Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze


Robroy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Im więcej czytam tym mniej wiem. Chodzi o pierwszy teleskop do wspólnych obserwacji z dzieckiem. Zasadniczo dso, ale Jowisza/Saturna znośnie też musi być widać. Budżet 1000-1500. 80% z miasta ale mogę wyjeżdżać czasem z 20 km poza Bydgoszcz. Prosta obsługa. Mobilność pożądana ale nie jest priorytetem - dom z ogrodem i kombi. Raczej nowy, chyba że trafi się coś na giełdzie w najbliższym czasie i blisko. Na liście są - dobson 6, SW102/500az3 z vixen-t Barlow 2x1.25 i gso plosdl 9mm, rozważalem SW 130/650 ale odradza się eq2 na początek. Ewentualnie dobson 130(mały rozsuwany). Kusi mnie 1025, czy ma jakąś przewagę pod kątem jakości obserwacji nad dobsonem 6? Może inne niedrogie szkła do 1025 albo inne propozycje teleskopów? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej Dobson 6" i nie ze względu, że to Newton na Dobsonie z największym lustrem z podanych przez Ciebie. Zwyczajnie jest z nich najlepszy, 102/500 na AZ3 jest słabe... tzn montaż jest kiepski do astro, teleskop jest ok do DS (w pewnym zakresie) ale Jowisza i Saturna będziesz miał w nim kiepskiego z racji tego, że jest to tani światłosilny achromat, pełno fioletu i nieostrości.

130/650 jest mocno światłosilny i chyba niezbyt dobrze zbudowany, gdzieś na forach krążą o nim recenzje, no sprzęt nie dla początkującego raczej dla kogoś kto już wie co w trawie piszczy i nie straszne mu częste kolimacje.

130/900 na EQ2 to jak słusznie przeczytałeś słaby montaż no i generalnie to ani to będzie mobilne ani wygodne.

Newton 6" na Dobsonie, kawał rury ale w pionie nie zajmuje dużo miejsca, lekki, najlepszy obraz Układu Słonecznego, mała światłosiła więc podejdzie każdy okular, nawet te za 150 PLN, chociażby GSo 30 mm SV i jakieś planetarne budżetowe orciaki jak BCO 10 mm itp.

 

Temat DS z dzieckiem to nie pomogę, potrafię sobie tylko wyobrazić, że nie będzie to jakieś silnie doznanie dla niego :) to w gruncie rzeczy szare mgiełki z nielicznymi wyjątkami. Do nich najlepsza jest jak największa apertura czyli duże pieniądze.

Raczej stawiam na to, że więcej czasu spędzicie przy Księżycu i planetach które już nieśmiało będą się pokazywać o poranku przed wschodem słońca jakoś za miesiąc :) 

Hobby dla cierpliwych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Dobsonem 6 coś tam z dso zobaczę? Ten temat jest priorytetem, dlatego myślałem o 1025, co z kolei wyklucza raczej planety. Dobson 6 ma swoją renomę jednak. Cenowo podobnie. Syn 7 lat zna chyba kilkadziesiąt obiektów kosmosu i terminologię mi nieznaną ? powoli temperuję oczekiwania, już wie że czarnej dziury nie zobaczy ? Jednak bardzo go kręci ds.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Robroy napisał:

Dobsonem 6 coś tam z dso zobaczę?

