Skocz do zawartości

Co maksymalnie na AZ3, żeby się nie załamać/ał :)


Rekomendowane odpowiedzi

Po tym jak kupiłem młodemu lornetkę wybijając mu trochę z głowy teleskop, to jak się okazało on jednak nie odpuszcza... Potrzebuję zatem dla niego coś mobilnego, lekkiego, taniego, jakby mu przeszło, ale z odpowiednią mocą ?

Wiadomo, że nie będzie sam tego obsługiwał mając 8 lat i moje okulary do dyspozycji ? ale nie mniej jednak ma być jak powyżej. Miałem kiedyś AZ4 i to jest świetny montaż, ale już dość ciężki, a zwłaszcza na metalowych nogach zatem wymyśliłem sobie lekki AZ3 jako wystarczający dla niego przy sporadycznej zabawie balkonowej. Pytanie brzmi co największego i najcięższego z teleskopów mogę na tym powiesić? Najchętniej dałbym takie cudo 

https://teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Sky-Watcher-N-130/650-(BKP130/650)-OTAW-Dual-Speed-teleskopy-2464.html

Pozostaje kwestia czy będzie tragicznie, a jeżeli to jak bardzo? 

Lepszym wyborem byłby pewnie refraktor 100/500 lub Mak 100 jednak jestem ciekaw co maksymalnie wieszaliscie na AZ3, żeby się nie załamać/ał ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że problemem tego montażu nie jest nośność, czy jakość wykonania, a po prostu nietrafiona konstrukcja do używania w celach astro. Miałem ten montaż przez chwilę z tubą 80/400 (czyli chyba nejmniejszym użytecznym teleskopem) i nawet ta tuba potrafiła opadać przy obserwacji obiektów położonych wyżej. Kluczem jest umiejscowienie teleskopu w osi obrotu i do obserwacji astro nieunikniony wydaje mi się montaż typu AZ4 (na alu i z wykręconą gałką obrotu w osi wysokości już nie jest źle z wagą) lub AZT6 (to ultra lekka opcja ale chyba droższa).

  • Like 1

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW 150/1200 ? Problemem jest nie nośność czy dragania ale ... odległość między okularem a pokretłem mikroruchów osi pionowej . Mam zbyt krótkie ręce ? 

Montaż AZ 3 wymaga dwóch małych przeróbek .

 

  • Like 1

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Qrczak99 napisał:

SW 150/1200 ? Problemem jest nie nośność czy dragania ale ... odległość między okularem a pokretłem mikroruchów osi pionowej . Mam zbyt krótkie ręce ? 

Montaż AZ 3 wymaga dwóch małych przeróbek .

150/1200 na AZ3?

?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kjacek napisał:

150/1200 na AZ3?

?

Tak ? Tuba kupiona za przysłowiowy grosz i byłem ciekawy czy toto w ogóle działa. Jedyny montaż jaki mam to własnie AZ3 . Teraz tuba jest wieszana na zmianą z refraktoren 102/600 i żurawiem lornetkowym własnie na AZ3 . Oczywiście do czasu aż nie dokupię mocniejszego montażu.  

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Qrczak99 napisał:

Tak ? Tuba kupiona za przysłowiowy grosz i byłem ciekawy czy toto w ogóle działa. Jedyny montaż jaki mam to własnie AZ3 . Teraz tuba jest wieszana na zmianą z refraktoren 102/600 i żurawiem lornetkowym własnie na AZ3 . Oczywiście do czasu aż nie dokupię mocniejszego montażu.  

Masakra... Drgania muszą być potężne. Powodzenia w poszukiwaniu mocniejszego montażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno refraktor 102/600 da radę, 120/600 już jest za ciężki i montaż nie daje rady z utrzymaniem pionu.

Nie wiem jak refraktor 100/1000, kiedyś miałem 90/900 i już trochę się telepało.

Mak 100 a może i 127 też powinny być ok. Albo SCT 6, krótkie to i lekkie ? 

Co w ogóle młody chce oglądać? Pewnie głównie US?

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, astrobonq napisał:

Na pewno refraktor 102/600 da radę, 120/600 już jest za ciężki i montaż nie daje rady z utrzymaniem pionu.

Nie wiem jak refraktor 100/1000, kiedyś miałem 90/900 i już trochę się telepało.

Mak 100 a może i 127 też powinny być ok. Albo SCT 6, krótkie to i lekkie ? 

Co w ogóle młody chce oglądać? Pewnie głównie US?

Mak jak i SCT zabija ceną.

Pewnie głównie poogladamy US, ale pokazywałem mu już trochę DS w większym sprzęcie i też mu się podobało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że warto wrzucić coś krotszego, mniejszego i łatwego do obsługi, żeby z czasem mógł sam obsługiwać ?Wiadomo Maczek drogi ale do US chyba lepszego wyjścia nie ma. Do tego może AZ Nano?  Taki mini AZ4. I cena za nowy mniejsza niż AZ3.

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do US mikroruchy będą pomocne, tym bardziej dla dziecka. Na AZ4 przy powiększeniu powyżej 100x prowadzenie robi się jednak upierdliwe.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, a takie coś https://www.bresser.de/pl/bresser-bresser-3/Akcesoria/Monta-e/Monta-azymutalny-teleskopu-BRESSER-Twilight-I-ze-statywem.html

Jest też pod brandem ES i TS.

W zasadzie wygląda na kopie starego AZ5. Pytanie czy coś poprawili i czy na przykład da radę z 7kg tubą Orion VX8...

Oczywiście to już dla niego i dla mnie.

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)