Skocz do zawartości

Kolimowanie lornetki w PL


wampum

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Nabyłem z drugiej ręki lornetkę APM 28X110, rozkolimowaną (wiedziałem o tym i byłem tego świadomy).

Mam praragon i kartę gwarancyjną z 2020r więc mam jeszcze rok gwarancji i sprawa niby prosta ale....no właśnie.

1. TELESKOPY.PL - najprostsza droga, wysłać do kolimacji tam gdzie kupiona. Na stronie sklepu i karcie gwarancyjnej jest cała procedura opisana - mają własny serwis. Tylko mam trochę wątpliowści co do "skuteczności" tej drogi akcji serwisowej. Słyszałem o kilku przypadkach gdzie lornetka była wysłana skolimowana przez ww serwis i wracała jeszcze bardziej rozkolimowana, i tak np. cztery razy. Chciałbym bardzo uniknąć takiej straty czasu i nerwów, czy ktoś z kolegów może napisać (potwierdzić/zaprzeczyć)?.

2. APM Teleskopes -nie wiem jak to wygląda od strony grawancji i rękojmi jeśli ominę sklep (oficjalną drogę), to tracę gwarancję? i czy w ogóle można zrobić taki "manewr". 

3. Kolimacja z pomocą, któregoś z kolegów lornetkowców z forum.

4. Kolimacja samemu, wg dostępnych informacji i instrukcji  - czyli strach ma wielkie oczy, a tak naprawdę nic strasznego nie było, czy tak jest?.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale podłączę się do wątku.
Lornetka Carl Zeiss Jena 8x30. Ma dla mnie wartość sentymentalną (pamiątka po dziadku) ale i dobrą optykę. Zapłaciłem za jej kolimację u jakiegoś gościa który obiecywał złote góry. Niestety jeszcze bardziej ją popsuł. Te lornetki na allegro kosztują kilka stów za sztukę więc nie chcę jej ot tak wyrzucać do śmieci. Ktoś poleci kogoś kto zająłby się kolimacją tego zabytku ?

 

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiałem nad jej kupnem, ale zrezygnowałem właśnie z powodu tej kolimacji i braku możliwości poprawy w PL (podobno tlp odmówiło, a koszty naprawy za granicą nieadekwatne do ceny egzemplarza).

Kiedyś kupiłem w teleskopach nową sztukę, dojechała rozkolimowana - na prośbe o wymianę/naprawę właściciel wysłał mi link do instrukcji na YouTube jak kolimować ? Skończyło się na nieprzyjemnej wymianie maili i zwrocie kasy.

Na Twoim miejscu celowałbym w serwis Delty, poproś o wycenę chociaż znając życie tanio u nich nie będzie ?

Powodzenia w naprawie, może gdzieś ci się uda ogarnąć temat.

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu korzystałem z serwisu Delty i jestem zadowolony. W moim SkyGuidzie pojawił się luz na lewym okularze. Wadę naprwiono wzorowo, wszystko na ważnej gwarancji. Co prawda trochę to trwało, 2 lub 3 tyg. ale akurat trafiłem na taki okres. O dłuższym czasie oczekiewania i tak zostałem od razu poinformowany. Z serwisu korzystałem tylko raz, więc mam małe doświadczenie, ale cały proces oceniam na plus ?

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kilka razy korzystałem z serwisu Delty i mogę z czystym sumieniem polecić. Dwie lornetki kolimowalem w ramach gwarancj, ich serwis przywrócił mi też do życia wiekowego Berkuta. 

Co do kosztów, zawsze możesz zadzwonić bezpośrednio do serwisu, zapewne dostaniesz wstępną wycenę (przynajmniej przedział kwot).

Edytowane przez daniel.s

Taurus 300, SCT5, 120/600

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wampum do samodzielnej kolimacji będziesz potrzebował dwóch masek bahtinowa, śrubokręta płaskiego i schematu kręcenia śrubkami jak poniżej.  
post-225311-0-40893500-1459517522.png

Można zamiast masek użyć dwóch kontrastowych filtrów 1.25? (np. Czerwony/zielony). Z maskami kolimuje się łatwiej (mózgowi trudniej złożyć obrazy) no i robisz to dla idealnie ustawionej ostrości - co moim zdaniem ma w ba8 duże znaczenie. Dodatkowo okaże się pewnie, że pierścienie ze skalą dioptrii są założone byle jak - u mnie jeden był pomylony o ~1 dioptrię. Po zdjęciu gumek można odkręcić płaskie pierścienie (mors/żabka przez kawałek gumy) i przełożyć skale we właściwej pozycji. Maski zakładasz obrócone o 90* dzięku czemu możesz zidentyfikować, który obraz gwiazdy jest dla której strony lornetki.

IMG_0569.jpeg.d8f4d95dd59037f6d045bf45e9334107.jpeg

Gumowe obicie na osłonie pryzmatów jest przyklejone takim ?lepidłem? które łatwo puszcza, a po całej akcji łapie gumę obicia. Jakbym producent przewidział, że będzie grzebane ?

Lornetkę ustawiasz na w miarę jasną gwiazdę, ustawiasz ostrość i patrzysz przez okulary. Często pomaga delikatne oddalanie oczu od okularów, na kilka-kilkanaście cm. Po kilku-kilkunastu sekundach wzrok może złożyć sobie nawet takie ?spajkowate? obrazy gwiazd. Trzeba wtedy na około 30s zacząć wpatrywać się w jakiś mocno oddalony obiekt i znowu wrócić wzrokiem do okularów. Powtarzamy ten cykl dal->okulary->dal do skutku. Ja rozbijałem potrzebną korektę na śrubach obu zespołów pryzmatów po połowie.

  • Thanks 3

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można spróbowac samodzielnie.

Tu jeszcze link ze zdjęciami. Jest tam pokazany system BA8.

https://stargazerslounge.com/topic/126460-checking-and-performing-conditional-collimation-using-bahtinov-masks/page/2/

Był też temat kiedyś tu na forum i udało się sie na Celestronie. 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/6246-kolimacja-lornetki-celestron-15x70/&hl=%2Bkolimacja%2B%2Blornetki

Przyznam, ze nie znam działania maski Bahtinova, ale spróbowałbym przez okno na jakimś odległym bloku, czy innym obiekcie z dużymi liniami poziomymi lub pionowymi. Przy braku kolimacji można szybko wyłapać właśnie na krawędziach pola widzenia, ze jakaś linia/punkt/okno ucieka poza pole, a w drugim okularze jeszcze nie. Tak sam sprawdzam brak kolimacji, kiedy nie ma nieba i gwiazd.

Wtedy można dokręcać tak pryzmaty, aby to się zbiegało po bokach i góra/dół.

 

Edytowane przez binostars1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)