Skocz do zawartości

Co kompaktowego na balkon i wypady, raczej do DS niż US?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mieszkam w terenie podmiejskim, 3 piętro, balkon 1,35m szerokości, stoi na nim ławka, która może troszkę przeszkadzać, a może przyda się jako krzesełko. Mam już za sobą różne poradniki, przeczytane setki postów, obejrzane kilkadziesiąt filmów itd i chyba jestem zdecydowany.

Chcę kupić jakiś przejściowy teleskop do nauki nieba, raczej na pewno z drugiej ręki, taki który będę mógł sam wynieść z domu i taki który ewentualnie będę mógł łatwo odsprzedać. Nie chcę MAKa - może kiedyś jako drugi - bo to teleskop do planet, a tych do oglądania jest raptem dwie, plus księżyc i słońce, do tego podobno teraz jest słabo jeśli chodzi o planety. Dobsony raczej odpadają, bo są duże - nie miałbym gdzie schować i żona na pewno krzywo by patrzyła.

Początkowo myślałem nad Newtonem SW150/750 na EQ3-2, ale nie wiem na ile on jest kompaktowy, bo go na żywo nie widziałem, ani  jak mocno musiałbym się z nim nagimnastykować na moim balkonie - jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia, to prosiłbym o opinie - wygoda na balkonie plus wnoszenie i znoszenie z 3-piętra.

Do tego przy tym rozwiązaniu dochodzi problematyczny montaż - mój balkon skierowany jest na południowy zachód, więc musiałbym poświecić sporo czasu, żeby metodą prób ustawić go we właściwym kierunku, chyba że da się go przestawić na AZ i z tą tuba by się sprawdził, to może byłbym ZA. W razie czego mam na to pewien pomysł, ale też trochę nie pasuje mi czekanie aż teleskop się wychłodzi. Bardziej wolałbym coś co będzie gotowe w każdej chwili, dlatego póki co chciałbym spróbować z jakimś krótkim refraktorem. Bardzo odpowiada mi ich natychmiastowa gotowość do pracy, mobilność, szerokie pole i balkonowość. Najbardziej skłonny byłbym kupić SW150/750, ale o ile koszty samej tuby i montażu są dla mnie akceptowalne, to akcesoria które musiałbym dokupić nadwyrężyłyby mój budżet i nie wiem na ile ten teleskop jest przenośny, bo sama tuba waży chyba 8-10kg, dlatego chciałbym zacząć od SW 120/600 lub SW102/500, a ewentualny zakup 150 zostawić na kiedyś.

Obecnie mam możliwość kupienia SW102/500 AZ3 za 850zł, z kitowymi okularami 1,25", 10 i 25mm plus jakiś Barlow. Jestem wstępnie dogadany, ale się waham, bo czytałem m.in wątek w którym kilka osób zachwalało ten teleskop, ale widziałem też wiele niepochlebnych opinii w innych wątkach, chyba jednak głównie od osób, które nigdy go nie widziały.

Oczywiście po zakupie wymiana kątówki na 2" 90st i zakup ze dwóch sensownych okularów na początek, potem może na dwa oczka. Wiem że w 102 zjawisko aberracji jest prawie niewidoczne i to jest jakaś zaleta, ale większość osób sugeruje zakup raczej 120. Nie wiem czy różnica miedzy tymi dwoma teleskopami jest znacząca? Zaryzykować 102, czy czekać aż pojawi się jakaś 120 w dobrej cenie? Nie chcę teleskopu ze sklepu, bo nie chciałbym stracić na wartości w razie odsprzedaży, gdyby okazało się że teleskop mi nie leży. Mam w domu dużo rzeczy z drugiej ręki, więc nie boję się takich zakupów.

