Skocz do zawartości

Co kompaktowego na balkon i wypady, raczej do DS niż US?


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, szymonszozda napisał:

Te 2 cale przy 6 calach będzie widoczne, ale nie jakoś szczególnie mocno.
Refraktor 120/600 nie ma sensu. Masz sprzęt o lepszych parametrach - lepsze planety bez aberki, szeroki kąt podobny. Jedynie jakbyś chciał porwać się na bino to refraktor prostszy w opanowaniu.

Masz 150/750 na dobsonie na balkonie? Więc dlaczego odpada? Może taki 250/1000 też byś obsłużył?

Kupiłem na półdobsonie, ale zmieniałem montaż na AZ4+NEQ5, bo było niewygodnie, zarówno na balkonie jak i w terenie, dlatego wiem że Dobson odpada. Tak naprawdę kupiłem tego Newtona żeby mieć jakiś punkt odniesienia. Nie wiem czy refraktor nie ma sensu, skoro ci którzy go użytkują, piszą że przez 120 widać to samo co przez 150 Newtona, gwiazdy są ostrzejsze, obcina też światło z tła i wyciąg jest z tyłu dzięki czemu jest dużo większy kąt manewru - przy Newtonie często trzeba się gimnastykować miedzy tubą a barierką. Na planetach mi nie zależy. Może kiedyś, jak nie będę miał co z pieniędzmi robić kupię MAKA albo zamienię wszystko na SCT

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Alice napisał:

Sam chciałbym SCT 8" jako balkonowiec zamiast mojego Maka 127.... Tylko pytanie na jakim montażu. EQ3-2 na stalowych nogach z prowadzeniem i tylko pod wizual - może dałoby tak radę, ale na wietrze pewnie galareta....

Ja kupiłem taki: https://www.raig.pl/niemiecki-montaz-rownikowy-meade-lx-70-b18c/

Przestawiłem go w AZ, dorobiłem małe pokrętła (rączki od cięgien z az3) i jest super. Mały refraktor jako szukacz plus szerokie pola (SW 80/400)  plus telrad do wstępnego namierzania no i bino Denk; to prawie wszystko co mi na razie potrzebne. Teraz tylko odrosnik z opcją płynnego wyważania wymyślić.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, sosna napisał:

Ja kupiłem taki: https://www.raig.pl/niemiecki-montaz-rownikowy-meade-lx-70-b18c/

Przestawiłem go w AZ, dorobiłem małe pokrętła (rączki od cięgien z az3) i jest super. Mały refraktor jako szukacz plus szerokie pola (SW 80/400)  plus telrad do wstępnego namierzania no i bino Denk; to prawie wszystko co mi na razie potrzebne. Teraz tylko odrosnik z opcją płynnego wyważania wymyślić.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tymi elastycznymi pokrętłami, czy to oznacza że zrezygnowałeś z nich na rzecz sztywych pokręteł (gałek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, sosna napisał:

Dokładnie tak, jest wygodniej.

16345854709908242247991631628028.jpg

Bardzo dobrze zrobiłeś , ja też w montażu EXSOS-2  ( to  taki EQ-5 ) pod Maka 127 pierwsze co zrobiłem to zastąpiłem elastyczne pokrętła sztywnymi gałkami. Wygoda większa, ale o wiele większa jest precyzja prowadzenia brak jest tych przeskoków które występują w pokrętłach elastycznych. Przy krótkich teleskopach elastyczne pokrętła są całkowicie zbędne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Robert Robert napisał:

Kupiłem na półdobsonie, ale zmieniałem montaż na AZ4+NEQ5, bo było niewygodnie, zarówno na balkonie jak i w terenie, dlatego wiem że Dobson odpada.

Pewnie dlatego bylo niewygodnie bo to byl Dobson na stolik, w dodatku nie wiadomo jak z jakoscia jego wykonania . Wiadomo ze w takich Newtonach na Dobsie tuba jest nisko nad ziemia w przypadku ogladania obiektow będących nisko nad horyzontem. 

Jesli nie interesuja Cie planety , tylko DS-y to wlasnie potrzebujesz jak najwiekszej apertury, chyba ze lubisz szerokie pola gwiazdowe z szarymi plamkami mglawic i galaktyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, polaris napisał:

1,35m to szerokość czy głębokość? 

