Skocz do zawartości

Coś mobilnego i do domu.


Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, marekjs napisał:

Witam,

 

Chciałnym coś kupić w teren i do domu.

 

Jestem zmęczony dużym niemobilnym lustrem.

Dobrze widać, ale kolumbryna.

 

Załóżmy, że budżet do 20k PLN na początek.

Celestron, Maede, czy coś innego?

 

Pozdro,

Marek

A tam niemobilne lustro... Nie wiem co miałeś, ale 12 czy 14 calowy boiler jest pewnie skrajnie nieporeczny. Jednak składany, np. Taurus, czy inny o podobnej konstrukcji jest całkiem mobilny. Oczywiście to nie balkonowiec, ale zarówno w teren, jak i do ogródka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, astrobonq napisał:

W tym budżecie to można przebierać. Do czego ma głównie służyć sprzęt? Tylko astro czy obserwacje dzienne też?

"Dzienne" czyli sądziadów? ?

A czy można to pogodzić?

Bardziej jestem nastawiony na astro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, piotrfie napisał:

A tam niemobilne lustro... Nie wiem co miałeś, ale 12 czy 14 calowy boiler jest pewnie skrajnie nieporeczny. Jednak składany, np. Taurus, czy inny o podobnej konstrukcji jest całkiem mobilny. Oczywiście to nie balkonowiec, ale zarówno w teren, jak i do ogródka.

Jeżeli "pralkę" uważasz za mobilną ... ? . Chcę coś na trójnogu, bo mam dość wrzucania pralki na suva...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli głównie astro to też bym obstawiał SCT 8 albo 9,25?. Przy f/10 da radę uzyskać jeszcze w miarę przeglądowe powiększenia z okularem w okolicach 40mm.

Co do montażu to widzę dwie opcje:

1. Na lenia czyli coś z goto - jest prowadzenie ale z drugiej strony trzeba zapewnić zasilanie, ustawić montaż przed obserwacjami itp

No chyba że coś z GPS. Np iOptron AZ Pro po uruchomieniu sam przeprowadza alignację. Ma też wbudowany akumulator więc kabelki odpadają. SCT8 byłby tu w sam raz.

2. Manualny montaż azymutalny - stawiasz i patrzysz. Niczym innym nie trzeba się przejmować ? 

A jak jednak sąsiedzi (sąsiadki?) też są w planach to pozostaje jakieś apo. W tym budżecie wybór będzie spory.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marekjs napisał:

Jeżeli "pralkę" uważasz za mobilną ... ? . Chcę coś na trójnogu, bo mam dość wrzucania pralki na suva...

Nie widziałeś nigdy Taurusa? T300 waży 16 kg w całości i będzie lżejszy od większości montaży ze statywem i przeciwwagami pod średnie i duże teleskopy. W pokrowcach przenosisz cały za jednym podejściem wraz z walizką z okularami czego nie dokonasz z trójnogami. Złożenie i gotowość do działania zajmie pewnie mniej czasu niż duże ciężkie eq 5 lub eq 6 z goto. Mi zajmowało 3-5 minut w pojedynkę nie spiesząc się. Pakowanie tego do bagażnika to moment. Przechowujesz zawsze gotowy w pokrowcach. A w samochodzie zajmie mniej miejsca niż wspomniane powyżej montaże wraz z teleskopem. Dodatkowo, w obrazach pobije większość teleskopów powieszonych na wspomnianych wyżej montażach.

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marekjs napisał:

Jeżeli "pralkę" uważasz za mobilną ... ? . Chcę coś na trójnogu, bo mam dość wrzucania pralki na suva...

Taurus nie przypomina w niczym pralki vel boilera ? Może dałoby się go nazwać druciakiem czy rusztowaniem, ale nie pralką ?

A co do wagi, to @Setaarius ma rację. 8 czy 9" SCT z montażem i trójnogiem waży więcej niż 12" druciak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak szukasz poręcznego teleskopu do domu i na wyjazdy tylko do wizuala oraz budżet nie jest problemem, to rzeczywiście może rozważ Taurusa.
Przy transporcie Taurusów jest tak jak pisze @Setaarius.
Jak mam okres obserwacji spod domu to T300 nie jest składany za każdym razem i wtedy pięknie trzyma kolimację.
Teraz to nie wiem, ale jak zamawiałem pod koniec 2019 roku, to można było sobie wziąć nawet certyfikowane lustro 1/10 ? z warstwami HiLux.
To jest już naprawdę prawdziwy instrument astronomiczny i można sobie uzgodnić szczegóły wykonania bezpośrednio z producentem.
Ja np. poprosiłem o dwie stopki pod szukacz optyczny i red-dot. Pierdół, ale cieszy.

