Skocz do zawartości

Modyfikacja montażu AZ-4


Leon

Rekomendowane odpowiedzi

Wziąwszy 13-stą emeryturę zaszalałem i zakupiłem montaż AZ-4 do teleskopu 102xs/460 na aluminiowych nogach. 
Jednak po przykręceniu go do siodełka w osi obrotu wysokości był on w nienaturalnym położeniu. 

Postanowiłem więc skorzystać z adaptera el który był do tego montażu dołączony. 
Teleskop można przykręcić do tego adaptera, jednak wtedy pozbawiamy się przesuwu w przód i w tył by go wyważyć. 
Dodałem więc dodatkowe siodełko (koszt około 100zł), w które wsuwam teleskop i jest git. 

Wszystko chodzi jak po maśle, zarówno w azymucie jak i w wysokości.
Tubus po leciutkim dokręceniu pokrętła hamulca nie opada w żadnym położeniu. 
Uwaga:  ta mala śrubka na końcu el-ki musi opierać się o krążek obrotu w wysokości.

01A.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł i jego zrealizowanie, które zapewnia lepszy komfort obsługi, zasługuję na pochwałę i uznanie. ? Zapewne ktoś skorzysta z tego rozwiązania. ??

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im niżej środek ciężkości tym większa sztywność. Tu nie dość że tuba została podniesiona, więc środek ciężkości poszedł w górę. To dodano adapter L czyli dodatkowe ramie, które również powoduje utratę sztywności ?

Jak to mówią, najprostsze rozwiązania są najlepsze ? Szyna (najlepiej na dwóch obejmach, bo ta jedna oryginalna też jest wątła) mocowana bezpośrednio w gniazdo montażu daje najlepsze efekty ?

 

  • Like 4

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, wojt0000 napisał:

Szyna (najlepiej na dwóch obejmach, bo ta jedna oryginalna też jest wątła) mocowana bezpośrednio w gniazdo montażu daje najlepsze efekty

Ciekawa uwaga, ale w tym teleskopie trochę mało miejsca na dwie obejmy. Przynajmniej tak na zdjęciach wygląda. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeżeli pomiędzy obejmami będzie 10cm, sztywność będzie wielokrotnie większą niż przy montażu szyny do jednej obejmy. Po prostu szyna + obejma to znowu tworzenie momentu (siła x ramię) który powoduje drgania ?

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jeśli chce się uzyskać środek ciężkości w osi obrotu i sztywność to dokupić do AZ (w sumie do jakiegokolwiek) szynę i siodło. jakiegokolwiek

Taniej ale z ingerencją w montaż i tylko dla danego zestawu (ten sam rozkład ciężaru) to oryginalne siodło zamocować nie centralnie (nawiercić otwór).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wojt0000 napisał:

Nawet jeżeli pomiędzy obejmami będzie 10cm, sztywność będzie wielokrotnie większą niż przy montażu szyny do jednej obejmy. Po prostu szyna + obejma to znowu tworzenie momentu (siła x ramię) który powoduje drgania ?

 

 

1 godzinę temu, Karol_C napisał:

Najlepiej jeśli chce się uzyskać środek ciężkości w osi obrotu i sztywność to dokupić do AZ (w sumie do jakiegokolwiek) szynę i siodło. jakiegokolwiek

Taniej ale z ingerencją w montaż i tylko dla danego zestawu (ten sam rozkład ciężaru) to oryginalne siodło zamocować nie centralnie (nawiercić otwór).

Ten montaż ma służyć tylko do tego teleskopu. Co do obejm to pewnie też bym je zastosował, ale miejsce by wstawić takie obejmy to tylko 9 cm więc rozstęp niędzy nimi byłby pewnie 3-4 cemtymetrowy albo nawet miejszy. Poza tym nie miałem takich, a siodełko miałem. Nie sądzę też bym podniósł środek ciężkości. Całość jest dosyć sztywna i żadnych drgań nie ma. Zdejmowanie i zakładanie teleskopu jest banalnie proste i dużo łatwiejsze. Najważniejsze zaś jest to to że  wszystko chodzi jak po przysłowiowym maśle i jestem mega zadowolony, być może że ktoś skorzysta z takiego rozwiązania i dlatego je pokzazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wojt0000 napisał:

Wszystko zależy jakie będziesz stosował powiększenia. Przy 20-30x nie będzie widać różnicy, przy 160x już tak ? 

właśnie 20 maks 30 X  najczęściej jednak to16,5 X do dużych to  ani ten montaż ani też ten teleskop się nie nadają to teleskop do małych powiększeń i szerokich pól

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)