Dobre pytanie bo w zależności od tych wymiarów kupujemy teleskop a także montaż. np. AZ-4 na stalowych kopytach może się nie mieścić lub z trudem a na aluminium będzie wchodził swobodnie i to właśnie przede wszystkim powinniśmy wziąć pod uwagę gdy chcemy obserwację prowadzić z balkonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, polaris napisał:

1,35m to szerokość czy głębokość? 

Głębokość, ale na balkonie stoi ławka, która nie pozwala na wstawienie Dobsona, zresztą on musiałby stać na podwyższeniu ze względu na barierkę itd a ja takiej opcji u siebie nie widzę. AZ4 na stalowych nogach mieści się spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, polaris napisał:

Coś mobilnego i na balkon to można rozważyć ED80 na Vixen Porta lub coś o zbliżonych parametrach. Przyda się też do Księżyca, planet i gwiazd podwójnych.

Ale kolega chce raczej do DSów... 

SCT8 jest kompaktowe IMHO. I nada się na balkon na EQ3-2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję podobnie z małego dobsona i nie wyobrażam sobie wygodniejszego setupu.. chyba już tylko leżak. Współczynnik wagi na aperturę też niczego sobie, mobilność ok, poza tym że żeby rozstawić się w polu trzeba mieć to krzesło, albo coś pod dupe i obserwować na siedząco. Pomyśl czy nie możesz go sobie stawiać na czas obserwacji na coś np. krzesło - u mnie się sprawdza taki setup na balkonie.

IMG_20211019_232231.jpg

Edytowane przez szymonszozda
  • Like 1

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szymonszozda nie potrzebuję takiej konstrukcji, bo mam tubę na dovetailu i dokupiłem do niej montaż AZ4 na stalowym statywie - pisałem o tym przynajmniej kilka razy. Nie muszę się bawić w stołki i krzesełka, zresztą u mojej żony taki twór na balkonie by nie przeszedł.

W zasadzie to zapytałem tylko, czy na ten montaż (nawet Jowisz załapał się na foto) wejdzie tuba 203/1000 i czy jest sens takiej zamiany, bo mógłbym zrobić taką zamianę 1:1 albo z niewielką stratą. 

Tło i światła które widać na zdjęciu w rzeczywistości są dużo ciemniejsze - aparat podbił -da się obserwować.

Może faktycznie kupię SCT, jak sugeruje @kjacek o ile trafi się w dobrej cenie, bo pieniądze mam, tylko nie chcę ich wtopić jak ci, którzy kupują w Delcie i po miesiącu wystawiają za 2/3ceny. Tylko SCT to już chyba na paralaktyku i tu będzie zabawa, bo balkon mam na południe.

Lornetka? Chyba bym wolał refraktor

IMG20211021183645.thumb.jpg.b5440477b6b2cc1a28a7f2a9ff96cc70.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz jakąś wartość dodaną przy zamianie tego Newtona na tym montażu to tylko SCT 8" lub  achromat 150/750. Jak chcesz DSy na AZ4 to może refraktor bedzie lepszy, bo SCT z długą ogniskową na montażu bez mikroruchów raczej mało komfortowy. Najczęściej i tak używam SCTka na EQ3-2, na AZ4 może ze 2-3 zakładałem, ale z balkonu głównie obserwuję US.  

  • Thanks 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Leon napisał:

A w czym Ci przeszkadza balko na południe przecież to bardzo dobrze że jest skierowany w tym kierunku .

W tym że AZ4 nie ma mikroruchów i z SCT będzie średnio współpracował, a z paralaktykiem trzeba się nagimnastykować żeby go poprawnie ustawić, nie widząc gwiazdy polarnej.

8 godzin temu, kjacek napisał:

Nigdy do wizuala nie brałem "paralityka'. 

Każde swoje SCT wieszałem na AZ. 

I tak normalnie, bez problemów z prowadzeniem? Pytam bo zwyczajnie nie wiem jak w praktyce, a wszędzie czytam że lepiej mieć mikroruchy. Kolega niżej też pisze że to małokomfortowe rozwiązanie.