Mam też mieszane odczucia do samego AZ3, bo widziałem filmy z jakimiś druciarskimi pomysłami jego usprawnienia. Docelowo polowałbym na AZ4 albo AZ5, ale nie wiem czy AZ3 sprzeda się za jakieś sensowne pieniądze. Jeżeli nie, to wolałbym poczekać na samą tubę albo na zestaw z AZ4. Jeszcze trafiłem gdzieś na info, że 102 nie nadaje się do obserwacji natury - nie wiem czy to prawda, ani dlaczego, może ktoś potwierdzi, bo za oknem mam trochę widoków, więc chętnie bym popatrzył, a często też jeżdżę na weekendy w malownicze zakątki.

Wiem, że refraktory słabo sprawdzają się do planet, ale bardziej interesują mnie DS-y i Droga Mleczna, i nauka nieba w ogóle. Nie szukam też teleskopu do astrofotografii - nie mam sensownego aparatu i wolę zdjęcia z Hubble'a na TV 4K. A jeszcze chciałem powiedzieć że mam blisko pod ciemne niebo - może 5-10 minut jazdy samochodem, plus góry - jakieś 15 minut jazdy na przełęcz z ładnym niebem, więc te dwa kompakty by mi odpowiadały, jeśli chodzi o mobilność.

Proszę o opinie osoby, które używały ww teleskopów i mogą coś o nich powiedzieć. Ewentualnie inne sugestie, ale to bardziej na przyszłość, bo na razie mogę wydać ok 1-2 tys. na zestaw, plus 1tys. na szkła i inne akcesoria.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przypadkiem trafiłem jeszcze na takie balkonowe rozwiązanie https://www.michalbemowski.pl/astronomia/artykuly/przejsciowka.html

Idealnie sprawdziłoby się u mnie z głowicą AZ4/AZ5 i tym samym mógłbym pomyśleć jeszcze o refraktorze SW120/1000, chyba bardziej uniwersalnym, bez obaw o komfort oglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz tego 102/500. Szybko zmienisz montaż na lepszy jak AZ4. Aberka tylko na jasnych obiektach. 

N150/750 nie jest duży, jakieś 70cm tuba, 5,5kg. Na AZ4 dobrze się sprawdza. Też może być. Chyba najlepszy i najbardziej uniwersalny wybór. 

Lub Bresser 102/600 byłby chyba lepszy na początek. 

Może być refraktor 120/600 pod DSy w kontekście. 

Ja mam Bressera 102/460 i to był strzał w 10tkę, a bawię się w astronomię już dość długo. Szerokie pola z dobrymi okularami bajka. 

W tych światłosilnych refraktorach nie osiągniesz dużych powiększeń, za to niebo w szerokich polach, małych i średnich powiększeniach to bajka. 

Trochę ostrzegę Cię przed tym refraktorem 120/1000. To duże i ciężkie ustrojstwo. Raczej nie na AZ4 a na pewno nie na AZ5. 

Moim zdaniem lepszy N150/750. 

EDIT zapewniam Cię, że komfort oglądania N150/750 będzie znacznie większy niż refraktorem 120/1000. Zwłaszcza w okolicach zenitu ?

 

Edytowane przez kjacek
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie i do takich zastosowań to rzeczywiście ten 102/500 wydaje się dobrym pomysłem. Do nauki nieba będzie w sam raz, można tu osiągnąć bardzo duże jak na teleskop pole widzenia co ułatwi Ci wyszukiwanie obiektów.

Tylko jeśli oczekujesz dobrej jakości obrazów to akcesoria które tam są w zestawie niestety na to nie pozwolą. Bardzo dużo można zyskać lepszymi okularami i 2" nasadką lustrzaną.

Z drugiej strony używanego Newtona 150/750 na AZ4 można upolować w niewiele wyższej cenie a taki zestaw pokaże już więcej.

