Skocz do zawartości

Autofocus do samyanga 135.. Inspiracje.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, na nieoficjalnym zlocie w Zatomiu @Gayos pokazał mi projekt swój projekt autofocusera do samyanga 135 ze sterownikiem made by @stefanchm.  

Zastanawiam się czy jeszcze ktoś ma takie rozwiązanie w swoim samyangu. Chciałbym zrobić coś takiego dla siebie i szukam podpowiedzi. Mam obejmy i szynę drukowaną u @jolo, więc być może ktoś rozwiązał tą kwestię na bazie właśnie tego mocowania. 

Będę wdzięczny za wszelkie porady i podpowiedzi.

Stefan

Edytowane przez Stiopa
Odnośnik do odpowiedzi
45 minut temu, KrisQ napisał:

Kolega sidiouss, z AP, drukuje specjalny pierścień i zębatkę na pasek dla Samyanga 135/2,0

Z tym pierścieniem na pasek to nie problem. Raczej chciałbym podpatrzeć usytuowanie i montaż silniczka i sterownika.

4 minuty temu, tayson.82 napisał:

07.jpg

Dużo tego i wygląda na dość ciężkie. Ja póki co ograniczam się do swsa. 😄 

Odnośnik do odpowiedzi

Całkiem ciekawe rozwiązanie. Tylko u mnie nie zda egzaminu... Raczej pójdę w tą stronę z tym pierścieniem na pasek, tylko muszę pokminić jak to pomocować, żeby za bardzo nie robić przeciążenia. 

Odnośnik do odpowiedzi

Ja zbudowałem konstrukcję na szynie svbony. Osadzenie silnika focusera zaprojektował i dostarczył MateuszW, razem z DreamFocuserem. Rozwiązanie testowane na Samyangu 135 i 85, ale także na małym MAKu TS100ASTRO i SpaceCat.

108213498_595276318092877_3322598802198675812_n.thumb.jpg.fc620629ada295c3e39330e9fe3bb533.jpg

• Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Stiopa napisał:

Będę wdzięczny za wszelkie porady i podpowiedzi.

Stefan, a do jakiej kamerki potrzebujesz tego? Bo jeśli do kolorowej, gdzie nie będziesz zmieniał filtrów, to wg mnie jest to zbędna komplikacja. Podczas testów SY135 z QHY247C przez 6 czy 8 sesji w ogóle nie poprawiałem ostrości. Ustawiłem raz przy pierwszej sesji, potem przed każdą kolejną sprawdzałem i ostrość nie wymagała korekty. A jak się w końcu skusiłem i zacząłem poprawiać, to i tak nie udało się ustawić lepiej, niż było wcześniej. 

Zębatkę na obiektyw, na silnik i pasek HTD 3M mogę Ci podesłać - bo powoli kończę ten projekt, Ale mocowanie silnika musiałbyś jakoś wymyślić. Chyba że poczekasz jeszcze 2-3 tygodnie, to myślę że będzie gotowy komplet z silnikiem kompatybilnym z AstroLink / Robofocus / Moonlite. Będzie mocowany do obejm ode mnie. Będzie dość ciasno, ale za to kompaktowo  🙂

DSC01867.thumb.JPG.923d29b6c86ac16781cf9175cfa08ca2.JPG

• Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi
23 minuty temu, jolo napisał:

Stefan, a do jakiej kamerki potrzebujesz tego? Bo jeśli do kolorowej, gdzie nie będziesz zmieniał filtrów, to wg mnie jest to zbędna komplikacja. Podczas testów SY135 z QHY147C przez 6 czy 8 sesji w ogóle nie poprawiałem ostrości. Ustawiłem raz przy pierwszej sesji, potem przed każdą kolejną sprawdzałem i ostrość nie wymagała korekty. ....

Mam QHY183C i jest dokładnie tak jak Łukasz napisał. Szkoda pieniążków i czasu na montaż dodatkowych ustrojstw przy kolorowych 🙂

Takie coś made in jolo całkowicie wystarcza Samyangusiowi do wyostrzenia 😎

takie.PNG.d4d273253481da451e6170f3d4a6f065.PNG

• Thanks 1
Odnośnik do odpowiedzi

No ja póki co mam Canona 600d , więc też kolor:/ W sumie musicie mieć rację, bo jak pstrykałem w zimę, gdzie temperatura znacznie spadała z upływem czasu, sprawdzając co godzinę ostrość wydawało się być tak samo...

22 minuty temu, jolo napisał:

Zębatkę na obiektyw, na silnik i pasek HTD 3M mogę Ci podesłać - bo powoli kończę ten projekt, Ale mocowanie silnika musiałbyś jakoś wymyślić. Chyba że poczekasz jeszcze 2-3 tygodnie, to myślę że będzie gotowy komplet z silnikiem kompatybilnym z AstroLink / Robofocus / Moonlite.

Pewnie, że mi się nigdzie nie śpieszy. A ciekawy jestem jak to pomocujesz do swoich obejm.. 

Dzięki za uwagi. 

Odnośnik do odpowiedzi