Skocz do zawartości

Teleskop Taurus dylemat


Bazyl

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się powoli do zmiany mojego obecnego teleskopu na Taurus 350. Zastanawiam się tylko czy jest sens dopłacać do wersji lustra Professional (współczynnik odbicia lustra 96%), czy też nie będzie jakichś zasadniczych różnic z lustrem standardowym (93% sprawności)? Teoretycznie w cenie lustra Professional 14' jest już lustro standard 16 calowe. Co myślicie? Generalnie nie chciałbym przekroczyc budżetu 15.000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to dotyczy obu luster, to już nie jest różnica 96 vs 93%, tylko 92 vs 86% (sumarycznie). Czysto teoretycznie patrząc, to taka sama różnica w ilości łapanych fotonów, jak między lustrem o średnicy 350 a 360 mm. 

Możesz też dopytać, czy to rzeczywiście różnica tylko w odbiciu, czy może powłoki ochronne są też inne, może dokładność wykonania inna.

Jeśli to tylko różnica we współczynniku odbicia, to ja bym nie miał dylematu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego T300 kupiłem w 2019 roku z lepszymi warstwami przede wszystkim ze względu na ich spodziewaną lepszą trwałość.
Wtedy była opcja optyki Orion Optics UK z ich warstwami HiLux.
No i w wersji Pro jest wynik pomiaru.
Mi na przykład było łatwiej odżałować kasę jak miałem czarno na białym Strehl 0.991 i P/V 1/10 ?.
Cały czas uważam, że to był dla mnie bardzo dobry wybór.
Ale zgadzam się, że odpowiedź na Twoje pytanie nie jest prosta: jednak apertura to apertura, z której radocha jest przy każdych obserwacjach.

 

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Teraz mam jeszcze większy dylemat. Ale faktycznie kusi wizja kupienia większej używki, przecież lustro zawsze można dać kiedyś do napylenia, a różnice w cenie zainwestować w lepsze okulary. Teraz mam sct 6', więc przeskok np. na 16 cali to i tak byłby, nomen omen, kosmos. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślisz o powiększeniu apertury ponad dwa razy, to zanim kupisz, może zobacz na żywo jak taki teleskop się ogarnia w praktyce.
No chyba że mieszkasz w domu na wsi i nie masz obaw o logistykę, bo planujesz po prostu jakoś przepchać telep na podwórze.

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na pewno ? Zazwyczaj popularną chorobą jest dwucalica, ale tutaj widzę zmutowaną odmianę - dziesięciocalicę ?

Warto też ocenić i rozważyć mobilność i transport teleskopu. Taurusa 300 czy 350 można zapakować do kompakta i rozłożyć w pojedynkę. Synty 16" raczej nie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mareg napisał:

Jak myślisz o powiększeniu apertury ponad dwa razy, to zanim kupisz, może zobacz na żywo jak taki teleskop się ogarnia w praktyce.
No chyba że mieszkasz w domu na wsi i nie masz obaw o logistykę, bo planujesz po prostu jakoś przepchać telep na podwórze.

Miałem kiedyś w mieszkaniu GSO 10' więc coś tam wiem jaki to kloc. Teraz kończę budować dom, mam całkiem fajna miejscówkę, ale szukam też czegoś w miarę mobilnego, żeby móc zabrać teleskop np. na wakacje z rodziną. Wydaje mi się, że 14 cali jest chyba graniczną apertura jeżeli chodzi o mobilność, nawet jeśli jest to Taurus. Dlatego, choć myślałem o szesnastce Sky Watchera czy GSO (ten ostatni truss), to ich waga jest dla mnie jednak dyskwalifikująca..

Edytowane przez Bazyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 5 lat wożę na obserwacje w sedanie trusa 16". Jeśli nie musisz pokonywać iluś pięter, tylko wynosisz teleskop z domu/garażu wprost do auta, to 16" jest spokojnie do ogarnięcia. Najcięższy element u mnie waży dwadzieścia parę kg. Przy odpowiedniej ogniskowej obserwacje prowadzisz z ziemii. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MichalKaczan napisał:

Około 5 lat wożę na obserwacje w sedanie trusa 16". Jeśli nie musisz pokonywać iluś pięter, tylko wynosisz teleskop z domu/garażu wprost do auta, to 16" jest spokojnie do ogarnięcia. Najcięższy element u mnie waży dwadzieścia parę kg. Przy odpowiedniej ogniskowej obserwacje prowadzisz z ziemii. 

Masz GSO 16? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dom, na wsi i dobre niebo(przynajmniej 21mag),to kupuj największy na jaki cię stać.Na wyjazdy z rodzinka na wczasy to coś małego ,zostaw sobie to 6". Wiedz o tym że obserwacja stacjonarna, bije na głowę wszystkie ,wyjazdowe,no chyba ze masz słabe niebo. Musisz doliczyć czas na dojazd, obserwacje rozpoczynasz nie zaadaptowanym okiem(minie 90 min zanim się to stanie-adaptacja),a ile razy jest tak ze przyjeżdżasz.....chmury.Ja mam też dom na wsi niebo niby 20.88-21mag ,ale całe to SQM, to takie na oko.Ja wole sprawdzać zasięg po adaptacji, Wygląda to tak ,że w przeciętne noce 6.2mag w zenicie,a kilka razy w roku trafi się warun ,poniżej 6.6mag.Dzięki temu że obserwuje stacjonarnie łapię średnio od 90-100 sesji w roku(45min do 3godz),,łapię wszystko od całych nocy ,po godzinne okna. Oko adoptuje już w domu, ok 90 min przed obserwacja ,a telep chłodzi się w ogródku....o czym więcej marzyć.Gdyby stać mnie było ,na 40" to bym kupił.W planach mam 20"-22" i astro budę,czas pokaże.

Szukaj na giełdach 20" ,taka moja rada. 

Ps. Znam takiego jednego co na wyjazdy kupil 22"???

Edytowane przez Erik68
  • Like 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)