Co do jakości nieba to jeśli nie znasz tej mapy to na pewno się przyda:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4.00&lat=45.8720&lon=14.5470&layers=B0FFFFFFTFFFFFFFFFF

  • Like 2

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wiem że w 102 zjawisko aberracji jest prawie niewidoczne i to jest jakaś zaleta

Odwrotnie, krótki refraktor achromatyczny ma sporo aberracji m.in. chromatycznej i sferycznej ?  Natomiast do zastosowań, które opisałeś pewnie nie będzie Ci to przeszkadzać. Różnica między 120/600 i 102/500 to tylko apertura i waga, cała reszta zalet i wad będzie taka sama. Jak to pierwszy teleskop to wystarczy Ci mniejszy. Bardzo fajny jest też Bresser 102/600 o którym wspomniał @kjacek masz o takich refraktorach świetny temat kolegi @[email protected] tutaj:

EDIT: Co do montażu to AZ3 faktycznie jest słaby, ale też nie tak że nie da się używać ?  Może trafi się głowica AZ4 na giełdzie kiedyś używana to sobie wymienisz.

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Robert Robert napisał:

Dziś przypadkiem trafiłem jeszcze na takie balkonowe rozwiązanie https://www.michalbemowski.pl/astronomia/artykuly/przejsciowka.html

Idealnie sprawdziłoby się u mnie z głowicą AZ4/AZ5 i tym samym mógłbym pomyśleć jeszcze o refraktorze SW120/1000, chyba bardziej uniwersalnym, bez obaw o komfort oglądania.

Przymocowanie  montażu do barierki nie jest dobrym rozwiązaniem by nie powiedzieć kiepskima, a zwłaszcza przy tak długiej ogniskowej, najmniejszy podmuch wiatru zniweczył by ten komfor oglądania. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Trochę mi rozjaśniliście.

Zabukowałem już tego 102/500, pojutrze powinien być u mnie - jak mi nie przypasuje, to najwyżej go odsprzedam i spróbuję N150/750, ale myślę że będzie dobrze.

@Sebastian Ś.O znikomej aberracji w 102 pisałem w kontekście 120, w której jest jej dużo więcej - takie przynajmniej znalazłem porównanie gdzieś na forum, nie wiem czy tutejszym. Dzięki za polecenie tematu Adriana - bardzo mnie zaciekawił - mam podobne warunki kilka km od domu i na pewno skorzystam z jego porad.

Jeżeli możecie podpowiedzieć, jaką nasadkę kątową 2" kupić żeby nie przepłacić, ale żeby była przyzwoita, i jakie okulary 2-calowe na początek, ze dwa rozmiary, ewentualnie propozycje filtrów - filtr paliwa już mam, jakby co ? W zestawie jest nasadka 45st, a oprócz kitowych okularów 10 i 25mm, ma być Barlow2x oraz 66 ultrawide 6mm 1,25", ale jaki konkretnie, nie wiem - pani się nie zna, taki zaproponowali jej do zestawu w sklepie teleskopy.pl. Po wyglądzie wydaje mi się że ten.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robert Robert w tym sensie to prawda, bo im większa apertura refraktora achromatycznego tym też aberracja chromatyczna przy tej samej światłosile będzie większa, o ile oczywiście obiektywy są tej samej jakości?  Już pewnie było nie raz, ale wrzucę.

post-849-0-55194600-1539900069.jpg.c04bbae156bad142db4c833756b0cd62.jpg

Edytowane przez Sebastian Ś.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dobry i dosyć tani okular, z kątówką 45* będzie dawał  obrazy ziemskie do krajobrazu na dalekie odległości nadawał sie będzie średnio (za duże będziesz miał powiększenie ) ale do przyrody na bliższe odległości będzie dobry ( czym mniejsza odległość tym obraz będzie lepszy) . Co do kątówki 2" i 2" calowych okularów  to ja mam z zestawu od Maka 127  okular RKE 28mm i jest dobrze ,obraz będziesz miał jednak obrócony lewo-prawo.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, pierwszego dnia pani nie mogła znaleźć oryginalnego pudła i nie wysłała teleskopu, a wczoraj napisała że rezygnuje ze sprzedaży, bo syn się rozmyślił. Tak myślałem, że 13 to nie będzie dobry dzień na robienie interesów, ale dzień później, czyli wczoraj, rzut beretem ode mnie trafił się N150/750 na dobsonie, w zasadzie nówka, dokładnie ->TEN tylko z dodatkowym okularem SW 6mm 58st. Pojechałem obejrzeć i nie spodziewałem się że to taki kompakt - bodajże 9,5kg całość, banalny w obsłudze. Wziąłem pod pachę i mam. Wczoraj zdążyłem go przetestować jedynie na widoku wieży kościelnej i kilku gwiazdach, które gdzieś tam na chwilę wyłoniły się zza chmur, a dziś nie ma pogody więc zbudowałem kolimator z tego linku i bawiłem się śrubkami, bo teleskop od nowości nie był kolimowany.

