Skocz do zawartości

Kijanka czyli Hickson 55


Rekomendowane odpowiedzi

Nieźle już go widać. To tylko pokazuje mi, jaka jest różnica pomiędzy 12" a 16". W mojej dwunastce widziałem zaledwie jakiś nieokreślony okruch, nawet nie byłem pewien, czy to jest podłużne czy nie. Ale to też trochę wina okularów (a raczej ich braku). Obserwowałem go przez Es 14mm (107x). W 319x (na początku) nie był widoczny, a potem nie próbowałem, natomiast było go widać również w 60x. Tutaj (link) jest moja obserwacja, a także Lukosta z 14" (jak się zjedzie na dół strony).

Bardzo fajnie, że podzieliłeś się obserwacją. Jak widać nie taki diabeł straszny i już kilku obserwatorów go widziało z forum (Hicksona nie diabła). Cel mógłby z powodzeniem pojawić się kiedyś jako OT. Skoro jest taki Simeis 147, na którego nie ma prawie chętnych, to czemu nie HCG55.

Co do satysfakcji z dostrzeżenia, miałem to samo - co zresztą skłoniło mnie do nadania takiego tytułu relacji:)

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie! Przy najbliższej okazji(pogodzie) zapoluje,ale spróbuje tutaj dopalić filtrem, No.8 (jasno-żółty). Znalazłem kolorowe zdjęcia i wszystkie składniki są bardziej lub mniej zółte.?, Na zdjęciach DSS (SkyOrg.),wszytko jest niebieskie nawet eliptyki.

2 godziny temu, Damian P. napisał:

Co do satysfakcji z dostrzeżenia, miałem to samo - co zresztą skłoniło mnie do nadania takiego tytułu relacji:)

Chyba każdy wizualista tak ma...to jak zdobycz z ciężkiego polowania.Sam pomimo 53 lat na karku, cieszę się jak dziecko, ze złowionego  obiektu.?. I to jest to co daje mi wizual.... radość,satysfakcja i przyjemność obcowania ze Wszechświatem.

  • Like 5

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Erik68 napisał:

I to jest to co daje mi wizual.... radość,satysfakcja i przyjemność obcowania ze Wszechświatem.

podpisuję się czterema kończynami?

  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Damian P. napisał:

Nieźle już go widać. To tylko pokazuje mi, jaka jest różnica pomiędzy 12" a 16". W mojej dwunastce widziałem zaledwie jakiś nieokreślony okruch, nawet nie byłem pewien, czy to jest podłużne czy nie. Ale to też trochę wina okularów (a raczej ich braku). Obserwowałem go przez Es 14mm (107x). W 319x (na początku) nie był widoczny, a potem nie próbowałem, natomiast było go widać również w 60x. Tutaj (link) jest moja obserwacja, a także Lukosta z 14" (jak się zjedzie na dół strony).

Bardzo fajnie, że podzieliłeś się obserwacją. Jak widać nie taki diabeł straszny i już kilku obserwatorów go widziało z forum (Hicksona nie diabła). Cel mógłby z powodzeniem pojawić się kiedyś jako OT. Skoro jest taki Simeis 147, na którego nie ma prawie chętnych, to czemu nie HCG55.

Co do satysfakcji z dostrzeżenia, miałem to samo - co zresztą skłoniło mnie do nadania takiego tytułu relacji:)

Twoją relację znam i nie raz, ani nie dwa ją czytałem ? W 16" kształt był dość oczywisty, ale mam wrażenie, że oprócz apertury to też zasługa niezłego nieba, wysokości blisko 700m npm i tandemu BCO 10mm z barlowem 1.8x.  Zdecydowanie warto mieć kilka okularów, lub dobrego barlowa, bo z racji większego wyboru można dobrać odpowiednią źrenicę do obiektu. Tutaj te 1.2mm wydawało mi się najlepszym balansem pomiędzy jasnością, a zasięgiem. 

Myślałem, o HCG55 jako obiekt tygodnia, ale po Arpie 148 na razie starczy "paskud" ? Chyba, że chciałbyś go opisać jako OT ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)