Skocz do zawartości

Synta 12 - powrót


Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Panasmaras napisał:

W sumie mogę to napisać pod dowolną z twoich relacji (a powinienem pod lornetkową) - ale napiszę tu, bo tak.
Uwielbiam je czytać. Świetne pióro, świetne oko, świetne niebo. Czy można chcieć więcej, poza chęcią znalezienia się obok ze swoimi lornetami?

Mam dokładnie takie same odczucia! Twoje relacje, Damianie, są dla mnie niezwykle obrazowe, wywołują w głowie niezwykle rzeczywiste widoki, jakbym też była na tych obserwacjach i teraz tylko odtwarzała wspomnienia.

Jakkolwiek zabawnie to zabrzmi, Twój styl pisania ma dla mnie ciemno-granatowy, jak niebo jeszcze przed nocą astronomiczną, kolor, który przechodzi w lekko szarawą czerń. I czasem widzę czarny zarys bezlistnych drzew na oddalonym od miast wzgórzu, światła miasta gdzieś daleko, na horyzoncie, a nad tym wszystkim zimowo jesienne niebo, i wschodzący Orion. I wszechogarniający spokój. To właśnie pojawia się w mojej głowie, gdy myślę ogólnie o Twoich relacjach.

Co ciekawe, relacje Panasa mają dla mnie odcienie ciemnych mgławic, a gdy o nich myślę, widzę gwiezdne pola Strzelca i Tarczy. ?

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt to się nie poddawać pogodzie. Ja niestety dałem ciała- wszystkie pogodynki pokazywały nieciekawe prognozy wiec wypiłem sobie kilka drinków... i gdy zobaczyłem jak czysto się zrobiło pozostało mi tylko wypić kolejnych kilka, tym razem z żalu że nie mogę jechać.

  • Haha 6

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Panasmaras napisał:

W sumie mogę to napisać pod dowolną z twoich relacji (a powinienem pod lornetkową) - ale napiszę tu, bo tak.
Uwielbiam je czytać. Świetne pióro, świetne oko, świetne niebo. Czy można chcieć więcej, poza chęcią znalezienia się obok ze swoimi lornetami?

 

4 godziny temu, Ciekawska napisał:

Mam dokładnie takie same odczucia! Twoje relacje, Damianie, są dla mnie niezwykle obrazowe, wywołują w głowie niezwykle rzeczywiste widoki, jakbym też była na tych obserwacjach i teraz tylko odtwarzała wspomnienia.

Jakkolwiek zabawnie to zabrzmi, Twój styl pisania ma dla mnie ciemno-granatowy, jak niebo jeszcze przed nocą astronomiczną, kolor, który przechodzi w lekko szarawą czerń. I czasem widzę czarny zarys bezlistnych drzew na oddalonym od miast wzgórzu, światła miasta gdzieś daleko, na horyzoncie, a nad tym wszystkim zimowo jesienne niebo, i wschodzący Orion. I wszechogarniający spokój. To właśnie pojawia się w mojej głowie, gdy myślę ogólnie o Twoich relacjach.

Bardzo dziękuje za te słowa.

Marku, bo nie tylko są to bardzo budujące słowa, ale słowa od kogoś, kogo relacje zawsze podziwiałem właśnie pod względem pióra w szczególności (ale i nie tylko). Pamiętam jak jeszcze nie byłem zarejestrowany na żadnym forum i jak dopiero znajdywałem opisy obserwacji w necie. Wtedy trafiałem na różne ciekawe, fajne relacje różnych osób (niektórzy jeszcze czasem coś piszą, inni chyba zaprzestali na dobre), ale to właśnie m.in. te Zatomskie Łupaniny itp. wywarły tak wielkie wrażenie. Potem już tylko czekałem na kolejne. I każda była świetna, doskonale wyważona, z idealnie dobranymi zdaniami, tak, że mogłem pomyśleć (i wciąż tak myślę) tylko jedno: chciałbym tak umieć.

