Skocz do zawartości

GSO 10", Półmaraton Messiera na powitanie wiosny 31.03.2021


Rekomendowane odpowiedzi

Gratuluje udanej zabawy, faktycznie pogoda wczoraj była super i do czasu aż pojawił się łysy można było łapać nie tylko emki. 

Moje złapane z balkonu przez SCT 8" to: M42, M1, M35, M37, M36, M38, C41, M45, NGC2392, NGC2261, M44, M67, NGC2775, M96, M95, M105, M66, M65.

a porażki (pierdolone latarnie...): IC405, NGC2244 - mgławic ani śladu, NGC2419 - star hopping z różnych stron, trafiam w to samo miejsce ale albo ta słaba kulka wygląda jak gwiazda albo jej tam nie ma ?

 

btw Nie szukajcie Kraba przy pełni księżyca - różne drogi do niego to już znam prawie na pamięć, wielokrotnie próbowałem go wypatrzeć przy bardzo słabych warunkach no i zawsze  była lipa...

Człowiek zaczyna się zastanawiać hmm może jednak źle trafiłem no i ponownie star hopping ale z innej strony... finalnie ląduje w tym samym miejscu tylko kraba tam nie ma ? 

Wczoraj w końcu mgławica wyskoczyła z tła, uff jaka ulga ?

 

Edytowane przez sosna
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję fajnej sesji, półmaraton przez dwie godziny to niezłe tempo ? Było ciepło, więc jeśli miałeś czyste niebo, to musiała być uczta po paru miesiącach zimna i syfu na niebie.

Ja wczoraj po 9 miesiącach wytachałem newtona i pojechałem godzinę na ciemną miejscówkę, by przekonać się, że całe niebo zakrywają cirrusy. Czterogodzinna operacja na nic, a za 1,5 miesiąca białe noce. To już chyba zabawa nie dla mnie.

  • Thanks 1

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, sosna napisał:

porażki

M 68, 83. Wczoraj próbowałem się z tymi Messierami. Bez powodzenia. Ich położenie ( nisko nad południowym horyzontem) sprawia że  obserwacje będą polegały na odchaczeniu obiektów. Mimo nienajgorszych warunków półgodzinna walka zakończyła się porażką. To ostatnie obiekty do kolekcji w tej części nieba. Potem żeby odreagować frustrację zachwycałem się obiektami lepiej umiejscowionymi na nieboskłonie. Teleskopowo-lornetkowe zabawy skończyłem na złapaniu w jednym polu widzenia M36, M37, M38 ( lornetka 10x 50 )

  • Like 1

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebastian Ś. napisał:

A jak stałeś na taborecie to było widać Krzyż Południa? 

Amatorszczyzna. Żeby zobaczyć Krzyż Południa to trzeba przyjąć postawę człowieka z południowej półkuli czyli stanąć na głowie :) nie potrzebny do tego taboret.

Ciekawe jak pogoda na najbliższy nów i czy można zrobić pełny maraton jeszcze w kwietniu czy to już za późno. Muszę to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Damian P. napisał:

Jak już wróciłeś z przyszłości, to trzeba było sprawdzić jak tam się na świecie sprawy mają ?

Akurat tego dnia piję tanią "łychę" bo na Colę mnie nie stać :) 31.10 to dzień moich urodzin i jakoś tak z automatu mi się wklepało ? już poprawione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lolak89 napisał:

O maratonie messiera myślałem już od jakiegoś czasu, chyba każdy astroamator kiedyś przez to przechodzi, dojrzewa to tego challengu

jako przedstawiciel astrofoto z brakami sprzętowymi:

ponieważ ja ze swojego podwórka i swoimi okularami  niewiele zdziałam, marzę o tym, że załapię się kiedyś na jakiś messierowy maraton ... gdyby ktoś  organizował jakiś wypad tak do 50km od Łodzi i pozwolił luknąć w okular naprawdę byłbym zobowiązany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)