Skocz do zawartości

Nikon EX 7x35 czy 8x40


sosna

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, potrzebna mi lornetka do szybkich obserwacji z ręki. Wacham się pomiędzy tytułowymi dwoma nikonami, czy ktoś z Was miał bezpośrednia możliwość porównania ich w trakcie obserwacji i mógłby napisać na ten temat parę słów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem lornetkowy znawcą ale wydaje mi się że różnice w gabarytach są niewielkie a widoki w 8x40 będą fajniejsze ( szersze ) sam używa lornetki jako opcji dodatkowej. Chociaż od zakupu nowego Nikona słyszę głosy z tyłu głowy - lornetka , lornetka ?

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, [email protected] napisał:

Nie jestem lornetkowy znawcą ale wydaje mi się że różnice w gabarytach są niewielkie a widoki w 8x40 będą fajniejsze ( szersze ) sam używa lornetki jako opcji dodatkowej. Chociaż od zakupu nowego Nikona słyszę głosy z tyłu głowy - lornetka , lornetka ?

szersze widoki to będą raczej w 7 X35 9,3 * w  8 X 40 8,2* poza tym w tej drugiej  większe nieco będzie powiększenie i powierzchnia zbiorcza światła . Sam kupiłem 7 X35  ze względu na pole widzenia pod kątem turystyki  , pod wszględem astronomi  to pewnie  lepsza była by 8X 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wprawdzie nie Nikony ale Opticrona Adventure T WP/Levenhuk Sherman PRO (to samo) o podobnych parametrach najpierw 6.5x32, a potem 8x42. Mniejsza była lepsza do noszenia, świetne pole, ale znowu turystycznie na jakieś ptactwo na drzewach dla mnie za małe powiększenie, znowu na astro obiektywy małe, no nie dogadaliśmy się. Oddałem, a kupiłem właśnie 8x42 i to fajny kompromis, zostanie na zawsze ?

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem Nikona 7x35 i bardzo mi pomógł w nauce nieba. Duże pole się wtedy przydaje. Niestety na krawędziach ten obraz jest do niczego. Ale dla osób rozpoczynających przygodę nadal bym polecił. Teraz mam 8.5x45 i jestem bardzo zadowolony. Jak dla mnie idealne parametry do obserwacji z ręki. Mam jeszcze 10x50, ale tu jest potrzebny leżaczek. 

Więc ja polecam 8x40.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również polecam 8x40/42 do obserwacji w terenie oraz nocnego nieba. W dzień powiększenie 8x można spokojnie opanować, natomiast nocą z podparciem pod łokcie jest komfortowo. Fakt w 8x większość obiektów DS to szare, małe mgiełki, ale np. Plejady, Hiady, M42 czy M31 wyglądają świetnie.

Swojego Vortexa 8x42 zabieram do plecaka niemalże na każdą wycieczkę ? Z 7x35 nie miałem kontaktu, ale 8x42 mogę polecić.

Edytowane przez SpandexFob

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon 8x40 EX dziś dotarł, obraz super. Bez porównania do mojej ruskiej 8x30 - teraz jak przez nią patrzę to mam wrażenie jakbym patrzył przez mgłę gdzie przez Nikona obraz żyleta. Wydaje mi się że kolimacja nie jest idealna niemniej może na siłę szukam wad, sprawdzę w nocy ze statywu na gwiazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, sosna napisał:

Wydaje mi się że kolimacja nie jest idealna niemniej może na siłę szukam wad, sprawdzę w nocy ze statywu na gwiazdach.

Jeżeli kupiłeś nową lornetkę to musi być idealna ? Jeżeli tak nie jest to ja bym zwrócił/wymienił. Tą lornetkę się trudno kolimuje ?

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy patrzę centralnie w środek obraz jest ok, gdy rozglądam się na boki a potem spojrzę centralnie potrzebuje sek żeby obraz się złożył. Spróbuję w nocy na gwieździe rozogniskowanej w jednym okularze przez regulacje dioptrii - czy ostry obraz będzie nakładał się na rozogniskowany. Jeśli nie to zwrócę z prośbą o wymianę. 