Olu, za niezwykle motywujące słowa i też pewnego rodzaju uspokojenie*. Tuż po wstawieniu bardzo żałowałem, że wrzuciłem tę relację. Zwykle walczę z opisem wiele dni, czasem tydzień i dwa, ale tym razem, za sprawą tej spontanicznej "notatki", którą napisałem zaraz po pojawieniu się chmur, postanowiłem, że napiszę to szybko, na gorąco i wrzucę już na drugi dzień. Miałem wrażenie, że popełniłem wielki błąd. Często mam podobne wrażenie, ale tym razem było duże. Prawie zawsze wrzucam relację z wielką niepewnością i oporem, zastanawiając się, czy na pewno i po co. Ale w końcu klikam wyślij, choć coś mi podpowiada: nie wysyłaj, zakop głęboko w jakimś folderze te pitolenie i lanie wody**. Po co znów pisałeś tego typu tekst, zamiast wypunktować obiekty i po myślniku napisać: jasna plamka, widoczne centrum i słabsze halo. Po co znów pieprzysz kilka tysięcy słów, jak można to napisać normalnie, jak ludzie, i relacja zajmie dziesięć razy mniej. Jestem bardzo krytyczny w stosunku do swoich tekstów, dlatego pojawiają się jeszcze większe wątpliwości. Wciąż uważam, że sporo moich relacji jest głupia i niepotrzebnie rozwleczona. Kilka starych tekstów dzisiaj napisałbym całkiem inaczej, obciął o połowę, a niektórych nigdy nie wstawił (z drugiej strony człowiek cały czas się uczy i wyciąga niby jakieś wnioski). Dlatego takie słowa jak Twoje, Marka czy innych osób, które dają znać, że się podobało, są dla mnie bardzo cenne.

* Już nie pierwszy raz, bo i pod kilometrowym tekstem "Po północy", który ze zwięzłością i konkretem nie ma zbyt wiele wspólnego, bardzo mnie uspokoiłaś i zmotywowałaś;)

** Czy normalny człowiek nie napisałby, że widział dwie małe galaktyki i opisał to w dwóch, trzech zdaniach, zamiast cytować jakiś bełkot na prawie czterysta słów?

Zauważyłem, że na forum mam tendencję do rozpisywania się nie tylko w relacjach, ale i w zwykłych postach. Staram ciągle nad tym pracować (albo panować), ale wychodzi różnie. Dlatego jeszcze raz bardzo dziękuje wszystkim, że poświęcają czas na czytanie.

4 godziny temu, Erik68 napisał:

Prawie 1mag. gołym okiem więcej niż u mnie ,daje twojej 12" zasięg, jak 16,"! pod moim niebem..

Często zastanawiałem się, jakby to było mieć 16 cali i jaka byłaby różnica w stosunku do dwunastki. Kiedyś chciałbym kupić większy teleskop, ale na razie nie ma szans.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Damian P. napisał:

Zauważyłem, że na forum mam tendencję do rozpisywania się nie tylko w relacjach, ale i w zwykłych postach. Staram ciągle nad tym pracować (albo panować), ale wychodzi różnie. Dlatego jeszcze raz bardzo dziękuje wszystkim, że poświęcają czas na czytanie.

Ja bardzo lubię Twoje relacje. Zawsze jest sporo ciekawych obiektów. Więc ja czytam je na raty. Najpierw czytam całość. A potem wieczorem czytam drugi raz z atlasem w ręku i szukam ciekawostek, których nie znam. Niestety w obiektach które znam, zazwyczaj nie dostrzegałem tyle szczegółów ile Ty masz w opisie. Ale już się przyzwyczaiłem, że braki w umiejętnościach i doświadczeniu muszę nadrabiać wielkością sprzętu... 

  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja super, fajny styl i lekko się czytało ? W ogóle to jakiś wysyp relacji w ciągu ostatnich kilku dni - bardzo fajnie! Z tego co widzę to tylko na FA jest taka jakość "notatek". Pozostałe fora kwiczą w tej materii ? 

  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, pmochocki napisał:

Ja bardzo lubię Twoje relacje. Zawsze jest sporo ciekawych obiektów. Więc ja czytam je na raty. Najpierw czytam całość. A potem wieczorem czytam drugi raz z atlasem w ręku i szukam ciekawostek, których nie znam. Niestety w obiektach które znam, zazwyczaj nie dostrzegałem tyle szczegółów ile Ty masz w opisie. Ale już się przyzwyczaiłem, że braki w umiejętnościach i doświadczeniu muszę nadrabiać wielkością sprzętu... 

Dziękuję, miło to słyszeć, nawet nie sądziłem, że ktoś może w ten sposób traktować moje opisy i wyszukiwać w nich różnych rzeczy dla siebie ? Co do szczegółów, to pewnie to oczywistość, ale przypomnę, że wiele z nich wychodzi dopiero po kilku minutach wpatrywania albo i dłużej. Niektórych ze słabych galaktyk w ogóle na początku nie widać i czasem ma się taką chwilę zawahania, czy iść dalej, czy może poczekać. I bywa, że gdy czekam, to obiekt nagle się pojawia - z początku tylko chwilami, potem coraz pewniej i w końcu już zostaje.

11 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Relacja super, fajny styl i lekko się czytało ? W ogóle to jakiś wysyp relacji w ciągu ostatnich kilku dni - bardzo fajnie! Z tego co widzę to tylko na FA jest taka jakość "notatek". Pozostałe fora kwiczą w tej materii ?