Jeżeli macie jakieś sugestie, jaki okular dokupić, to będę wdzięczny. Wyciąg jest pod 2" z redukcją na 1,25". Mam wspomniany SW 6mm 58st, oraz kitowy 9 i 25mm, i filtr księżycowy. Gość miał jeszcze SW 4mm za dodatkowe 100zł, ale nie wiedziałem czy to sensowny dodatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2021 o 20:30, kjacek napisał:

Gratulacje. 

To mały Dobson, na stolik. Zamiast niego warto zakupić np AZ4. Będzie po prostu wygodniej. 

Okulary, tanie Explore Scientific 82 stopnie z giełdy lub AliExpress (pod nazwą Maxvision). Warto mieć 24mm 82deg, 14mm 82deg. 

Że mały to wiem, bo go mam ? a kupiłem z myślą ewentualnej zmiany na AZ4, jeżeli obsługa będzie niewygodna.

Dzięki za podpowiedzi ws szkieł, a jeśli możesz powiedzieć czy jest sens brania tego SW 4mm 58*, jeżeli mam już 6mm? Mogę go jeszcze kupić za 100zł - w sklepie ok. 250zl.

I czy dobrać sobie jakiegoś Barlowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Robert Robert napisał:

czy jest sens brania tego SW 4mm 58*

Ja bym nie brał. Da w tym teleskopie powiekszenie 187x ,chyba troche za duzo ,rzadko beda warunki zeby to wykorzystac. Co innego jakby to bylo 5mm to by dawalo 150x. I pamietaj , ze kupiles teleskop raczej nie do planet bo ogniskowa jest dosc mala ,ale nie znaczy ze ich nie zobaczysz. Po prostu nie przesadzaj z powiekszeniami ,to nic nie daje i dodatkowo do duzych powiekszen kolimacja musi byc dokladniejsza, tym bardziej ze to swiatlosila f5 w tym teleskopie. Barlowa tez nie, to dodatkowe szklo w ukladzie , sciemni Ci obraz , lepiej za Barlowa pożadny okularek.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lemarr7 napisał:

Ja bym nie brał. Da w tym teleskopie powiekszenie 187x ,chyba troche za duzo ,rzadko beda warunki zeby to wykorzystac. Co innego jakby to bylo 5mm to by dawalo 150x. I pamietaj , ze kupiles teleskop raczej nie do planet bo ogniskowa jest dosc mala ,ale nie znaczy ze ich nie zobaczysz. Po prostu nie przesadzaj z powiekszeniami ,to nic nie daje i dodatkowo do duzych powiekszen kolimacja musi byc dokladniejsza, tym bardziej ze to swiatlosila f5 w tym teleskopie. Barlowa tez nie, to dodatkowe szklo w ukladzie , sciemni Ci obraz , lepiej za Barlowa pożadny okularek.

Zgadzam się z kolegą ?

Tu pośpiech przy kupowaniu szkieł nie jest potrzebny. Zobacz co uzyskasz tym co masz. Później sam wyznacz granice jakie uznasz za właściwe. Każdy z nas musi je wyznaczyć pod siebie. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie ?