BTW Czy 10letnia gwarancja Nikona obejmuje również kolimację? Lornetka nie wygląda na pozwrotowa, może ewentualnie dać na serwis zamiast zwrotu do sklepu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, sosna napisał:

Nikon 8x40 EX dziś dotarł, obraz super. Bez porównania do mojej ruskiej 8x30 - teraz jak przez nią patrzę to mam wrażenie jakbym patrzył przez mgłę gdzie przez Nikona obraz żyleta. Wydaje mi się że kolimacja nie jest idealna niemniej może na siłę szukam wad, sprawdzę w nocy ze statywu na gwiazdach.

Tak jak wcześniej napisałem mam Nikona 7/35 EX  a także "ruską" 8/30  i mam także takie same odczucie że patrzę przez nią jak przez mgłę. Gratuluję zakupu  jak lornetka jest ze sklepu to nie wydaję mi się by miała jakieś wady. Najlepiej to lornetki kupować  osobiście w sklepie można wtedy porównać ze sobą kilka modeli, niestety nie każdy ma taką możliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostry obraz gwiazdy jest na samym skraju rozogniskowanego czyli mam nieostry placek i na jego skraju (przesunięcie w górę w pionie) ostry obraz z drugiego okularu. Czy takie przesunięcie jest normalne?

Edit: Nie no jest ok, jak dobrze ustawie oczy to gwiazda ostra z okularu z ustawioną ostrością jest w centrum rozogniskowanego przez regulacje dioptrii obrazu z drugiego okularu. 

Reasumując jest ok, to ja na siłę szukam problemu przeczulony najwyraźniej na ta kwestię opisami z forum ?

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze zrobić inny test. Powieś lornetkę na statywie, skieruj na jakąś gwiazdę, nie za jasną nie za ciemną. Ustaw ostrość, a następnie powoli odsuwaj oczy od okularów ale patrząc na gwiazdę. W pewnej odległości pomrugaj oczami, jeśli gwiazda się rozejdzie na dwie w poziomie to masz brak kolimacji poziomej, jeśli w pionie to pionowej, a jeśli się nie rozejdzie to jest skolimowana poprawnie. Od pionowej może boleć głowa. Mam jedną tak rozkolimowaną i jest bardzo duży dyskomfort patrzenia. A koledze sprawdzałem już prawie rok temu jego DO Skyguide 15x70 i była lekko rozkolimowana w poziomie, ale to mi zupełnie nie psuło obrazu ani komfortu obserwacji, wręcz byłem zachwycony piękną M27. 

Edytowane przez Maciek_Cz
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, sprawdziłem na kilku gwiazdach o różnej jasności i jest ok - gwiazda przed i po odsunięciu oczu i mruganiu jest jedna.

Minusem wieszania Nikona na statywie jest niestety dobrze uwidoczniona nieostrość brzegowa, dobrze ze zdecydowałem się na na 8x40, w 7x35 jest pewnie jeszcze większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2021 o 17:46, Sebastian Ś. napisał:

Miałem wprawdzie nie Nikony ale Opticrona Adventure T WP/Levenhuk Sherman PRO (to samo) o podobnych parametrach najpierw 6.5x32, a potem 8x42. Mniejsza była lepsza do noszenia, świetne pole, ale znowu turystycznie na jakieś ptactwo na drzewach dla mnie za małe powiększenie, znowu na astro obiektywy małe, no nie dogadaliśmy się. Oddałem, a kupiłem właśnie 8x42 i to fajny kompromis, zostanie na zawsze ?

Tak w celu wyprostowania bo chodziło mi to po głowie chcę powiedzieć, że Opticron Adventure T WP to nie to samo co Levenhuk Sherman Pro, tylko to jest Levenhuk Sherman Base. Różnica jest w okularach. Kiedyś pisałem do Opticrona z tym pytaniem i mi potwierdzili, że okulary składają się z 3 soczewek w dwóch grupach tak jak w Sherman Base. A Sherman Pro ma okulary złożone z 5 soczewek w trzech grupach.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O dzięki! Sherman Pro jest dziwnie ciężki do tych Opticronów. Co ciekawe obraz w Shermanie PRO wg mnie gorszy, chociaż to niezbyt dobre porównanie bo inne parametry. 

EDIT: Faktycznie jak się przyjrzeć budownie to identyczne do Sherman Base. Tylko właśnie Sherman Base nie ma tej wersji 6.5x32.

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)