Skocz do zawartości

Lornetka czy teleskop na start?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym się was zapytać jakie macie zdanie, czy lepiej zacząć od lornety czy teleskopu? Z obserwacjami mi przez refraktory miałem już styczność. Mogę opowiedzieć co widzę na niebie i wyjaśnić zjawiska na nim zachodzące. Nie mniej jednak, mam problem z doborem odpowiedniego sprzętu na start. Bardzo podobają mi się głębsze obserwacje tj: gromady kuliste, galaktyki i myślę, że w tym kierunku chciałbym działać. Jaki rodzaj optyki wybrać na początek? Jakie specyfikacje powinien taki sprzęt posiadać? Może powinna być to lornetka? Byłbym niezmiernie wdzięczny za odpowiedź, gdyż czuję się lekko przytłoczony wachlarzem wyboru.

Z góry dzięki za odpowiedź ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy ? Jeśli chcesz sięgać "głębiej" to lepiej się sprawdzi teleskop. Piszesz, że miałeś styczność z refraktorami, tzn.? Powinieneś w takim razie wmniej więcrj wiedziec, czego możesz się spodziewać.

Lornetka i teleskop się uzupelniają. Ja wolę lornetki, ale to świadomy wybór (mały gabaryt, małe powiększenia, dwuocznie, lekka, zawsze gotowa na krótkie obserwacje).

Pytanie co, gdzie, jak i kiedy będziesz obserwować.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź. Z reguły obserwuję w wiejskich warunkach. Wyjeżdżam poza miasto na obserwacje. Jak oceniasz użytkowanie lornetki? Jakie "wymiary" powinienem wybrać na start? Masz jakiś konkretny sprzęt do polecenia? Rozważam również kupno używanej. Z reguły są to gromady, galaktyki, oczywiście przy pomocy refraktora kolegi ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje lornetką, czy teleskopem bardzo się różnią. Jak dla mnie lornetka to bardziej pływanie po niebie wśród gwiazd, a teleskop to obserwacja kolejnych obiektów. Osobiście zaczynałem od lornetki, zgodnie ze sztuką, ale jakoś mi nie szło. Pewnego razu wyrwałem się w nocy na rower, aby trochę odpocząć. Leżąc na ławce zobaczyłem w lornetce Jowisza i jego księżyce. Następnego dnia kupiłem teleskop. Zacząłem obserwować Księżyc i planety z miasta, a potem wyrządzając pod ciemne niebo z teleskopem. Teraz mam dużą lornetę i uwielbiam obserwacje przy jej użyciu, ale gdybym nie kupił teleskopu to pewnie bym się nie wciągnął.

Może Rony Tobie pomoże. Idziesz na stronę Rony'ego i patrzysz, które szkice Ciebie bardziej kręcą: http://rodelaet.xtreemhost.com - przy każdym szkicu jest informacja jaki sprzęt był użyty.

 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)