Skocz do zawartości

Weekendowa astro-foto-zagadka


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ kolega Sebastian na sąsiednim forum złamał regulamin i rozwiązał zagadkę przed upływem terminu, nie ma sensu dłużej utrzymywać emocji na granicy wrzenia. Refraktor to stary Royal Astro 76/1200 mm - zwykły achromat z 1962 roku, posadzony na współczesnym montażu ?

20210422_195833(0).jpg

20210422_200104.jpg

  • Like 2

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepracowałem jeszcze raz cały materiał, trochę poprawiłem uwzględniając uwagi dotyczące zbyt małej jasności - chociaż jest to zawsze ciężka decyzja bo wiadomo że skala tego co może pokazać monitor ma się nijak do skali tego co widzi oko, uwzględniając jego możliwości adaptacyjne. Trzy kadry z maksymalną sensowną moim zdaniem rozdzielczością, a na koniec mozaika z całości - czyli 5 kadrów po 1600 klatek. W sumie cały dzień mielenia przez komputer, któremu ten stary, prawie 60-letni refraktor dał nieźle w kość ?

 

TYCHO-2021-04-22.jpg

COPERNICUS-2021-04-22.jpg

NORTHERN-MARIA-2021-04-22-temp.jpg

MOON-2021-04-22m.jpg

  • Like 7

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lulu oprócz zdjęć które są klasą samą w sobie, bardzo podoba mi się forma podania. Przemyślane kadry, dobra kompozycja, dobrze rozwiązana typografia. Tak jak oglądam różne "astro" zdjęcia, wydaje mi się że niewielu autorów przywiązuje wagę do całości (co osobiście uważam za błąd). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Andrzej Lach napisał:

@lulu oprócz zdjęć które są klasą samą w sobie, bardzo podoba mi się forma podania. Przemyślane kadry, dobra kompozycja, dobrze rozwiązana typografia. Tak jak oglądam różne "astro" zdjęcia, wydaje mi się że niewielu autorów przywiązuje wagę do całości (co osobiście uważam za błąd). 

Dzięki, uważam że taka rzymska antykwa świetnie pasuje do tematów astro i podkreśla dodatkowo to co widać na zdjęciu. Choć muszę powiedzieć, że nie wszystkim się podoba takie opisywanie zdjęć, są tacy którzy wolą czystą fotkę jak z książki - i ja to oczywiście rozumiem. Ale że z zawodu jestem grafik i lubię literki, to nie mogę się powstrzymać. Oczywiście łatwo przegiąć i zrobić z fotki plakat - mam nadzieję że nie przekroczyłem jeszcze tej granicy ?

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Arystarch z niedzieli. Próbowałem użyć soczewki Barlowa ale Księżyc był już tak nisko, że trudno przesądzać czy dość kiepski wynik eksperymentu wynikał z granic możliwości tego obiektywu, seeingu, czy może po prostu kiepskiej, kitowej soczewki Bressera 1,25'' (korzystam z adaptera 0,965-1,25'' i nie dam rady użyć porządnej 2'' soczewki ED). Obraz z soczewką zawiera nieco więcej detalu, ale szału nie ma, za to jest dodatkowa aberracja z tego przeciętnej jakości Barlowa. Mam jeszcze drugiego 1,25 Meade - popróbuję jak Księżyc będzie znowu wysoko, w pierwszej kwadrze. Na razie to co wyszło w miarę przyzwoicie, czyli fotka bez Barlowa, w ognisku refraktora:

 

ARISTARCHUS-2021-04-25-comp96.jpg

Edytowane przez lulu
  • Like 2

pozdrowienia Łukasz   

BANER-BEZPROFILU.png.b4d0d25772f1ea42928d85737417bc2c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)