Skocz do zawartości

Nocny spacer brzegiem Morza Wilgoci - 23.04.2021


pmochocki

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, pmochocki napisał:

Rozważałeś zabawę w stackowanie kilku/kilkunastu/kilkudziesięciu klatek? 

I tak, i nie. Widzę kosmiczną różnicę miedzy pojedynczą klatką a kompozytem kilku czy kilkuset klatek. Po głowie mi to chodzi, żeby się w to pobawić ale z drugiej strony to jak pomyślę o obróbce.... Nawiasem mówiąc to teleskop bez napędu nadaje się do tego, żeby potem klatki stackować?

  • Like 1

"Jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą nazywają astronomią." Copernicus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, piotrkusiu napisał:

pmochocki przez Ciebie zasiadam wieczorami na balkonie i przez tubkę 70/400 z okularem 6mm zwiedzam Księżyc. To wielka nowość dla mnie,  DS-siarza.

Troszkę o to chodziło. Chciałem zachęcić innych do odkrywania Księżyca. Sam oglądałem go wielokrotnie, ale ostatnio powziąłem silne postanowienie, że będę robił to bardziej uważnie i systematycznie. Mam nadzieję, że pogoda i rodzina pozwoli na czestrze opisy nocnych spacerów. 

  • Like 4

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, pmochocki napisał:

Troszkę o to chodziło. Chciałem zachęcić innych do odkrywania Księżyca. Sam oglądałem go wielokrotnie, ale ostatnio powziąłem silne postanowienie, że będę robił to bardziej uważnie i systematycznie. Mam nadzieję, że pogoda i rodzina pozwoli na czestrze opisy nocnych spacerów. 

Mnie z kolei ogarnęła gorączka nowo zakupionych  dwunastu cali i nie mogę się doczekać na bezksiężycową noc. Niemniej jednak paliłem wczoraj siatkówkę obserwując Newtonem opisane przez Ciebie rejony. Widoki rewelacja! Szkicowania tym sprzętem się nie podejmę. Liczę, że jutro będzie stabilna pogoda i Mak zostanie doceniony. 

Gratuluję opisanych wrażeń i życzę niegasnącego entuzjazmu.

Pozdrawiam Jarek

  • Thanks 1

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc obserwacyjnie w okolicach Morza Wilgoci polecam zwrócić uwagę na kratery Mersenius i Doppelmayer. Mersenius ze swoimi okolicznymi S,C,P i Doppelmayer ze swoją wewnętrzną zawartością przypominają twarze to takie ciekawostki które zawsze zwracają moją uwagę ?

comp_2707.jpg.3efdbaf6fdae9b152abed67638b6ba9a.jpg

 

Ciekawie wygląda też animacja 5 godzinnej zmiany oświetleniowej Merseniusa ?

 

Edytowane przez prestoneq
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mare Hhumorum jest fascynujące. Na jego przykładzie możemy nauczyć się geologii i metody dedukcji ?

Kiedyś zrobiłem taką tam amatorską analizę na sąsiednim forum.

https://astropolis.pl/topic/65977-odkrywanie-tajemnic-księżycowego-krateru-gassendi/

 

PS Oświetlenie z drugiej strony jest równie ciekawe :) (zdjęcie z netu)

eso9903d.jpg

 

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)