22 minuty temu, Charon_X napisał:

Jak chcesz jakąś wartość dodaną przy zamianie tego Newtona na tym montażu to tylko SCT 8" lub  achromat 150/750. Jak chcesz DSy na AZ4 to może refraktor bedzie lepszy, bo SCT z długą ogniskową na montażu bez mikroruchów raczej mało komfortowy. Najczęściej i tak używam SCTka na EQ3-2, na AZ4 może ze 2-3 zakładałem, ale z balkonu głównie obserwuję US.  

I to jest konkret.

Achromat 150/750 też brałem pod uwagę, ale za jedyny egzemplarz jaki się pojawił na sprzedaż od czasu gdy obserwuję giełdy, właściciel chce ok 3tys.zł, bez montażu, więc chyba rozsądniejszy będzie zakup SCT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe achro za 3k ? Często pojawia się Bresser Messier, ale to jest układ Petzvala, tuba długa i cieżka, nie na ten montaż. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robert Robert napisał:

W tym że AZ4 nie ma mikroruchów i z SCT będzie średnio współpracował, a z paralaktykiem trzeba się nagimnastykować żeby go poprawnie ustawić, nie widząc gwiazdy polarnej.

I tak normalnie, bez problemów z prowadzeniem? Pytam bo zwyczajnie nie wiem jak w praktyce, a wszędzie czytam że lepiej mieć mikroruchy. Kolega niżej też pisze że to małokomfortowe rozwiązanie.

I to jest konkret.

Achromat 150/750 też brałem pod uwagę, ale za jedyny egzemplarz jaki się pojawił na sprzedaż od czasu gdy obserwuję giełdy, właściciel chce ok 3tys.zł, bez montażu, więc chyba rozsądniejszy będzie zakup SCT.

Napisałem AZ, nie AZ4. 

Na forum tu lub obok kolega sprzedaje nowy AZ5. Będzie idealny. 

Achromat 150/750 miałem, ale chyba lepiej Newtona 150/750. Lub więcej. Tu mikroruchy nie będą tak istotne jak w SCT 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdy Polarnej nie musisz widzieć, wystarczy że widzisz Słońce i można wyznaczyć za jego pomocą  linię północ południe i to dość precyzyjnie. Noga pólnocna na tą linie  a dwie pozostałe symetrycznie po bokach tej linii. Jest to bardzo proste i wcale nie gorzej niż za pomocą lunetki biegunowej przy której  trzeba się nagimnastykować o wiele więcej Oś deklinacji najlepiej ustawić za pomocą kątomierza elektronicznego  bo te fabryczne nastawy są g. warte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2021 o 08:20, Charon_X napisał:

Zwykłe achro za 3k ? Często pojawia się Bresser Messier, ale to jest układ Petzvala, tuba długa i cieżka, nie na ten montaż. 

refraktor-sw-150-750

nawet pytałem czy się nie pomylił i faktycznie te tuby w sklepie kosztują 3600zł, na dodatek od dłuższego czasu nie ma ich w magazynach.

Petzval jest do kupienia za ok 2tys.

Edytowane przez Robert Robert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy patrza na te mikroruchy, a czytalem ze nie są wogole potrzebne . Jako poczatkujący około maja w zakupie jednak sugerowalem się tymi mikoruchami tak na wszelki wypadek i wziołem AZ3. Teraz po poł roku po  przerobieniu kilku teleskopów na tym AZ  (dodalem siodełko do Dovetaila) przestalem zakładac te mikroruchy i już ich nawet nie zabieram.  Jak montaż chodzi płynnie to nie są naprawde do niczego potrzebne- tube chytasz i przekrecasz recznie tak samo wygodnie. A przeciez mikroruchy maja ograniczony zakres i tez je trzeba potem cofnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Mikroruchy mają ograniczony zakres (i w związku z tym potrzebę cofania) chyba tylko w montażu AZ3. Pozostałe montaże nie mają tej przypadłości.

Jak chcesz szybko zmienić położenie tuby, to po prostu luzujesz hamulce montażu i przesuwasz tubę ręcznie.

Tak jak pisał kjacek - mikroruchy są użyteczne przy dużych powiększeniach.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)