Skocz do zawartości

Czy warto to kupić?


bilek93

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Jestem właśnie w trakcie szukania pierwszego teleskopu dla siebie. Po przeglądnięciu wielu tematów, porad i opinii doszedłem do wniosku, że najlepszym wyborem będzie Synta 8 lub 6 cali (gabaryty nie mają znaczenia, mieszkam w domu z tarasem, mam też możliwość wyjazdu w bardzo ciemne miejsce do domu pod lasem na totalnym odludziu). Natomiast przeglądając olxa natknąłem się przed momentem na coś takiego: https://www.olx.pl/oferta/teleskop-bresser-messier-CID767-IDJrHyD.html
Powiedzcie mi, czy warto? Będę miał możliwość podjechać i obejrzeć ten sprzęt w weekend, o ile ktoś go nie podkupi. Patrząc na cenę, wydaje się, że to mega okazja, jeżeli oczywiście wszystko z nim jest w porządku. Chciałbym obserwować zarówno planety, księżyc, jak i DSy w przyzwoitej jakości, nie liczę oczywiście na obrazki jak z Hubble'a, jak wielu początkujących obserwatorów ? Bardzo proszę o opinie o tym sprzęcie, czy faktycznie jest to okazja, czy lepiej odpuścić i szukać czegoś innego. Mój budżet to skromne 900 zł i niestety to jest maksimum, które mogę wydać, dlatego gdyby ten sprzęt okazał się perełka, byłoby idealnie. Pozdrawiam serdecznie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w twoim przypadku nic lepszego nie znajdziesz niż dobsona 8" używanego( Synta/GSO)  Ten Bresser nie ma parametrów podanych, widać, że ktoś nie umie poprawnie go ustawić. Ale w tej kwocie na paralaktyku raczej nie będzie to duża apertura. 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jabłonka? małopolska czy podkarpacie?, Zresztą nie ważne,w obu przypadkach masz chłopie w zasięgu ręki niebo poniżej ,21.50mag. Oznacza to znakomite warunki obserwacyjne, i tutaj teleskop 8" daje nieporównywalnie większe możliwości w obserwacji ,zwłaszcza DSO(Obiekty głębokiego nieba)niż 6" .Rozumiem ..budżet ograniczony,ale na twoim miejscu uzbroił bym się w cierpliwość, i polował na giełdach na jakąś tanią używaną 8-mo calice.

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę po przedostatnim zdjęciu to teleskop 130/1000 czyli (jeśli dobrze zrozumiałem fizykę teleskopów) będzie pokazywać znacznie mniej niż 8" teleskop. Też musisz wziąć pod uwagę, że taka duża tuba trochę waży i potrzebuje stabilnego montażu do obserwacji, więc taniej Ci wyjdzie na Dobsonie niż montażu paralaktycznym (a ten swoją drogą nie wygląda mi na stabilny).

A od siebie dodam, że z moich obserwacji giełdy nie spotkasz 8" taniej niż 1200 za używany, a teraz pewnie też ceny pójdą do góry, bo na delcie Synta 8 podrożała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jabłonka w Małopolsce ? Mam też w swojej rodzinnej Olszówce mega miejscówkę u teściów pod lasem. Zachorowałem na Syntę 8, jednak tak jak mówi kolega wyżej, ceny przewyższają mój budżet. Obecnie licytuję Syntę 6 na allegro, z okularem bodajże Vixen 6mm gratis, być może uda mi się zmieścić w 900 zł. A jeśli nie, to może faktycznie lepiej poczekać, dozbierać do 8" ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mieszkasz w małej miejscowości i masz dobre niebo, nie ma nic lepszego niż Dobson: najlepszy stosunek potencjał obserwacyjny do ceny i wygoda w obserwacjach wizualnych.
Wynosisz przed dom parę godzin przed obserwacjami i w nocy masz dostęp do praktycznie nieskończonej ilości DSO jak Księżyc nie przeszkadza.
Jak przeszkadza, gapisz się na szczegóły Księżyca, a jak są planety, to i na planety.
Takie 8 cali na Dobsonie to już bardzo fajny sprzęt pod dobrym niebem.
Zbieraj kasę i czekaj na 8".
Cierpliwość jest wpisana w życie astronoma...

 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieraj na 8", możliwości obserwacyjne,masz jedne z najlepszych,nie jeden( łącznie ze mną) by pozazdrościł.W samej Jabłonce, i okolicach , jest już wypas,nie musisz się nigdzie ruszać.Jabyś bardzo chciał ,to na rzut kamieniem, masz przełęcz Krowiarki (1010m npm). Miałem się tam wybrać(70km), ale boje się ze jak zobacze niebo z takiej miejscowki,to potem moje ( choć nie jest zle ok, 21 mag) nie będzie już smakować...

  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sprawa rozwiązana, ogłoszenie z Bresserem nagle zniknęło, sprzedający się nie odezwał, ale może to i lepiej, bo udało mi się zorganizować dodatkowe fundusze i w niedzielę jadę odebrać Syntę 8" ? dziękuję wszystkim za pomoc i odpowiedzi ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)