Powyższe napisałem, żebyś wiedział, że takie polskie Taurusy mają mega zadowolonych użytkowników.
Ale z takim budżetem możesz uderzyć praktycznie w każdą stronę.
I to jest naprawdę fajne w Twojej sytuacji.
 

  • Like 1

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.04.2021 o 15:33, piotrfie napisał:

A tam niemobilne lustro... Nie wiem co miałeś, ale 12 czy 14 calowy boiler jest pewnie skrajnie nieporeczny. Jednak składany, np. Taurus, czy inny o podobnej konstrukcji jest całkiem mobilny. Oczywiście to nie balkonowiec, ale zarówno w teren, jak i do ogródka.

12 cali ? Dalej mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2021 o 08:55, piotrfie napisał:

Taurus nie przypomina w niczym pralki vel boilera ? Może dałoby się go nazwać druciakiem czy rusztowaniem, ale nie pralką ?

A co do wagi, to @Setaarius ma rację. 8 czy 9" SCT z montażem i trójnogiem waży więcej niż 12" druciak.

Oj Koledzy... Nie piszcie bzdur.

SCT8 to mała, lekka tuba, miałem i mam porównanie. Chyba 4,5kg. Można powiesić prawie na byle czym, ja wieszałem np na EQ3-2 w trybie ALT-AZ bez przeciwwagi na jakimś Manfrotto.

SCT9.25 już waży trochę, tu możecie mieć rację. Zależy na czym wisi. Moja waży 9,5kg. Ale jakie fajne obrazy daje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kjacek napisał:

Oj Koledzy... Nie piszcie bzdur.

SCT8 to mała, lekka tuba, miałem i mam porównanie. Chyba 4,5kg. Można powiesić prawie na byle czym, ja wieszałem np na EQ3-2 w trybie ALT-AZ bez przeciwwagi na jakimś Manfrotto.

SCT9.25 już waży trochę, tu możecie mieć rację. Zależy na czym wisi. Moja waży 9,5kg. Ale jakie fajne obrazy daje ?

Ale, ale, sam wspominałeś powyżej o SCT8 na EQ5 z GoTo, ja się tylko doczepiłem, a na EQ3-2 będzie ważyło możliwe, że nadal więcej niż T300 ?

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

Oj Koledzy... Nie piszcie bzdur.

Nie sądzę, abyśmy pisali "bzdury". @Setaarius jest bodajże użytkownikiem T300, a ja T330, więc raczej ze swojego doswiadczenia wiemy co piszemy na temat mobilności tego sprzętu. 

Oczywiście mobilność to rzecz względna. Ja uważam trussowego Dobsa za sprzęt mobilny, ale znam takich, co za mało mobilną uznają już lornetkę 15x70, bo wymaga statywu.

Godzinę temu, kjacek napisał:

SCT9.25 już waży trochę, tu możecie mieć rację. Zależy na czym wisi. Moja waży 9,5kg. Ale jakie fajne obrazy daje ?

No cóż... T330 (13") też fajne obrazy daje, a waży pewnie mniej niż SCT 9,25 z montażem i trójnogiem ?

Ale wracając do meritum, to mam obawę, że @matyniu333 może mieć rację, i że @marekjs nie będzie jednak fanem zestawu ważącego 15 czy 20kg, bo mu waga poprzedniego sprzrętu dojadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, piotrfie napisał:

Nie sądzę, abyśmy pisali "bzdury". @Setaarius jest bodajże użytkownikiem T300, a ja T330, więc raczej ze swojego doswiadczenia wiemy co piszemy na temat mobilności tego sprzętu. 

Mi chodziło tylko o przedstawienie różnicy między SCT8 a SCT9.25. 

Pierwsza tuba jest zgrabna i stosunkowo niewielka w porównaniu z SCT9.25. 

Co do Taurusów to się nie wypowiadam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mobilnego na trójnogu do astro: lornteka kątowa APM 82 mm 90*. Sama waży mniej niż 4.5kg. Do tego fajny statyw i montaż, okulary oraz filtry. Nada się na balkon i na wyjazd. Idealne uzupełnienie do lustra 12" jeśli masz. 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, piotrfie napisał:

Nie sądzę, abyśmy pisali "bzdury". @Setaarius jest bodajże użytkownikiem T300, a ja T330, więc raczej ze swojego doswiadczenia wiemy co piszemy na temat mobilności tego sprzętu. 

Oczywiście mobilność to rzecz względna. Ja uważam trussowego Dobsa za sprzęt mobilny, ale znam takich, co za mało mobilną uznają już lornetkę 15x70, bo wymaga statywu.

No cóż... T330 (13") też fajne obrazy daje, a waży pewnie mniej niż SCT 9,25 z montażem i trójnogiem ?

