpiękniejsza noc w życiu. Powodzenia

 

Edytowane przez [email protected]
  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Qrczak99 napisał:

Chyba warto dodać, że w teleskopach Newtona obraz jest całkowicie poodwracany, góra-dół, prawo-lewo . Troszkę może to przeszkadzać osobie która jeszcze nigdy nie patrzyła w niebo przez teleskop. 

Nie myli. W kosmosie góra i dół to pojęcia względne. Przyzwyczaić się można w parę minut.

Dodatkowo dla początkującego (i nie tylko) jako szukacza warto jest używać red-dota. Łatwo się odnaleźć i obraz jest prosty przy wyszukiwaniu. Ideałem takiego szukacza jest Telrad, czy omegonowski Radiant (swoją drogą pomysł na kolejny prezent ?)

Swoją zabawę z astro w czasach przedpotopowych zacząłem od lunety (sławetny radziecki Turist) i nie wspominam dobrze.

Porównując sprzęty do obserwacji wizualnych, jeśli obserwować można z ogródka Newton 8" (na początek) wygrywa tym co pozwala zobaczyć w przeliczeniu na zainwestowane w niego pieniądze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@[email protected] Dziwne masz spostrzeżenia. Refraktor wymaga lepszych okularów? Myślę że jest wprost przeciwnie, ze względu na zwykle większą światłosiłe newtona.
Newton daje elastyczność - chcesz f10, chcesz f4, wszystko da się zrobić. Są goście którzy obserwują przez newtony jaśniejsze niż f3. Pokażcie mi refraktor który potrafi z ethosem w wyciągu przy 100 stopniach pola dać źrenicę 7mm. Oznacza to tyle że w szerokim polu newton wygrywa.. w powerze tez wygrywa no chyba że dysponujesz 100k USD na sprzęt to moze być inaczej. A mobilność? Chcesz jej - to truss, lub mały szybki newton. Po taniosci bierzesz synte 150p , myślę że rozmiarem i osiągami zawstydza refraktory.

 

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę cytował, bo to nie ma sensu, ale...

Na jakim montażu mają zawiesić ten refraktor jak nie na paralityku. Jakieś konkretne propozycje a-zetów ?
Teleskop z GoTo wymaga znajomości nieba. Sam nic nie wyszuka bez alignacji.
Obiektów w zenicie jest całe mnóstwo w zależności od pory roku.
Mają działkę zdecydowanie stawiam na newtona na Dobsonie.

  • Like 1

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szymonszozda napisał:

myślę że rozmiarem i osiągami zawstydza refraktory

Co do okularów to masz rację. Usunąłem wpis który mógł wprowadzać w błąd. Źle to poskładałem. Daleki jestem od pisania że coś jest fajne albo nie fajne jeżeli nie miałem z czymś styczność. A wojny refraktorowo - newtonowe nie mają sensu.

Edytowane przez [email protected]

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka wojna, że nikt nie ma racji ? Wymagania co do okularów nie zależą od konstrukcji tylko głównie od światłosiły. Refraktory nie mają elastyczności? Oj wybór aż za duży. W szerokich polach to wygrywa lornetka ? cokolwiek to znaczy. Tych małych rozkładanych Newtonów też nie bierz, to bardziej dla dziecka po taniości bez jakości. 

Co do tematu, GSO 8" brzmi jak dobry plan na początek na podwórko w domu. Z drugiej strony mały refraktor na AZ też ma swój urok i zastosowania. Jak się chcę to każdy jest dobry.

EDIT: A no i wrzucanie wszystkich Newtonów i refraktorów do jednego worka to bardzo duże uproszczenie.

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy, mieliśmy coś doradzić, a tu znowu robi się dyskusja o wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy i vice versa, ewentualnie wyższosci refraktora nad Newtonem, czyli co jest lepsze, soczewka czy lustro.

A co do GSO 8" to nie jest to skrajnie jasny teleskop (f/6), więc na początek nawet okulary z zestawu się przyzwoicie sprawdzą.

  • Like 3
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)