Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.04.2021 Arp 299


Rekomendowane odpowiedzi

Obserwowałem Arpa 299 na początku tego roku. Wrażenie robią te dwa zderzające się kłębki światła o sporej jasności. Duże powiększenie 300-370x i większe pokazuje je w pełnej krasie. Na Icka niestety nie zwróciłem uwagi.

Rejon, tak jak wspomniałeś, okazuje się jeszcze ciekawszy , bo tuż obok mamy arpa o numerze 296. Tworzą go dwie słabe galaktyki o jasnościach 15 i 17.5mag. Jedna z nich jest w zasięgu 16", więc na pewno tam wrócę.

zPDiTsqy6nLjHFCXNoKuCDisXMIMProGSk2nNGwx

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wróciłem w ten rejon podczas przedwczorajszych obserwacji. To naprawdę świetny obiekt ukazujący sporo detalu w T16". Zrobiłem szkic na brudno (wrzucę jak tylko doprowadzę go do porządku) i sam ten proces rysowania spowodował, że udało mi się zaobserwować nieco z otoczenia. Obserwacje samej parki poczyniłem okularem Delite 5mm (370x), ale spokojnie można więcej. Tak więc udało się wyłuskać jaśniejsze regiony gwiazdotwórcze  i nieregularności w samym Arpie oraz rozciągniętą otoczkę w kierunku IC694 (15mag, 0.3'x0.3'). Samego Icka też widać, jednak jest bardzo ulotny, przypomina nieostrą słabą gwiazdkę i pojawia się czasami zerkaniem. Podobnej trudności jest najjaśniejszy składnik Arpa 296 (PGC 35345). Także rejon bardzo ciekawy, a sam Arp299 jest na pewno dostępny w sporo mniejszej aperturze.

 

R8037f54668b676a0b6e7409406a8124d.png.4f3188a84f1a72e9a41002b049d6f666.png

AL Arp Peculiar Galaxy Program with EAA - Page 2 - Electronically Assisted Astronomy (EAA) - Cloudy Nights

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem wczoraj na tego Arpa. Mimo, że gwiazdozbiór kiedyś dosyć dokładnie oglądnąłem achromatem 102/500 to nie przypominam sobie, żebym go obserwował. W każdym razie w niekorzystnych warunkach- białe noce, słaby seeing, ciepły wiatr szarpiący teleskopem, syfek w powietrzu świecący nad horyzontem - obiekt banalnie łatwy ale jakże piękny. Pamiętając mapkę z pierwszego postu trafiłem tam od razu w punkt szukaczem. W powerze 50x (GSO 30mm) widać dwie, jasne i kłębiące się plamki światła z "gwiezdnymi" jądrami. W miarę wzrostu powiększenia aż do 250x (Celestron 6mm) galaktyki rosną, są jasne ale i tło coraz ciemniejsze. Wyglądało to dokładnie jak na szkicu @Erik68 Bez problemu widoczny zawijas oraz pojaśnienie aczkolwiek trzeba było wytężyć wzrok i poczekać na uspokojenie się szalejącej atmosfery. Naprawdę urokliwy obiekt i warto tam zajrzeć. Nieco automatycznie (patrząc na te galaktyki) przypomina się Arp244 (Anteny) ?

  • Like 2

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja wczoraj widziałem ten obiekt w 12". Miałem jeszcze słabo zaadaptowany wzrok i widać było na początku jedynie słabą plamkę, ale z czasem pojawił się w jednej części jaśniejszy punkt, a potem cały obiekt stawał się coraz bardziej nieregularny, jak gdyby trójkątny. Maksymalne powiększenie, jakiego użyłem wynosiło 107 razy. Nie przyjrzałem się zbyt wnikliwie, bo obserwacje były nieco luźniejsze, nieco w charakterze poszukiwań, i Arp 299 był wczoraj w sumie jedną z 31 galaktyk, jakie znalazłem w kwadracie Wielkiego Wozu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)