Skocz do zawartości

Niewyspanie, kilka galaktyk i wschodzące klasyki


Rekomendowane odpowiedzi

Super relacja, dawno chyba nic tutaj nie pisałaś ?  Strzelec to jeszcze nie moja pora na obserwacje, ale zazdroszczę widoczności kilku gromad w tym obszarze ? 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ciekawska napisał:

Na miejscu musiałam jeszcze odczekać ze zgaszeniem wszystkich świateł aż mama pójdzie spać i punktualnie o 1:00 rozsiadłam się wygodnie przy lornecie pod oknem.

Przy zamkniętym?

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, [email protected] napisał:

Przyznam się szczerze. Nie jestem miłośnikiem długich relacji ale Twoją przeczytałem z Ciekawością 

Dziękuję, choć jak na mnie to bardzo krótka relacja, zerknij tutaj, to moja najdłuższa jak dotąd ?

 

5 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Super relacja, dawno chyba nic tutaj nie pisałaś ?  

Dziękuję, ostatnia dłuższa relacja była w lutym, a tak to tylko pół-astronomiczny szkic 2 tygodnie temu. ? 

 

Godzinę temu, Grzesiek napisał:

Przy zamkniętym?

Tak, i tak, wiem, ze to zbrodnia przeogromna, ale prawdę mówiąc tak wygląda większość moich obserwacji w okresie późna jesień-wczesna wiosna, inaczej za dużo bym nie poobserwowała - moje odczuwanie temperatur jest tak dziwne, że poniżej 25*C siedzę w długim rękawie i bluzie, a w Chorwacji po włączeniu klimy było mi zimno. Wolę obserwacje takie, niż żadne, a zawsze staram się zaznaczać w relacjach, że patrzyłam z kuchni. ? 

Mówią, że winny się tłumaczy, a ja się tak upisałam o tym oknie... ?

  • Like 1
  • Haha 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ciekawska napisał:

Piękna kulka prześwituje pomiędzy roślinnością, sunie majestatycznie, wznosząc się coraz wyżej. Wow! Kiedyś już wspominałam, że lubię oglądać gwiazdy szorujące tuż nad górami

W nudnej wersji nizinnej, wśród najulubieńszych widoków wspominam widok wznoszącej się Lutni próbującej się przebić przez wierzchołki drzew na pierwszym planie i z Pierścionkiem na planie jakby dużo dużo dalszym...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ciekawska napisał:

Mówią, że winny się tłumaczy, a ja się tak upisałam o tym oknie... ?

No tak, zbrodnia czy nie,to nie jesteś w tym osamotniona. W tamtym roku ,w trakcie, adaptacji oka , oglądałem strzelca i okolice ,przez zamknięte okno w pokoju.W otwartym są akurat moskitiery ( komary, miliony komarów).Lorneka 10x50 pokazała tryfid,lagune, orla i inne mgiełki ,troche kulistych, Widoczność była, (sierpień)wspaniała,DM. schodziła do horyzontu i chwała się za Leskowcem, i Potrójną.Pare razy przez rzeczoną lornetkę , i zamknięte okno oglądałem M31 i M33 z pokoju od E strony domu...

  • Like 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ciekawska napisał:

Tak, i tak, wiem, ze to zbrodnia przeogromna, ale prawdę mówiąc tak wygląda większość moich obserwacji w okresie późna jesień-wczesna wiosna

E tam, żadna zbrodnia. Choć u mnie to nigdy nie działało.

Swoją drogą, może masz po prostu czyste szyby...?. Nie to co ja?

Edytowane przez Grzesiek
  • Like 1
  • Haha 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Grzesiek napisał:

Swoją drogą, może masz po prostu czyste szyby...?. Nie to co ja?

A może zapomniałeś, że masz moskitierę założona w oknie? Mi się tak zdarzyło  ?

Relacje jak zwykle przeczytałem z przyjemnością ? ostatnio wysyp relacji aż sam zapragnąłem coś popatrzeć ?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Erik68 napisał:

No tak, zbrodnia czy nie,to nie jesteś w tym osamotniona. W tamtym roku ,w trakcie, adaptacji oka , oglądałem strzelca i okolice ,przez zamknięte okno w pokoju.W otwartym są akurat moskitiery ( komary, miliony komarów).Lorneka 10x50 pokazała tryfid,lagune, orla i inne mgiełki ,troche kulistych, Widoczność była, (sierpień)wspaniała,DM. schodziła do horyzontu i chwała się za Leskowcem, i Potrójną.Pare razy przez rzeczoną lornetkę , i zamknięte okno oglądałem M31 i M33 z pokoju od E strony domu...

Aż mi przypomniałeś, że pierwszy raz świadomie letnią Drogę Mleczną też widziałam przez okno. W nocy 5/6 maja 2014 r. wymyśliłam sobie, że nie będę czekać do wakacji i wymknęłam się  (rodzice średnio lubili moje nocne wojaże ?) najpierw na pole z lornetką, a potem poszłam spać do salonu z nastawionym budzikiem - o 3:35 spojrzałam przez okno i oniemiałam - wcześniej nie byłam pewna czy na przydomowym niebie dostrzegę DM, ale oto moim oczom jawiła się "długa, biaława mgiełka", jak to wtedy opisałam. Piękne czasy to były. ? 

26 minut temu, Grzesiek napisał:

Swoją drogą, może masz po prostu czyste szyby...?. Nie to co ja?

Były myte przed świętami - to wszystko wyjaśnia. ?

  • Haha 1

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Ciekawska napisał:

Dziękuję, ostatnia dłuższa relacja była w lutym, a tak to tylko pół-astronomiczny szkic 2 tygodnie temu. ? 

Przeoczyłem, ale już nadrobiłem ? 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich "profanów" obserwujących przez zamknięte okno jest na pewno więcej...

W związku z robotą bywam w kraju, w którym od miesięcy jest "pandemiczna" godzina policyjna pomiędzy 19-tą a 6-tą rano, więc nie ma mowy, żeby gdzieś podjechać na obserwacje.
Zostaje tylko lornetka przez okno, choć niebo słabiutkie, więc najlepiej wychodzi Księżyc.
Paradoksalnie obrazy są gorsze przy otwartym oknie przez prądy cieplne napędzane różnicą temperatur.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się zdarza obserwować przez okno - szczególnie zimą ?  Akurat mam widoczny dość spory fragment południowego nieba, także kiedy późnym wieczorem przed spaniem zauważę czyste niebo wyciągam na chwilę lornetkę i spoglądam na M42 ? 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)