Dziękuje ? Ciekawe czy ten wysyp relacji, to trochę zasługa Lukosta i tematu o zwijaniu forum, czy po prostu obserwatorzy sami się motywują i widząc, że coś się dzieje, powstaje swego rodzaju efekt domina. No i oczywiście pogoda ma swój udział. A może wszystkiego w tym po trochu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Damian P. napisał:

Olu, za niezwykle motywujące słowa i też pewnego rodzaju uspokojenie*. Tuż po wstawieniu bardzo żałowałem, że wrzuciłem tę relację. Zwykle walczę z opisem wiele dni, czasem tydzień i dwa, ale tym razem, za sprawą tej spontanicznej "notatki", którą napisałem zaraz po pojawieniu się chmur, postanowiłem, że napiszę to szybko, na gorąco i wrzucę już na drugi dzień. Miałem wrażenie, że popełniłem wielki błąd. Często mam podobne wrażenie, ale tym razem było duże. Prawie zawsze wrzucam relację z wielką niepewnością i oporem, zastanawiając się, czy na pewno i po co. Ale w końcu klikam wyślij, choć coś mi podpowiada: nie wysyłaj, zakop głęboko w jakimś folderze te pitolenie i lanie wody**. Po co znów pisałeś tego typu tekst, zamiast wypunktować obiekty i po myślniku napisać: jasna plamka, widoczne centrum i słabsze halo. Po co znów pieprzysz kilka tysięcy słów, jak można to napisać normalnie, jak ludzie, i relacja zajmie dziesięć razy mniej. Jestem bardzo krytyczny w stosunku do swoich tekstów, dlatego pojawiają się jeszcze większe wątpliwości. Wciąż uważam, że sporo moich relacji jest głupia i niepotrzebnie rozwleczona. Kilka starych tekstów dzisiaj napisałbym całkiem inaczej, obciął o połowę, a niektórych nigdy nie wstawił (z drugiej strony człowiek cały czas się uczy i wyciąga niby jakieś wnioski). Dlatego takie słowa jak Twoje, Marka czy innych osób, które dają znać, że się podobało, są dla mnie bardzo cenne.

Myślę, że wiele osób na Forum miewa podobnie, w moim przypadku to jeszcze zwykle te relacje, których nie chciałam wstawiać, zdobywały największe uznanie. ? Myślę, że mimo wszystko zawsze warto podzielić się swoimi opisami, bo jest to wkład w rozwój Forum i wizuala, a nie zawsze musi być to wylistowanie obiektów - emocje też są ważne, gdyby ich nie było, cóż by to była za pasja? Samo wyzerkanie słabej galaktyki to nie wszystko, ważny jest sposób, w jaki to przeżywamy, nasza osobista relacja z kosmosem w tamtym momencie. Po latach chyba bardziej niż sam widok w okularze (okularach) pamięta się raczej otoczkę emocjonalną towarzyszącą widokowi konkretnego obiektu. Uważam, że nie powinniśmy wyzbywać się tych emocji, bo jak ktoś to kiedyś powiedział, to one czynią nas ludźmi. ? 

Ps Relacja, w której płakałam ze wzruszenia na widok omikron i omega Cygni, była moją najbardziej poczytną.  

18 godzin temu, Damian P. napisał:

* Już nie pierwszy raz, bo i pod kilometrowym tekstem "Po północy", który ze zwięzłością i konkretem nie ma zbyt wiele wspólnego, bardzo mnie uspokoiłaś i zmotywowałaś;)

** Czy normalny człowiek nie napisałby, że widział dwie małe galaktyki i opisał to w dwóch, trzech zdaniach, zamiast cytować jakiś bełkot na prawie czterysta słów?

Zauważyłem, że na forum mam tendencję do rozpisywania się nie tylko w relacjach, ale i w zwykłych postach. Staram ciągle nad tym pracować (albo panować), ale wychodzi różnie. Dlatego jeszcze raz bardzo dziękuje wszystkim, że poświęcają czas na czytanie.

Miałam pisać, że dopóki długością swojego teksu nie pobijesz mojego "O tym co zobaczyłam w Chorwacji", to będą to dla mnie krótkie relacje, ale sprawdziłam i jednak  "Po północy"  jest trochę dłuższe. ? I proszę mi tu nie obrażać "Po północy" - razem ze Stężnicką nocą cudów Marka to chyba najpiękniejsze relacje, jakie kiedykolwiek czytałam i piszę to bez cienia przesady.

Jeśli ktoś z czytających te słowa jeszcze nie widział tej relacji, proszę kliknąć TUTAJ i przeczytać - WARTO! 

  • Like 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)