Skocz do zawartości

Autofocus do samyanga 135.. Inspiracje.


Stiopa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na nieoficjalnym zlocie w Zatomiu @Gayos pokazał mi projekt swój projekt autofocusera do samyanga 135 ze sterownikiem made by @stefanchm.  

Zastanawiam się czy jeszcze ktoś ma takie rozwiązanie w swoim samyangu. Chciałbym zrobić coś takiego dla siebie i szukam podpowiedzi. Mam obejmy i szynę drukowaną u @jolo, więc być może ktoś rozwiązał tą kwestię na bazie właśnie tego mocowania. 

Będę wdzięczny za wszelkie porady i podpowiedzi.

Stefan

Edytowane przez Stiopa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega sidiouss, z AP, drukuje specjalny pierścień i zębatkę na pasek dla Samyanga 135/2,0

  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, KrisQ napisał:

Kolega sidiouss, z AP, drukuje specjalny pierścień i zębatkę na pasek dla Samyanga 135/2,0

Z tym pierścieniem na pasek to nie problem. Raczej chciałbym podpatrzeć usytuowanie i montaż silniczka i sterownika.

4 minuty temu, tayson.82 napisał:

07.jpg

Dużo tego i wygląda na dość ciężkie. Ja póki co ograniczam się do swsa. ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego ? Jakiś czas temu było ogłoszenie o sprzedaży takich pierścieni. 

telefok-mot.jpg

telefok-mot-anleitung1-1000.jpg

telefok-mot-anleitung2-1000.jpg

telefok-mot-lieferumfang-1000.jpg

  • Thanks 1

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Stiopa napisał:

Będę wdzięczny za wszelkie porady i podpowiedzi.

Stefan, a do jakiej kamerki potrzebujesz tego? Bo jeśli do kolorowej, gdzie nie będziesz zmieniał filtrów, to wg mnie jest to zbędna komplikacja. Podczas testów SY135 z QHY247C przez 6 czy 8 sesji w ogóle nie poprawiałem ostrości. Ustawiłem raz przy pierwszej sesji, potem przed każdą kolejną sprawdzałem i ostrość nie wymagała korekty. A jak się w końcu skusiłem i zacząłem poprawiać, to i tak nie udało się ustawić lepiej, niż było wcześniej. 

Zębatkę na obiektyw, na silnik i pasek HTD 3M mogę Ci podesłać - bo powoli kończę ten projekt, Ale mocowanie silnika musiałbyś jakoś wymyślić. Chyba że poczekasz jeszcze 2-3 tygodnie, to myślę że będzie gotowy komplet z silnikiem kompatybilnym z AstroLink / Robofocus / Moonlite. Będzie mocowany do obejm ode mnie. Będzie dość ciasno, ale za to kompaktowo  ?

DSC01867.thumb.JPG.923d29b6c86ac16781cf9175cfa08ca2.JPG

  • Like 1
  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, jolo napisał:

Stefan, a do jakiej kamerki potrzebujesz tego? Bo jeśli do kolorowej, gdzie nie będziesz zmieniał filtrów, to wg mnie jest to zbędna komplikacja. Podczas testów SY135 z QHY147C przez 6 czy 8 sesji w ogóle nie poprawiałem ostrości. Ustawiłem raz przy pierwszej sesji, potem przed każdą kolejną sprawdzałem i ostrość nie wymagała korekty. ....

 

Mam QHY183C i jest dokładnie tak jak Łukasz napisał. Szkoda pieniążków i czasu na montaż dodatkowych ustrojstw przy kolorowych ?

Takie coś made in jolo całkowicie wystarcza Samyangusiowi do wyostrzenia ?

takie.PNG.d4d273253481da451e6170f3d4a6f065.PNG

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja póki co mam Canona 600d , więc też kolor:/ W sumie musicie mieć rację, bo jak pstrykałem w zimę, gdzie temperatura znacznie spadała z upływem czasu, sprawdzając co godzinę ostrość wydawało się być tak samo...

22 minuty temu, jolo napisał:

Zębatkę na obiektyw, na silnik i pasek HTD 3M mogę Ci podesłać - bo powoli kończę ten projekt, Ale mocowanie silnika musiałbyś jakoś wymyślić. Chyba że poczekasz jeszcze 2-3 tygodnie, to myślę że będzie gotowy komplet z silnikiem kompatybilnym z AstroLink / Robofocus / Moonlite.

Pewnie, że mi się nigdzie nie śpieszy. A ciekawy jestem jak to pomocujesz do swoich obejm.. 

Dzięki za uwagi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)