Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 03.04.2021 Obiekt Mayalla


Rekomendowane odpowiedzi

Daję znać.
Podchodziłem do tego obiektu rok temu moim 12" teleskopem, ale nie udało się. W relacji mam, że robiłem dwa podejścia - podczas pierwszego, na odludziu, pogubiłem się w lokalizacji, natomiast za drugim razem, już pod domem (chyba dwa dni później), po prostu niczego nie widziałem. Położenie galaktyki, z tego co pamiętam, rzeczywiście nie jest zbyt łatwe. Nie pozostaje mi nic innego jak powiedzieć: ja tam jeszcze wrócę.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio miałem się do niej przymierzyć(paskudy) ,ale zapomniałem mapki z lokalizacją ,a bez niej to raczej bez szans,trafić .To że nie ma jasnych gwiazd(w zasadzie ze słabo z gwiazdami w tym rejonie) to tylko na plus,mniej zbędnych fotonów.Jasność powierzchniowa podłużnej galaktyki to nieco powyżej 14mag.dlatego jest szansa złapać ja w 8"(tak się dzieje jak jasność powierzchniowa jest większa od wizualnej) tu macie namacalny dowód.Przez to też wydaje się być dużo jaśniejsza,oko widzi 14mag(ale szczegóły, to już w innym poście.)Zobaczymy co wyciśnie z niej orto,a jutro jest szansa na pogodne niebo. Uwidim- powiedział ślepy...

  • Like 3

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 15.5mag to jasność sumaryczna obydwu składników. W rzeczywistości ring mocno ją zaniża. W Alladinie znalazłem, że jasność wizualna tej podłużnej części to coś około 14.2magnitudo.

Tak, dzisiaj zapowiada się warun, więc można będzie powalczyć :) U mnie widoczna jest już w 14mm, więc trudniej się pogubić. Jak znajdę, to podrzucę mapkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki @MichalKaczan za kolejną świetną inspirację !

Obiekt Mayalla pokazuje mi się na telefonie w Stellarium+:

282365012_Mayall_Stellarium.thumb.jpg.3af154aece89eba4cfe60fa8b164aba5.jpg

Na zrzutce ekranu widać kółko zaznaczające 4.5* pola mojego szukacza. Wiele razy pomogło mi ono sprawnie znaleźć słabizny w oddaleniu od wyraźniejszych gwiazdek.
Podczas celowania po prostu ustawiam widok w szukaczu tak, żeby pokrywał się dokładnie z zawartością kółka 4.5*. 
Jak wcześniej dokładnie ustawię szukacz do teleskopu to najczęściej obiekt mam od razu w polu widzenia okularu nawet przy powiększeniu rzędu x300, bez konieczności zaczynania od mniejszych powiększeń.
To banalne kółeczko z polem szukacza zupełnie odmieniło moje obserwacje. 
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

Obiekt Mayalla pokazuje mi się na telefonie w Stellarium+:

A widzisz, dzięki! Sprawdzę tą aplikację. Ten zrzut ekranu to jest z trybu nocnego? Bo gwiazdki nieco białawe.

Ps. Celuję podobnie jak ty i to naprawdę świetny sposób. Niestety z orciakami + barlow nie byłem w stanie trafić w punkt. Tu dopiero robotę zrobiła karuzela baadera. Plastik -fantastik, ale dwie sekundy i mam w wyciągu okular przeglądowy, naprawdę super sprawa.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, MichalKaczan napisał:

Tu dopiero robotę zrobiła karuzela baadera. Plastik -fantastik, ale dwie sekundy i mam w wyciągu okular przeglądowy, naprawdę super sprawa.

Taka karuzela to super sprawa w połączeniu z okularami parafokalnymi. No ale z barlowem nie zadziała...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, pmochocki napisał:

Taka karuzela to super sprawa w połączeniu z okularami parafokalnymi. No ale z barlowem nie zadziała...

Z tego co kojarzę do działania potrzebuje barlowa, żeby wyciągnąć ognisko - przynajmniej w newtonie.

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bartolini napisał:

Z tego co kojarzę do działania potrzebuje barlowa, żeby wyciągnąć ognisko - przynajmniej w newtonie.

W sumie myślałem, że jeden okular używa barlowa. Nie pomyślałem, żeby użyć barlowa w wyciągu i wtedy podłączyć karuzelę. To miałeś na myśli @bartolini

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, pmochocki napisał:

W sumie myślałem, że jeden okular używa barlowa. Nie pomyślałem, żeby użyć barlowa w wyciągu i wtedy podłączyć karuzelę. To miałeś na myśli @bartolini

Tak - barlow w wyciąg,  a potem karuzela w barlowa. Michał z tego co pamiętam używa TMB 1.8x

Edytowane przez bartolini
  • Like 1
  • Thanks 1

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pmochocki napisał:

Taka karuzela to super sprawa w połączeniu z okularami parafokalnymi. No ale z barlowem nie zadziała...

Jeśli tylko jest zapas backfocusa, czyli dla karuzeli  baadera 38mm (minus 5mm dla np okularów Delite, zależy gdzie okular ma diafragmę) to wyostrzy bez barlowa. U mnie wystarczy zapasu z wyciągiem niskoprofilowym Moonlite. Jak znajdę chwilę, to skrobnę coś o obserwacjach z karuzelą.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz barlowa z odkręcanym konwerterem,(ja mam Meade Telenegative 2x)) to możesz wkręcić go w karuzele(ok 1.7-1.8x) lub w okular(ok1.5x),chyba ze to  karuzela Kson(chińskie UO), to tam nie ma gwintu.

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, bartolini napisał:

Byłem w niedzielę i wjazd na 390tkę w Złotym Stoku rozkopany ?

O, tośmy się minęli! Też byłem zaskoczony, ale uznałem, że skoro miejscowi jeżdżą po tej zdartej nawierzchni, to te kilkaset metrów do 390 też podjadę. 

Ps. wysłałem pw.

Edytowane przez MichalKaczan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)