Tak myślałem że będzie za duże powiększenie, dlatego nie kupiłem, a przyznam, że sprzedający zaskoczył mnie z tym okularem, bo w aukcji go nie było. Coś tam jednak zostało w czeluściach głowy z lektury forum ? Jeszcze raz dzięki, już Was nie męczę, myślę że wiecej przydatnych rzeczy nt tego newtonka znajdę bez problemu w odpowiednich działach. O szkiełko zapytałem, bo to taka okazja nie okazja - wolałem się upewnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam po przerwie

Mam małe pytanko, co zmieni się oprócz powiększeń, przy zmianie N150/750 na 150/1000? Na razie bawię się tą pierwszą tubą, pogoda do tej pory nie rozpieszczała i w zasadzie tylko dwa razy byłem pod ciemniejszym niebem, reszta to obserwacje balkonowe. W międzyczasie kupiłem montaż AZ4 na stalowym statywie, więc przy zakupie tej drugiej tuby (za niewielkie pieniądze) mógłbym odsprzedać komplet na Dobsonie.

Jest sens?

Na zamianie zyskałbym kilkaset zł, plus gadżety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za teleskop 150/1000. Refraktor czy Newton. A jak Newton to jaki pełną tuba czy z wbudowanym Barlovem X2 ?. Choć jak piszesz o zysku to zgaduje że 3 opcja. A jeśli tak to nie warto. Jest tam zazwyczaj Barlov słabej jakości co bardzo pogorszy obraz

Edytowane przez Smorff84

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150/1000 to bedzie pewnie ten Newton z wbudowanym Barlowem. To konstrukcja Bird-Jones , nie skolimujesz tego bo Barlow na stale umieszczony w wyciagu nie pozwoli na dokladna kolimacje albo wogole to uniemozliwia , a na bank degraduje obraz. Moge sie zalozyc ze ogolna jakosc wykonania bedzie tez gorsza niz to co masz teraz. Pewnie to jeden z tzw. teleskopow komunijnych. Jak chcesz wieksze powiekszenia z tym co masz to kup dobry krotkoogniskowy okular albo ostatecznie jakiegos lepszego Barlowa. Jowisz i Saturn coraz wyzej i we wczesniejszych godzinach , bedziesz mial na co polukac nawet z miasta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Robert Robert napisał:

Witam po przerwie

Mam małe pytanko, co zmieni się oprócz powiększeń, przy zmianie N150/750 na 150/1000? Na razie bawię się tą pierwszą tubą, pogoda do tej pory nie rozpieszczała i w zasadzie tylko dwa razy byłem pod ciemniejszym niebem, reszta to obserwacje balkonowe. W międzyczasie kupiłem montaż AZ4 na stalowym statywie, więc przy zakupie tej drugiej tuby (za niewielkie pieniądze) mógłbym odsprzedać komplet na Dobsonie.

Jest sens?

Na zamianie zyskałbym kilkaset zł, plus gadżety.

Czy masz na myśli tego Bressera 150/1000 z OLX ?

 

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton na EQ to pomyłka na balkonie. Będziesz musiał się wyginać w różych dziwnych pozycjach aby przyłożyć oko do okularu, bo wyciąg ląduje w różych miejscach, czasami nawet musiałbyś stanąc za barierką.....Na balkon to tylko coś z wyciagiem z tyłu. Do tego podmiejskie niebo....nic tak nie "tnie". poświaty od lamp jak refraktor.

Tak jak zostało wcześniej wspomniane - najlepiej refraktor, opcjonalnie SCT lub MAK  na motażu AZ.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wampum napisał:

Newton na EQ to pomyłka na balkonie. Będziesz musiał się wyginać w różych dziwnych pozycjach aby przyłożyć oko do okularu, bo wyciąg ląduje w różych miejscach, czasami nawet musiałbyś stanąc za barierką.....Na balkon to tylko coś z wyciagiem z tyłu. Do tego podmiejskie niebo....nic tak nie "tnie". poświaty od lamp jak refraktor.

