Skocz do zawartości

Wyciąg i mikrofocuser do Lunt 50


KrisQ

Rekomendowane odpowiedzi

Ustawianie ostrości oryginalnym wyciągiem helikalnym, montowanym standardowo do teleskopu, jest bardzo nie poręczne. Skasowałem jak najbardziej było możliwe luz, ale i tak nie jest dobrze. Postanowiłem to zmienić i zakupiłem dedykowany do Lunta 50, wyciąg z mikrofokuserem, marki Starlight Inc. Po zamontowaniu, ustawianie nim ostrości, to czysta przyjemność. Teraz w głowie siedział mi jeszcze napęd do nowego wyciągu, by sterować wszystkim zdalnie. Teleskopik wieszam na moim iEQ 30 Pro, którego pilot ma opcje obsługi fokusera. Po krótkich poszukiwaniach, wybór padł na motofokuser iOptron'a.  Po zaledwie dwóch dniach, fokuser miałem już w rękach. Po zdjęciu obudowy, okazało się, że otwór w mocowaniu na obudowie wyciągu, jest o 0,5 mm mniejszy niż średnica tulei wyciągu. ? No cóż, pozostała tylko opcja zwrotu, albo powiększenia otworu. Rozwiertak fi 25,5 załatwił problem. Teraz mocowanie pasuje idealnie na tuleje wyciągu. Po zmontowaniu całości, mikrofokuser bardzo precyzyjnie ustawia ostrość. Trzeba jednak uważać, bo drawtube wyciągu, jest bardzo krótka, i wysuwa się jedynie na 18 mm. Można uszkodzić, lub zerwać zęby na pasku. Ustawiłem wysuw po środku, i ręcznie ustawiłem, by sprawdzić w jakim położeniu łapie ostrość. Przy wyłączonym montażu, można ręcznie ustawiać ostrość za pomocą drugiego pokrętła wyciągu. Mikrofokuser iOptrona, jest kompatybilny z ASCOM. Widoczny jest pod APT i N.I.N.A. więc spokojnie można wykorzystać go do innych wyciągów typu Crayford  Gumowy pierścień z wyciągu helikalnego zamontowałem na pokrętle regulatora ciśnienia, który bardzo poprawił jakość strojenia. No i wszystko działa pięknie, i jest bardzo wygodne w obsłudze. Ale ma to jedną dość poważną wadę... Jest to dość kosztowne. Ale czegoż to się nie robi dla własnej wygody.  ?

20210420_161215.jpg

20210420_161319.jpg

20210422_155143.jpg

Edytowane przez KrisQ
  • Like 4

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu funkcji sterowania układu mikrofocusera.
W ustawieniu prędkości w pilocie na Low Speed, i krótkim wciśnięciu przycisku, wyciąg przesunął się o 1 krok, w ustawieniu Medium Speed, o 20 kroków, a w Max Speed, o 198 kroków. Dla bezpieczeństwa, tej prędkości nie używam. Dodatkowym atutem fokusera, jest pomiar temperatury. Umożliwia to z pełnowymiarowym wyciągiem, ustawienie odpowiedniej wartości kompensacji dla zmiany ostrości, w skutek zmiany temperatury. 

fok_1.jpg

fok_2.jpg

fok_3.jpg

fok_4.jpg

fok_5.jpg

Edytowane przez KrisQ

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeszcze coś "wymodzę", to się z Wami tym podzielę. ?

 

 

 

 

Edytowane przez KrisQ

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odnośnie sterowania napędem z poziomu ASCOM, to musi być wgrany firmware w wersji V161101 lub wyższej. Obecnie mam wgrany najnowszy, dostępny ze strony iOptron. Dla uzupełnienia całości, fotka płyty głównej napędu.

20210520_162822.jpg

20210424_145235.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)