Nie tylko cos. Nawet kilkaset!!!  obiektow glebokiego nieba ,ale ogromna wiekszosc to beda szare i male mgielki , ktorych powiekszanie nic nie da bo zrobi sie bardzo ciemny obraz w okularze. Nie licz ze zobaczysz w tym teleskopie , np ramiona Galaktyki Wir [M 51] w Psach Gonczych , zobaczysz tylko okragla mgielke z jasnym centrum i przyklejona jakby do niej mniejsza kulke - to NGC 5195 a to i tak jedna z najjasniejszych galaktyk. Jednym z najwazniejszych problemow dla poczatkujacych jest zeby te obiekty DS wogole odszukac.  Bardzo w tym pomagaja okulary takie jak GSO SV 30mm 2 cale . Te okulary z zestawu bardzo zmniejszaja szanse na znalezienie obiektow. Oczywiscie potrzebne jest ciemne niebo [ i to takie naprawde ciemne i przejrzyste najlepiej po przejsciu frontu z opadami] . Ale nie bede Cie zniechecal bo nie o to chodzi. Po prostu jak widze ze ktos wspomina o widoku czarnej dziury to troche mam watpliwosci.  Poznajcie tylko niebo na razie nawet bez teleskopu , ogladajcie gwiazdozbiory , wlasciwie powinno byc tak ze wychodzicie na dwor i jezeli sa dobre warunki to jedno spojrzenie wystarcza zeby zorientowac sie na niebie. Jesli nie to musicie wspomagac sie mapami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, wychodzimy z lornetkami. Moja 35 letnia radziecka zabija nowa chińską. Oglądałem kiedyś księżyc małym refraktorem i sprawia to frajdę nieporównywalną do oglądania tego na filmie. Z czarną dziurą to chyba jasno napisałem że to wyobrażenia dziecka, nie moje. Czy obrazy z filmiku powyżej są do osiągnięcia? Chyba rzeczywiście przekonam się do sprawdzonego dobsona ze względu na mniejsze powiększenia i aberracje 102/500.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filmiku - sa to zdjecia - aparat fotograficzny ma mozliwosc dluzszego naswietlania , oko tego nie potrafi. Po kolei pierwsze zdjecie [ po tych antenach ] M27 mglawica planetarna raczej bez szans na taki widok , w dodatku pojawia sie slaby kolor - ja w Newtonie 6 nie widzialem koloru na tej mglawicy ale na pewno jest to mozliwe w wiekszych teleskopach,  2 zdjecie to M13 w Herkulesie nie bedzie widac takiego rozbicia gromady kulistej na pojedyncze gwiazdki , 3 Gromada Podwojna w Perseuszu tu uwazam ze widok w teleskopie moze byc lepszy , bo nie bedzie takich plackowatych gwiazd a miedzy gromadami widac bedzie ciemna mglawice [prawdziwa czern mocno odrozniajaca sie od tla - takich ciemnych mglawic jest bardzo duzo ]  za to bedzie widac znacznie mniej slabych gwiazd niz na zdjeciu. 3 - Galaktyka Andromedy -bez szans na zobaczenie tak wyraznych pasow pylowych w tak malym teleskopie , 4 - Galaktyki Bodego - tu juz nieco blizej prawdy ale nie beda tak wyrazne, 5 - Mglawica Oriona najbardziej odbiega od prawdy ze wszystkich przedstawionych tu obiektow - kolor i struktura w Newtonie 130/650? Taaa....  Za to Ksiezyc powinien wypasc znacznie lepiej niz na filmiku , a Jowisz i Saturn podobnie a moze nawet lepiej w zaleznosci od warunkow i jakosci uzytego okularu. Ale ja obserwuje przez Newtona 6 [150/ 1200 ] i opisalem moje wrazenia z tego telepa. Niestety w tym 130 Dob raczej sa slabsze obrazy z powodu mniejszego lustra , ogolnego slabszego wykonania , a co do planet ogniskowa 650mm spowoduje ze trudniej bedzie uzyskac mocniejsze powiekszenia. Ogolnie zdjeciami nie warto sie sugerowac bo wizual i astrofoto to wlasciwie 2 rozne swiaty. Lepiej przejrzyj szkice np tu https://www.cloudynights.com/topic/762007-first-sketch-of-a-galaxy-well-two-of-them-m81-m82/#entry10972145   i tu https://www.cloudynights.com/topic/755654-the-orion-nebula-from-dublin/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem GSO 10 i byłem zadowolony. Łatwa obsługa obraz do góry nogami łatwiej mi było ogarnąć niż w odbiciu lustrzanym. Wystarczyło mapkę nieba odwrócić i można było wyszukiwać obiekty. Po czasie jednak gabaryty mi zaczęły przeszkadzać i brak napędu. Ten SW  90/900 mało pokaże i jak obserwuje olx czy giełdę to po pierwszych ekstytacjach jakoś ten sprzęt tam szybko londuje.

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robroy napisał:

Wybór padł ostatecznie na dobson 6. Podobno okular 10mm w zestawie jest słaby. Czy dokupienie tego poprawi jakość obserwacji? https://www.astroshop.pl/okulary/ts-optics-okular-planetarny-hr-6mm-1-25-/p,6165

Nie kupuj okularu 6mm, jeśli masz 1200mm ogniskowej, bo będzie to rzadko używany okular. Najpierw wypróbuj tą dziesiątkę z zestawu. Jeśli uznasz, że potrzebujesz mocniejszych powiększeń, to dokupisz.

Okular 6mm daje przy tej ogniskowej powiększenie 200 razy. Nada się tylko do planet lub Ksieżyca, bo na małych zwartych DS, które miałoby sens oglądać w takim powiększeniu obraz może być już dość ciemny przy 6" lustrze. Oczywiście kwestia wzroku to kwestia indywidualna, ale nie zaczynałbym doposażania teleskopu od krótkoogniskowych okularów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takze uwazam ze 6mm to za duze powiekszenie . Mam ploessla 6mm i nie uzywam go praktycznie nawet na planetach o DS nie mowiac. Jesli nie nosisz okularow i nie przeszkadza Ci maly ER [odleglosc oka od okularu ] to dobry jest BCO 10mm taki jak ten https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_317&products_id=3118&lunety=Okular Baader Planetarium Classic Ortho 10 mm 1 25 cala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiles Sky Watcher Newton 6 [152/1200] na dobsonie? Jesli tak to powiem ze te przesuniecia przy kreceniu wyciagiem nie przeszkadzaja w ustawianiu ostrosci, chociaz u mnie nie wynosza one kilka mm. Nigdy nie mialem z tym klopotow a uzywam nieco ciezszego okularu GSO SV 42mm 2 cale z przejsciowka ze stali dorabiana przez znajomego tokarza [okular i przejsciowka waza chyba razem ok 1kg ]. Nawiasem mowiac ,jesli bedziesz chcial znalezc nieco wieksza liczbe DS-ow, nie tylko te najlatwiejsze do odszukania to polecam ten okular lub tez jakis inny o ogniskowej 30 lub 40mm najlepiej w standardzie 2 cale. Znacznie ulatwiaja wyszukiwanie w porownaniu z tym 25mm z zestawu .przekonalem sie o tym na wlasnej skorze. Transmisja swiatla tez znacznie lepsza.

