Skocz do zawartości

Dithering w MaximDL


Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam pytanie do kolegów używających maxima, mianowicie wczoraj chciałem poczynić pierwszych prób z użyciem ditheringu, niestety zakończyło się to wszystko niepowodzeniem. Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak powinno być to prawidłowo ustawione? steruję montażem z eqmoda ustawienia takie jak na screenie, niczego innego nie zmieniałem image.png.f724c49decf6c87bc5a96747e3fc7f12.png

i po zakończonej klatce kadr się faktycznie przesuwa , widać po gwiazdce z guidingu, ale po chwili guiding zaczyna ponownie wyśrodkowywać gwiazdkę i klatki niestety są pojechane, co źle robię ? dodam, że taka sama sytuacja w ustawieniu na via Mount oraz via Guider

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

Działa prawidłowo ale montaż musi się  ustabilizować w nowej pozycji. 

Ale skoro kadr ma być przesunięty o te parę pixeli to ta gwiazda nie powinna zostać w nowej pozycji i w tym miejscu powinno guidować? teraz wraca do starej pozycji to jaki to ma sens ?

 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Ale skoro kadr ma być przesunięty o te parę pixeli to ta gwiazda nie powinna zostać w nowej pozycji i w tym miejscu powinno guidować? teraz wraca do starej pozycji to jaki to ma sens ? I jeszcze jedno pytanie jak dithering ma się w kamerach cmos do ampglov? darki trzeba robić tak czy siak ?

 

 

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz za mało sekund ustawionych w "Delay Beetwen". Z tego co pamiętam Maxim nie czeka aż montaż ustabilizuje się i jedzie następną klatkę po upływie czasu w "Delay Beetwen"

  • Like 1

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież soft informuje soft guidera - teraz gwiazdka będzie przesunięta o tyle to a tyle  i centruj ją w tej pozycji.

W opcjach masz coś takiego jak Guider setting criteria. Albo Maxim trzyma się czasu podanego tam jak wskazał Adam albo uruchamia klatkę wtedy, gdy guider jest o określoną w tej opcji odchyłkę od załozonej pozycji.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Przecież soft informuje soft guidera - teraz gwiazdka będzie przesunięta o tyle to a tyle  i centruj ją w tej pozycji.

W opcjach masz coś takiego jak Guider setting criteria. Albo Maxim trzyma się czasu podanego tam jak wskazał Adam albo uruchamia klatkę wtedy, gdy guider jest o określoną w tej opcji odchyłkę od załozonej pozycji.

Rozumiem, myślałem że montaż wraca z gwiazdą w poprzednią pozycję , dzięki za wskazaówki.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Spirit napisał:

Mam dylemat z czy bez. Interwał trzeba zmienić na - powiedzmy 40-45 sek. A to prawie 1/2 klatki 120s. Czy więcej klatek bez czy mniej z. Póki co jadę bez.

Też kiedyś miałem taki dylemat... dlatego do akwizycji zacząłem  używać APT. Tam nigdy następna klatka nie zacznie się palić dopóki dither się nie uspokoi. Nie trzeba też ustawiać przerwy między klatkami na wyrost. Wspomnę jeszcze, że również z podobnego powodu porzuciłem N.I.N.A., która też często nie czekała na koniec ditheringu...

  • Thanks 1

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, AdamK napisał:

Też kiedyś miałem taki dylemat... dlatego do akwizycji zacząłem  używać APT. Tam nigdy następna klatka nie zacznie się palić dopóki dither się nie uspokoi. Nie trzeba też ustawiać przerwy między klatkami na wyrost. Wspomnę jeszcze, że również z podobnego powodu porzuciłem N.I.N.A., która też często nie czekała na koniec ditheringu...

Przetestowane, maxim też nie zacznie kiedy ustawi się tak jak pisał Wessel "W opcjach masz coś takiego jak Guider setting criteria. Albo Maxim trzyma się czasu podanego tam jak wskazał Adam albo uruchamia klatkę wtedy, gdy guider jest o określoną w tej opcji odchyłkę od załozonej pozycji."

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)