Tak jak zostało wcześniej wspomniane - najlepiej refraktor, opcjonalnie SCT lub MAK  na motażu AZ.

Jak wspomniałem, kupiłem AZ4 + statyw NEQ5, jest dużo lepiej niż na dobsoniku i raczej nie zamierzam zmieniać tego zestawu na paralaktyka - nigdzie tego nie napisałem. Gdybym wziął tego Newtona z OLX to tylko dla tuby, resztę bym sprzedał, ale piszecie że to lipa, więc idzie w niepamięć. Poza tym ktoś już kupił, więc nie ma o czym gadać. Wiem już co potrafi N150/750, poznałem plusy i minusy, planuję kupić jeszcze refraktor SW 120/600 i zostawić to co bardziej mi przypasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Robert Robert napisał:

Chyba tak, jeżeli mówimy o tym samym, ale już go nie ma, więc nie ma tematu, chyba że chcesz doradzić coś na przyszłość ?

Zwróciłem uwagę na to ogłoszenie ponieważ cena wydawała mi sie bardzo atrakcyjna i dodatkowo z ogłoszenia wynikało że montaż jest w komplecie. Mam podobna tubę  ( SW 150/1200 ) i szukam do niej montażu .  

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Qrczak99 napisał:

Zwróciłem uwagę na to ogłoszenie ponieważ cena wydawała mi sie bardzo atrakcyjna i dodatkowo z ogłoszenia wynikało że montaż jest w komplecie. Mam podobna tubę  ( SW 150/1200 ) i szukam do niej montażu .  

Też mi się cena w oczy rzuciła, do tego stalowy statyw - jak za darmo. Pytałem co to dokładnie za statyw i montaż, ale odpisał mi tylko, że już sprzedał. Nie wiem jakie masz fundusze, ja kupiłem w Delcie powystawowy AZ4+NEQ5 za 949zł i nie żałuję. Na sklepie mają jeszcze jakieś sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...
W dniu 13.04.2021 o 00:56, Robert Robert napisał:

Nie chcę MAKa - może kiedyś jako drugi - bo to teleskop do planet, a tych do oglądania jest raptem dwie, plus księżyc i słońce, do tego podobno teraz jest słabo jeśli chodzi o planety.

Nie myślisz przyszłościowo ? Najlepsze lata na planety właśnie są przed nami. Do DS tylko duży Dobson lub duża lorneta kątowa wg mnie.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lemarr7 napisał:

Na stronie Delta Optical napisano ,ze zalecany ciezar na ten montaz to tylko 6 kg , poza tym ta dlugosc tuby. A moze pomysl nad jakims Dobsonem ATM do takiej tuby. Nie wyjdzie drogo a komfort uzytkowania bedzie lepszy. Sam nam Newtona 254 /1000 na takim atm-owym Dobsonie.

 

Mam papiery z Delta Optical, udźwig 7,5kg, bez względu na to czy statyw jest stalowy, czy aluminiowy.

Dobson na mój balkon odpada, a większość obserwacji prowadzę z niego, bo jak mam czas na wyjazd, to albo pogody nie ma, albo łysy świeci.

6 godzin temu, Alice napisał:

Nie myślisz przyszłościowo ? Najlepsze lata na planety właśnie są przed nami. Do DS tylko duży Dobson lub duża lorneta kątowa wg mnie.

Dlatego pytam, czy taka tuba, zamiast 150/750 ma sens. Dużego Dobsona nie kupię, z powodów jw - nie na mój balkon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2 cale przy 6 calach będzie widoczne, ale nie jakoś szczególnie mocno.
Refraktor 120/600 nie ma sensu. Masz sprzęt o lepszych parametrach - lepsze planety bez aberki, szeroki kąt podobny. Jedynie jakbyś chciał porwać się na bino to refraktor prostszy w opanowaniu.

Masz 150/750 na dobsonie na balkonie? Więc dlaczego odpada? Może taki 250/1000 też byś obsłużył?

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)