Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 10.04.2021 NGC 2841


Rekomendowane odpowiedzi

Mam w opisach takie historie:

1. 25/26-12-2017 - Oko Tygrysa w Wielkiej Niedźwiedzicy czyli NGC 2841 w R2D2 (synta flex 8 cali) wyglądała naprawdę dobrze. Widoczne zróżnicowanie w jasności, duże halo, mocne gwiazdowe jądro. Piękny obiekt. Wysokość 720 m.n.p.m.

2. 07-03-2019 - Słabe warunki, słaba lokacja Orion VX6 - brak specjalnych szczegółów. Wysokość 720 m.n.p.m.

3. 23-03-2019 - ATM AstroScope 14 cali - wspaniałe Oko Tygrysa (NGC 2841) widoczne już przez chmury i mając w tle wschodzący Księżyc. Słabe warunki - SQM-L wskazał 21.00 mag/arcsecond?. Wysokość 720 m.n.p.m.

4. 29/30 marca 2019 - ATM AstroScope 14 cali - brak opisu. Dobra lokalizacja, dobre warunki - SQM-L wskazał 21,65 mag/arcsecond?. Wysokość 820 m.n.p.m.

5. 22.04.2020 - ATM 16 cali, NGC 2841 (Tiger?s Eye Galaxy, Galaktyka Oko Tygrysa) bardzo ładna i intensywna galaktyka. Ponownie dobra lokalizacja, dobre warunki - SQM-L wskazał 21,65 mag/arcsecond?. Wysokość 820 m.n.p.m.

6. 11.01.2021 - SkyMaster Pro 20x80 łatwy i jasny cel. Dobra lokalizacja, ale słabe warunki, SQM-L wskazał 21,12 mag/arcsecond?. Wysokość 910 m.n.p.m.

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Astronocach jest kilka wpisów dotyczących tej galaktyki. Wiele lat temu Jarek Leski zrobił jej zdjęcie:

http://www.astronoce.pl/galeria.php?mode=info&id=955

http://www.astronoce.pl/galeria/20081227_1230399279_212454387.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Najwyżej nad horyzontem wznosi się w dniu 19-tego lutego.

O, prawie trafiłem z obserwacjami:) Widziałem ją sześć lat temu swoim teleskopem 12", w noc z 16 na 17 lutego. Niestety zbyt wiele nie mam. Zapisałem, że była dość jasna, z jasnym jądrem i owalnym halo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem ją jakiś tydzień temu w świetnych warunkach. Szkoda, że szkicu nie zrobiłem, ale co się odwlecze to nie uciecze. W 16" prezentuje się okazale: bardzo jasne jądro otoczone spłaszczonym halo. Na długoczasowych zdjęciach tego nie widać, ale w okularze można dostrzec sporą wyrwę w otoczce. Ma trapezowy kształt i jest zapewne pyłem, którego w tej galaktyce nie brakuje. Bliższe spojrzenie na ten zapylony obszar ujawniło niewielkie poziome pojaśnienia na granicy detekcji. Przyznam się, że tak się skupiłem na tej części galaktyki, że zupełnie zapomniałem o reszcie, także "grutkowatości" o której pisze Piotr nie dostrzegłem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NGC2841 obserwowałem 23.03.2020 r. podczas uzupełniania listy H400 w Wielkiej Niedźwiedzicy przez 12". Moja krótka notatka mówi: "średniej wielkości, jasna galaktyka o owalnym kształcie, z wyraśnie jaśniejszym gwiazdopodobnym jądrem." Nie dostrzegłem nierównomierności w jasności dysku galaktycznego, choć wiele wskazuje na to, że nie byłem świadomy że tego powieninem szukać.

  • Like 1

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mogę na razie pochwalić się świeżym szkicem ze względu na braki sprzętowe, ale znalazłem dwa z przed lat.

Pierwszy wykonany 11 lutego 2001 Newtonem 265 mm z zastosowaniem Pentaxa XL 10,5 /x116/ i drugi z 12 kwietnia 2004 z zastosowaniem Pentaxa XL 7 /x189/.

2841.PNG.5f1fb377a791968e3ed7edcc1d5af31e.PNG2841_2.PNG.012248f82af77e16bca5cd0c89ccafbb.PNG

 

  • Like 5

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2021 o 22:19, MichalKaczan napisał:

Przyznam się, że tak się skupiłem na tej części galaktyki, że zupełnie zapomniałem o reszcie, także "grutkowatości" o której pisze Piotr nie dostrzegłem.

Szkicowałem tą galaktykę w marcu tego roku(szkic może się uda, jak ogarnę skaner)W 14" (300x-Nikon NAW 5mm)wyglądała(zerkaniem) dokładnie jak na pod linkowanym tutaj zdjęciu JaLe. Blady ,obszerny dysk,z niewielkim pojaśnieniem centralnym i punktowym jądrem.Część dysku,wyraźnie jaśniejsza,ciemny pas rysuje się,znacznie lepiej od strony jasnej gwiazdy,drugi, po przeciwnej stronie wyskakuje,zerkaniem.Ekstremalnie trudno ,ale można przydługim zerkaniu ,wypatrzeć trzeci pas, równoległy do tego najciemniejszego.Jestem w stanie określić kierunek skrętu ramion.Ile to się trzeba napisać, a wystarczyło by szkic umieścić....Kłaczków,gródek,plamek..jak to zwał, nie zauważyłem,Blady w stosunku do jądra dysk ,znacznie utrudnia wyciągnięcie takich detali, tutaj kartę przetargową,trzyma seeing , jakość nieba i power. Bliżniacza NGC 5005,o bardzo zbliżonej jasności, ma jaśniejszy dysk, przez co grudki ,dużo łatwiej wy zerkać (przynajmniej w 14"). Natomiast znana NGC7331, (bardzo podobna, nachyleniem i jasnością),odkrywa kłaczki przy dobrym seeingu i powerze powyżej 400x(szkicowałem jej centralny region przy 430x-Vixen SLV 3,8mm)

Takie tam zestawienie

zestaw.jpg.82ae37cb55e40605e6b53e3e7237a566.jpg

Pozdrawiam Irek

  • Like 3
  • Thanks 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)