Ale wracając do meritum, to mam obawę, że @matyniu333 może mieć rację, i że @marekjs nie będzie jednak fanem zestawu ważącego 15 czy 20kg, bo mu waga poprzedniego sprzrętu dojadła.

Ok Gals and Gents...spokojnie. Wiem co Dobs potrafi, ale nie jest skonstruowany z lekkiego tytanu ? i ?gabaryt? jak Taurus posiada.

Jednak wolę coś na ?nogach?.

Czy ktoś działał kiedyś na Maede LX200 10?, lub 8? Goto?

A może LX90 ale 12??

Podobno widać ?żyleta? przez powyższe cacka...

I dlaczego SCT, a nie np. seria CG? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrfie napisał:Ale wracając do meritum, to mam obawę, że @matyniu333 może mieć rację, i że @marekjs nie będzie jednak fanem zestawu ważącego 15 czy 20kg, bo mu waga poprzedniego sprzrętu dojadła.

Nie waga tylko ?gabaryt? ? Fajny jest na podjazd pod garaż od domu. Wysuwam, oglądam i wysuwam do garażu... Ale mam też balkon z ciemnej strony miasta, bo mieszkam na obrzeżu i wtarganie Dobsa to tylko dla Pudziana robota...

Dlatego trójnóg. Otwieram drzwi od balkonu i obserwuje obiekty na niebie, czy za ?siatką? w okolicy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marekjs napisał:

Ok Gals and Gents...spokojnie. Wiem co Dobs potrafi, ale nie jest skonstruowany z lekkiego tytanu ? i ?gabaryt? jak Taurus posiada.

Jednak wolę coś na ?nogach?.

Czy ktoś działał kiedyś na Maede LX200 10?, lub 8? Goto?

A może LX90 ale 12??

Podobno widać ?żyleta? przez powyższe cacka...

I dlaczego SCT, a nie np. seria CG? 

Musisz zdecydować czy ma być lekko i mobilnie czy musi być trójnóg, a mieć porządne możliwości obserwacyjne. Tego się nie da pogodzić.

Meade 10 z widelcem i montażem waży jak dwa Taurusy T300 i zajmie być może podobną ilość miejsca w samochodzie jak dwa Taurusy ? Wymiary złożonego Taurusa to 41x42 cm. Na podłogę w bagażniku kładziesz płozy i nie zajmą wogóle miejsca, a rurki za zagłówki. W przypadku Meade musisz gdzieś wladowac solidne nogi, gdzieś nie mały widelec i samą tubę w bezpiecznym opakowaniu. No i przenoszenie tego na jeden raz moim zdaniem nie będzie komfortowe, ani też nazbyt bezpieczne ze względu na wagę i gabaryty. Jak idziesz w małe teleskopy to możesz próbować lekkich montaży i wtedy może jakaś korzyść odniesiesz. Ja bym rozważył SCT 6 lub 8 na montażu AZ4. Ale musi się wypowiedzieć ktoś kto miał SCT 8 na takim montażu. Jeżeli dorwiesz dodatkowo na nogach 1,5 calowych to teleskop plus montaż będą ważyć około 11kg.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, marekjs napisał:

Czy ktoś działał kiedyś na Maede LX200 10?, lub 8? Goto?

MEADE LX400-ACF 10? - waga (bez opakowania)    40,82 kg
Ja chyba nie do końca zrozumiałem o jaką mobilność chodzi.

W dniu 11.04.2021 o 21:30, marekjs napisał:

Chcę coś na trójnogu, bo mam dość wrzucania pralki na suva...

I szukasz czegoś cięższego... ?

 

Edytowane przez pmochocki
  • Like 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Setaarius napisał:

Musisz zdecydować czy ma być lekko i mobilnie czy musi być trójnóg, a mieć porządne możliwości obserwacyjne. Tego się nie da pogodzić.

Meade 10 z widelcem i montażem waży jak dwa Taurusy T300 i zajmie być może podobną ilość miejsca w samochodzie jak dwa Taurusy ? Wymiary złożonego Taurusa to 41x42 cm. Na podłogę w bagażniku kładziesz płozy i nie zajmą wogóle miejsca, a rurki za zagłówki. W przypadku Meade musisz gdzieś wladowac solidne nogi, gdzieś nie mały widelec i samą tubę w bezpiecznym opakowaniu. No i przenoszenie tego na jeden raz moim zdaniem nie będzie komfortowe, ani też nazbyt bezpieczne ze względu na wagę i gabaryty. Jak idziesz w małe teleskopy to możesz próbować lekkich montaży i wtedy może jakaś korzyść odniesiesz. Ja bym rozważył SCT 6 lub 8 na montażu AZ4. Ale musi się wypowiedzieć ktoś kto miał SCT 8 na takim montażu. Jeżeli dorwiesz dodatkowo na nogach 1,5 calowych to teleskop plus montaż będą ważyć około 11kg.

