Skocz do zawartości

Sen a adaptacja oka do ciemności


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Od wczoraj chodzi mi po głowie jak to właściwie jest. Załóżmy, że idę spać. W środku nocy budzę się bez zapalania światła. Mam wtedy od razu pełną adaptację wzroku do ciemności, czy proces przystosowania dopiero się rozpoczyna ? 

Edytowane przez Panasmaras
zamiana akomodacji na adaptację
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym sposobem jest obudzić się w środku w nocy w ciemnym pokoju ? Mi się często zdarza i widzę od razu dobrze. Raczej źrenica reaguje na światło, kiedy śpisz w ciemnym pomieszczeniu jedynymi obrazami są projekcje mózgu, więc pomijany jest narząd wzroku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pmochocki napisał:

Czyli najlepiej to jechać na miejscówkę, rozstawić sprzęt i się zdrzemnąć przynajmniej godzinkę i w ten sposób wypoczętym przystąpić do obserwacji... 

Idealny sposób na zlot w Zatomiu - rano integracja, po południu sen i pobudka już po zmroku z idealnym przystosowaniem wzroku do ciemności. ?

 

38 minut temu, DarX86 napisał:

Mam wtedy od razu pełną akomodację wzroku do ciemności, czy proces przystosowania dopiero się rozpoczyna ?

Pozwól Darek, że się odrobinę przyczepię od strony nazewnictwa, ale to dość częsty błąd - akomodacja oznacza dostosowanie wzroku do patrzenia na przedmioty położone w różnych odległościach, zaś adaptacja wzroku pozwala widzieć przy różnych poziomach oświetlenia i tutaj o niej właśnie rozmawiamy. ?

 

  • Like 4

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Ciekawska napisał:

Pozwól Darek, że się odrobinę przyczepię od strony nazewnictwa, ale to dość częsty błąd - akomodacja oznacza dostosowanie wzroku do patrzenia na przedmioty położone w różnych odległościach, zaś adaptacja wzroku pozwala widzieć przy różnych poziomach oświetlenia i tutaj o niej właśnie rozmawiamy. ?

Otóż to! tak czułem, że to nie to słowo. Nawet sprawdzałem w "guglu" przed napisaniem, ale musiałem trafić na błędny opis bo tam też było o akomodacji ? 
 

57 minut temu, Stiopa napisał:

Najlepszym sposobem jest obudzić się w środku w nocy w ciemnym pokoju ?

U mnie trochę ciężko z tym, od kiedy są dzieci to zawsze na korytarzu pali się jowiszowa lampka. Żaróweczka tylko 1,5W , ale wystarczy by mroku nie było w żadnym pokoju (poza astropokojem :) ).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze mam wrażenie że tuż po obudzeniu jest gorzej, zwykle potrzebuje z pół godzinki żeby uzyskać full hd ? 

  • Like 1

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sen , działa tak samo jak zwykła, adaptacja,no może z tym wyjątkiem , że budzimy się zaspani,i musimy poświęcić trochę czasu, żeby się rozbudzić.Natomiast "na pirata", itp itd.. możemy odrazu przystąpić do obserwacji.W sennej adaptacji , lubię szybkość ,zamykam oczy( z reguły nie zasypiam jak kamień, bo już adrenalina obsetwacji, krąży w żyłach?) ,a zachwile budzik(syn, żona,itp,itd) mnie budzi,i już któraś godzina za mną.Przy "ręcznej"? adaptacji , się muszę trochę poplątać,zanim minie to upragnione 1,5h , a tu już człowieka okulary swędzą ??.

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Damian P. napisał:

Ile to ja razy miałem tak, że po przebudzeniu w nocy specjalnie nie sprawdzałem na telefonie, która jest godzina, by najpierw podejść do okna i zobaczyć, czy jest niebo i jeśli tak, to jak wygląda;) 

Mam tak samo, najpierw po omacku do okna, a dopiero później podświetlam tarczę w budziku ?

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, piotrkusiu napisał:

Jak obserwujesz jednoocznie to piracka opaska na oko.

Ostatnio sam prowadziłem w ten sposób obserwacje. Mimo, że aplikacja w telefonie pokazywała w trybie czerwienie, jasność była jak najniższa, oraz włączony tryb ochrony wzroku to wciąż wyprowadzało to oko z ciemności.
To całkiem zabawne jak patrzyłem potem i jednym okiem widziałem zupełnie inne niebo niż w drugim.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Panasmaras zmienił tytuł na Sen a adaptacja oka do ciemności

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)