P.S. Te przesuniecia pojawiaja sie gdy wyciag jest calkowicie schowany i zaczynasz go wysuwac - jesli tak to raczej nie ma znaczenia bo ostrzenie jest posrodku wysuwu. Aha i sprawdz czy nie masz za mocno dokreconej tej duzej sruby na wyciagu bo ona moze utrudniac albo nawet uniemozliwiac przesuw wyciagu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Tak, Dobson 6. Przesunięcia są w początkowej fazie ruchu, wynikają pewnie z luzu po stronie przeciwnej do ząbków. Czytałem że można dodać teflonowe ślizgi jeśli ktoś potrafi. Zobaczę jak to działa gdy się pojawia możliwości obserwacyjne. Pewnie dokupię z czasem okular do DS jak sugerujesz i może coś w zastępstwie 10 mm o którym krążą na forach słabe opinie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Udało się zobaczyć księżyc w chwili przejaśnienia nieba. Całkiem fajnie w obu okularach, ale już wiem że będę chciał dostać się bliżej. To przesuwanie się wyciągu powodują że obiekt przesuwa się w trakcie ostrzenia, dość irytujące 

Edytowane przez Robroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robroy napisał:

To przesuwanie się wyciągu powodują że obiekt przesuwa się w trakcie ostrzenia, dość irytujące 

Tyle, że jak raz dobrze wyostrzysz to blokujesz ustawienie ostrości śrubą i więcej w tym nie grzebiesz, aż nie najdzie cię chęć aby zmienić okular, więc kiwanie nie powinno być to aż tak klopotliwe (nie wiem, czy w twoim wyciągu jest śruba blokady ostrości, ale to wysoce prawdopodobne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.04.2021 o 20:57, Robroy napisał:

ale już wiem że będę chciał dostać się bliżej

Obserwowales przez kitowce 25mm i 10mm? 10 mm daje tu powiekszenie 120x i ono wydaje sie juz prawie idealne dla Ksiezyca , przeszkadza tylko to ze ma on male pole widzenia i Ksiezyc nie miesci sie caly albo prawie caly. Po prostu przydalby sie okular o szerszym polu widzenia , z wiekszym komfortem obserwacji. Moze niezly do Ksiezyca bylby jakis okular 8mm niezlej jakosci,  a 6mm to juz mysle granica dla tego teleskopu - daje 200x  bardzo rzadko trafilaby sie okazja zeby go uzyc . 

Przesuwanie sie wyciagu powoduje ,ze obiekt przesuwa sie w trakcie ostrzenia? Nie zauwazylem takiego czegos. Musialbys bardzo dlugo ustawiac ostrosc. Mysle ze po prostu musisz dojsc do wprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie się przesuwa jeśli kręcę do tyłu i do przodu na zmianę. Metodą jest regulowanie tylko w jedną stronę i zatrzymanie w odpowiednim momencie. Spojrzałem pół godziny temu na Marsa /chyba ;/ Taka plamka pomarańczowa. Księżyc ładny. Coś przeleciało szybko przez widok. Patrząc na stellarium dużo satelit lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami warto rozpocząć obserwację z dobrej lornetki ze statywem. Sam tak rozpocząłem i do tej pory jej używam, chociaż mam SW 150/750 z GoTo (jako teleskop mobilny) oraz GSO 10" do obserwacji "tarasowych". Dobrą lornetką łatwo znaleźć mgławicę w Orionie, galaktykę w Andromedzie i gromady (zwłaszcza otwarte).

  • Like 1

Celestron SkyMaster 15x70, Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 GoTo, GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF + platforma paralaktyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Marsa juz od kilku miesiecy nie warto , niestety za mala srednica katowa. Nad ranem mozna juz obserwowac Jowisza i Saturna , a warunki tylko beda sie polepszac. Z latwiejszych DS-ow swietna jest M13 - gromada kulista w Herkulesie , jest obesnie juz wystarczajaco wysoko  ok godz. 23. Patrzymy w kierunku wschodnim 40 stopni nad horyzontem. Wspaniala gromada , najlepsza na polkoli polnocnej.

mapa2.thumb.png.ef88e3c8dc2da7821024ab53c8672848.png 

mapa1.thumb.png.8f36c6b02868d139a70435f078240ac6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Na razie nie miałem czasu za dużo poobserwować. Tylko "testowałem" ? zakup bo to prezent dla syna który dostanie w maju. Będziemy razem szukać ciekawych obiektów wieczorem. Może też kilkanaście kilometrów za miastem. Mieszkam na obrzeżu więc nie ma tak czerwonego nieba jak w centrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)