Skocz do zawartości

Porownanie lornetek


Kipisz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, moze ktos mi wyjasnic od czego zalezy cena lornetki? 

Na stronce DO chcialem kupic silvera 10x50 ale rzucily mi sie w oczy inne lornetki starlight po nizszej cenie o parametrach 12x60. Rozumiem ze trzeba doliczyc statyw ale czy te starlight nie sa typowo do nieba? I czy nie warto ja kupic zamiast silvera? Zamierzam obsrwowac glownie na lezaco i moze uda sie pominac statyw. Powiedzcie jak bardzo sie myle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena lornetki najbardziej zależy od jej jakości ?

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście korzystałem z lornetek: Bresser 10x50 i Celestron 15x70. Większa lornetka wymaga statywu, ale za to delikatnie zwiększa zasięg gwiazdowy. W obserwacjach konkretnych gromad czy asteryzmów nie ma nadzwyczajnych różnic.

  • Thanks 1

Celestron SkyMaster 15x70, Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 GoTo, GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF + platforma paralaktyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wislak32 napisał:

Osobiście korzystałem z lornetek: Bresser 10x50 i Celestron 15x70. Większa lornetka wymaga statywu, ale za to delikatnie zwiększa zasięg gwiazdowy. W obserwacjach konkretnych gromad czy asteryzmów nie ma nadzwyczajnych różnic.

No nie do końca, weźmy sobie taką gromadę np. M35 lub M36. Jeśli nie widać nadzwyczajnych różnić między 10x a 15x to najwyraźniej lornetka 15x jest jakościowo na poziomie 10x albo i niżej ?  Dobra 15x70 miażdży obrazem poszczególnych gromad pod względem wielkości obiektu (powiększenie), zasięgu, ogólnej estetyki obrazu. O ile w dobrej 10x50 większość gromad to nadal mgiełki, tak w 15x70 są już wyraźnie rozbite.

I tak oto pytający ma odpowiedź skąd różnica w cenie - chodzi o jakość. Celestron 15x70 i Delta Extreme 15x70 to różnica w cenie prawie 1600 zł. W pierwszej widzisz podobnie jak w 10x, w drugiej jak w rasowej 15x ? 

  • Like 1
  • Thanks 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

No nie do końca, weźmy sobie taką gromadę np. M35 lub M36. Jeśli nie widać nadzwyczajnych różnić między 10x a 15x to najwyraźniej lornetka 15x jest jakościowo na poziomie 10x albo i niżej ?  Dobra 15x70 miażdży obrazem poszczególnych gromad pod względem wielkości obiektu (powiększenie), zasięgu, ogólnej estetyki obrazu. O ile w dobrej 10x50 większość gromad to nadal mgiełki, tak w 15x70 są już wyraźnie rozbite.

I tak oto pytający ma odpowiedź skąd różnica w cenie - chodzi o jakość. Celestron 15x70 i Delta Extreme 15x70 to różnica w cenie prawie 1600 zł. W pierwszej widzisz podobnie jak w 10x, w drugiej jak w rasowej 15x ? 

Może to też wynikać stąd, że z 10x50 korzystałem na wsi, a 15x70 mam w mieście? ? ale tak po prawdzie wszyscy wiemy, jaka jest różnica jakości pomiędzy Bresserem a Celestronem... Dlatego teraz lornetkę chowam do plecaka i mam do obserwacji "w terenie", a przerzuciłem się na teleskopy. Gromady kuliste i mgławice dopiero w 10" robią wrażenie, a gromady otwarte i asteryzmy w każdej lornetce są podobne. Wszystko zależy od zanieczyszczenia światłem...

Celestron SkyMaster 15x70, Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 GoTo, GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF + platforma paralaktyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, wislak32 napisał:

... a gromady otwarte i asteryzmy w każdej lornetce są podobne. Wszystko zależy od zanieczyszczenia światłem...

Oj, ne w każdej, nie w każdej.  Jednak rzeczywiście, najważniejsza jest jakość nieba. Już mi się marzy nocka na leżaku pod wiejskimi gwiazdami.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Janko napisał:

Oj, ne w każdej, nie w każdej.  Jednak rzeczywiście, najważniejsza jest jakość nieba. Już mi się marzy nocka na leżaku pod wiejskimi gwiazdami.

Żadna z lornetek, które używałem nie pozwoliła mi na więcej niż 8-8,5 mag, więc różnicę widziałem głównie w polu widzenia. Mam taki plan wyjazdu na majówkę ?, zobaczymy czy pogoda pozwoli.

Celestron SkyMaster 15x70, Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 GoTo, GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF + platforma paralaktyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.04.2021 o 07:46, wislak32 napisał:

Może to też wynikać stąd, że z 10x50 korzystałem na wsi, a 15x70 mam w mieście? ? ale tak po prawdzie wszyscy wiemy, jaka jest różnica jakości pomiędzy Bresserem a Celestronem... Dlatego teraz lornetkę chowam do plecaka i mam do obserwacji "w terenie", a przerzuciłem się na teleskopy. Gromady kuliste i mgławice dopiero w 10" robią wrażenie, a gromady otwarte i asteryzmy w każdej lornetce są podobne. Wszystko zależy od zanieczyszczenia światłem...

Z twojego wpisu wynikało coś innego, tj. że nie widać różnic. Idąc tą analogią mogę napisać, że teleskop pokazuje mniej bo obserwowałem w mieście...

Ja przerzuciłem się z teleskopów na dobre jakościowo lornetki i nie wyobrażam sobie powrotu, każdy ma inne upodobania. Jedni wolą betoniarki, inni szpachelki. Każdy sprzęt jest do obserwacji zupełnie czego innego w innej perspektywie, wszystkie urządzenia się uzupełniają i bez sensu jest pisanie lornetka / teleskop jest lepszy od teleskopu / lornetki, bo to tak nie działa.