Z tego co miałem:

SCT8 na EQ3-2 w trybie ALT-AZ. Na AZ4 mogłoby być, ale będzie brakować mikroruchów. 

SCT9.25 na AZ-EQ5 GoTo na stalowych nogach. Zresztą AZ-EQ5 GoTo to bardzo fajny montaż także pod mniejszy kaliber. 

Lub N150/750 na AZ4.

Tylko co w takim wypadku zrobisz z resztą z tych 20k zł ?? Daj znać jakbyś miał z tym problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pmochocki napisał:

MEADE LX400-ACF 10? - waga (bez opakowania)    40,82 kg
Ja chyba nie do końca zrozumiałem o jaką mobilność chodzi.

I szukasz czegoś cięższego... ?

 

Okay. Rozumiem. LX400 to raczej nie. Bo wolę dołożyć i kupić Mustanga, aby poczuć wiatr we włosach na mojej łysej głowie.

Dlatego celowo uderzam z LX200, lub LX90, bo o jedno zero mniej przy zakupie i gabaryt zdecydowanie mniejszy.

OK. 30kg w sumie jeszcze ujdzie jak się do da rozłożyć na parę kawałków. Dobsa ciężko podzielić ?

Ok. Czyli SCT, lub w innych sklepach SC.?

Pytam o Maede kogoś kto ma jakieś doświadczenia, ze względu, chyba na to, że Celestron jest chyba bardziej jest popularny...

Dziękuje za pomoc i masę informacji jakie w tak krótkim momencie uzyskałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marekjs napisał:

Okay. Rozumiem. LX400 to raczej nie. Bo wolę dołożyć i kupić Mustanga, aby poczuć wiatr we włosach na mojej łysej głowie.

Dlatego celowo uderzam z LX200, lub LX90, bo o jedno zero mniej przy zakupie i gabaryt zdecydowanie mniejszy.

OK. 30kg w sumie jeszcze ujdzie jak się do da rozłożyć na parę kawałków. Dobsa ciężko podzielić ?

Ok. Czyli SCT, lub w innych sklepach SC.?

Pytam o Maede kogoś kto ma jakieś doświadczenia, ze względu, chyba na to, że Celestron jest chyba bardziej jest popularny...

Dziękuje za pomoc i masę informacji jakie w tak krótkim momencie uzyskałem. 

Może obrazowo bardziej przemówi to o czym piszą koledzy :)

TAURUS T300 12" => waga 15,9kg

T300_12.jpg.21747170504ff309d9acd76b76dafd76.jpg

MEADE LX200 ACF 8'' => waga 33kg

teleskop_lx200_8in_dod_4.thumb.jpg.68bc44cd05bc213cfc69e2070bea746e.jpg

Po złożeniu oba teleskopy będą zajmowały tyle samo miejsca (możliwe że Meade nawet więcej).

Czas rozstawienia również pewnie podobny. Pod względem obrazów, przepaść.

Pod względem mobilności i osiągów nikt nic lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ;)

 

  • Like 2

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wojt0000 napisał:

Może obrazowo bardziej przemówi to o czym piszą koledzy ?

TAURUS T300 12" => waga 15,9kg

T300_12.jpg.21747170504ff309d9acd76b76dafd76.jpg

MEADE LX200 ACF 8'' => waga 33kg

teleskop_lx200_8in_dod_4.thumb.jpg.68bc44cd05bc213cfc69e2070bea746e.jpg

Po złożeniu oba teleskopy będą zajmowały tyle samo miejsca (możliwe że Meade nawet więcej).

Czas rozstawienia również pewnie podobny. Pod względem obrazów, przepaść.

Pod względem mobilności i osiągów nikt nic lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ?

 

Meade w tym przykładzie to aberacja ?

Nikt nie każe nam wybierać takiego zestawu. Można wziąć tubę i np AZ-EQ5 GoTo. Waga zestawu spadnie co najmniej o połowę. 

Ale no jest przepaść między 12 cali a 8 cali ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mareg napisał:

A po spakowaniu w fabryczne pokrowce Taurus wygląda tak:

Taurus_w_pokrowcach.jpg.2bd407eb031aa5bf376b2cfe6ddb01e9.jpg

Fajne. Widziałem nawet większe Taurusy. Czy ktoś próbował np. T350, T400, T500?

Widzę, że i Taurus jest w różnych wykonaniach w takiej samej aperturze. Czym się różnią one od siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)