  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla osób ciekawych jak wyglądają DSy w różnych sprzętach zapraszam na stronę Rony'ego:

http://rodelaet.xtreemhost.com/

Szkice od lornetki 8x56 to teleskopu 16".

Jak dla mnie teleskop to obserwacja poszczególnych obiektów. Lornetka to raczej pływanie od obiektu do obiektu. 

 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Dla osób ciekawych jak wyglądają DSy w różnych sprzętach zapraszam na stronę Rony'ego:

http://rodelaet.xtreemhost.com/

Szkice od lornetki 8x56 to teleskopu 16".

Jak dla mnie teleskop to obserwacja poszczególnych obiektów. Lornetka to raczej pływanie od obiektu do obiektu. 

 

Dziekuje bardzo!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetkę można mieć pod ręką w swoim aucie, garażu, na balkonie czy w pokoju lub w innym podręcznym miejscu i możesz ją od razu bez zbędnych przygotowań przyłożyć do swych oczu aby coś zobaczyć. Zobaczyć przelatujący samolot, płynący Księżyc pośród chmur, odległe kominy elektrowni itd. Wychodzisz wieczorem ze śmieciami lub dosypać karmy do miski swego czworonoga a tu piękne niebo, no to bierzesz lornetkę i patrzysz na te cuda. Tym się przede wszystkim różni lornetka od teleskopu. Posiadam kilka lornetek oraz teleskop ED i po tysiącach obserwacji może kiedyś napiszę parę moich spostrzeżeń co do tych sprzętów i ich możliwości oraz zastosowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie jestem jakoś fanem lornetek  długo wertowałem internet chciałem coś uniwersalnego i taniego oraz bardziej z ręki niż z statywu. Wybór padł na Nikona 8x42 Aculon Miałem juz Celestona Skymastera 15x70. Jak na pierwszą lornetkę to obraz mi pasował bo nie miałem porównania z innymi. W sklepie pomacałem parę lornetek oraz udało mi się spojrzeć przez nie. W końcu kupiłem Nikona 8x40 ale wersje EX. Niby ta sama firma parametry podobne no ale jakość obrazu o poziom wyżej. Lepsze kolory oraz kontrast oraz sama mechanika lornetki. Choć też się biłem z zakupem bo jedna kosztowała wtedy 400 a drugą ok 650. Od tamtej pory SM 15x70 zalega w składziku.

PS Kupił bym wtedy DO silver 10x50 a nie Nikona, ale i był wogóle niedostępny w tamtym czasie. Nie ma co się zastanawiać nad tą DO SL 12x60 czy 15x70 tylko brać DO silwer. Jakiś czas temu był nawet w promocji za 400 zł w Delcie. Zawsze można też jakiś rabat dostać jak się do nich napiszę.

  • Thanks 1

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2021 o 12:12, Paweł Sz. napisał:

Z twojego wpisu wynikało coś innego, tj. że nie widać różnic. Idąc tą analogią mogę napisać, że teleskop pokazuje mniej bo obserwowałem w mieście...

Ja przerzuciłem się z teleskopów na dobre jakościowo lornetki i nie wyobrażam sobie powrotu, każdy ma inne upodobania. Jedni wolą betoniarki, inni szpachelki. Każdy sprzęt jest do obserwacji zupełnie czego innego w innej perspektywie, wszystkie urządzenia się uzupełniają i bez sensu jest pisanie lornetka / teleskop jest lepszy od teleskopu / lornetki, bo to tak nie działa.

To prawda, każdy ma inne upodobania. Ale nie przekonuje mnie zdanie że lornetka/teleskop jest lepszy niż teleskop/lornetka. Żadna lornetka nie da Ci takiego obrazu mgławicy lub planety jak przeciętny teleskop, a teleskop nie będzie tak mobilny jak lornetka. To jak porównywać samochód sportowy i rodzinne kombi. Każdy ma inne zastosowanie i swoich fanów ?

Celestron SkyMaster 15x70, Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 GoTo, GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF + platforma paralaktyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wislak32 napisał:

To prawda, każdy ma inne upodobania. Ale nie przekonuje mnie zdanie że lornetka/teleskop jest lepszy niż teleskop/lornetka. Żadna lornetka nie da Ci takiego obrazu mgławicy lub planety jak przeciętny teleskop, a teleskop nie będzie tak mobilny jak lornetka. To jak porównywać samochód sportowy i rodzinne kombi. Każdy ma inne zastosowanie i swoich fanów ?

Nikt nie pisze, że lornetka jest lepsza od teleskopu i na odwrót, bo to nie jest prawdą. Sprzęty są do czego innego. Uzupełniają się. Tak jak lornetka nie pokaże detali planet, tak żaden teleskop nie da pięknego obrazu np. gromady Melotte 111, Hiad, czy też Plejad w pełnej okazałości ? 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zgadzamy się ze sobą ? Ale muszę przyznać, że DOBRA lornetka z DOBRYM statywem może być wspaniałym wstępem do astronomii amatorskiej. Dużo łatwiej znaleźć obiekt, a Melotte 111, Plejady czy Żłobek przyprawiają o szybsze bicie serca. Nawet obserwacje księżyców Jowisza są bardzo fajne, zwłaszcza jak po godzinie zauważymy ruch (inne ustawienie) tych obiektów. No i łatwiej zabrać w plener (np. pod namiot).

Celestron SkyMaster 15x70, Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2 GoTo, GSO Dobson 10" DeLuxe 254/1250 M-CRF + platforma paralaktyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)