Skocz do zawartości

Gwiazdozbiory-czyli rada na brak sprzętu do obserwacji.


Gość wanderer

Rekomendowane odpowiedzi

Gość wanderer

Dzisiejsza dość pogodna i ciepła noc skusiła mnie do wyjścia na krótkie bezsprzętowe obserwacje. W miarę ciemne niebo w mojej okolicy sprawia, że nawet bez sprzętu można zająć sobie czas obserwacyjny podziwiając zwyczajne gwiazdozbiory.

Łabędź z Denebem na tle drogi mlecznej robi wrażenie nawet gdy patrzy się na ten gwiazdozbiór gołym okiem, tuż pod nim moja ulubiona Strzała układa się w charakterystyczny znak, Delfin czyli "fałszywe plejady", Orzeł z Altairem, Wega w Lutni, Herkules, Korona północna...ehhh wymieniać by długo.

Mimo braku nawet lornetki sesję zaliczam do udanej, miło jest wyjśc tak po prostu bez żadnych mapek i ciężkich montaży popodziwiać czyste ciemne niebo, pełen spontan jak to mówią chłopoki na wsi  :D. Potem co prawda zaczęły gromadzić się sporadyczne cirrusy ale postanowiłem wymęczyć jeszcze Lutnię moim starym kompaktem.

Dołączona grafika

Nawet wieszak się złapał po lewej na dole co mnie zaskoczyło muszę powiedzieć  ???

Dołączona grafika

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No wiem wiem :) dlatego pytałem jak ... bo ja wiem, że tam jest tylko jej nie widziadłem więc zapytałem... a widziałem to własnym uzbrojonym w SCT11 okiem :) z uszkodzonym montażem ;) nire wiesz przypadkiem gdzie ? Oczywiście popełniłem błąd automatyki czytania ... przeoczyłem "nie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Większa skala zdjęcia raczej niczego nowego by tu nie wniosła poza lepiej widocznym szumem matrycy, zdjęcie było robione archaicznym kompaktem z 4 megapixelową matrycą więc szału nie ma. Zasięg gwiazdowy na zdjęciu oscyluje wokół 7,5 mag albo ciutkę więcej a to za mało aby uchwycić M57.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg gwiazdowy na zdjęciu oscyluje wokół 7,5 mag albo ciutkę więcej a to za mało aby uchwycić M57.

Taaa? A poznajesz zdjęcie w ostatnim poście  :D :D

Jakie tam widać gwiazdy? Myślę w szumach są i do wyłapania  15tki  :D? Wiesz co zrobiłem? Użyłem opcji krzywych w programie graficznym 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

No.. szkoda że tak krótko naświetlałeś...Maksymalny zasięg to niecałe 5 mag (masz gwiazdę na czerwono)  - reszta to szum..

Łudziłem się ze wyciągnę choć galaktyki Bodego. Ale widać choć wyraźnie rozdzielnie Alkora i Mizara.

Czyli dokładnie to co widać gołym okiem. Ja te gwiazdy bez problemy rozdzielam!

post-2-137699803914_thumb.jpeg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dole przy datowniku Psy Gończe się chyba załapały jeszcze.

Niestety w moim aparacie mogę ustawić tylko iso a te było na 100 ustawione. Na długość naświetlania nie mam żadnego wpływu.

Na dysku mam jeszcze tyłek Lwa ale kiepsko wygląda...

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Niestety w moim aparacie mogę ustawić tylko iso a te było na 100 ustawione. Na długość naświetlania nie mam żadnego wpływu.

ja przy swoim kompakcie miałem funkcję manual więc mogłem ustawić sobie czas naświetlania na 15sek, robiłem takich klatek od 15 do 20 sztuk i stackowałem w DSS, spróbuj piotrkusiu porobić z 10 takich klatek i złożyć w programie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, gdzie ten Orion zimą, ja tam nic nie widzę.

Był mały myk. Na swoim serwerze mam zablokowane śmiganie obrazków przez obce serwery, ale jest na liście dozwolonych nasze forum, tylko, że adres się zmienił z samego http:// na http://www. itd. co jest dla serwera zasadniczą różnicą. Alu już wszystko naprawione.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Krzysiek...wow, pięknie! albo musisz mieć tak rewelacyjne niebo albo jakiegoś super kompakta, a swoja droga to co to za model aparatu że cisnąłeś aż 30 sekund ekspozycji? ja na swoim starym canonie mogłem tylko 15 sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparat to Sony Cyber-shot DSC-P73 (4,1 Mpix), służy mi do dziś, uważam, że to świetny aparacik.

Na niebo fakt, raczej nie narzekam? od wschodu, południa i zachodu czyste, bez świateł. Północ niestety wyeliminowana przez LP. Gdy nie ma mgieł (teren nizinny, z duża ilością rzek) to widoczność sięga wg mojej oceny do 6 - 6,3 mag.

Ale i tak, patrząc z perspektywy czasu, mam wrażenie, że jest gorzej niż kilka lat temu... i mam tu na myśli raczej bardziej stan zapylenia atmosfery niż zaświetlenia.  :-\

Pozdr

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A poniżej stack z kilku takich klatek Oriona, niestety nie pamiętam ilu, bo nie robiłem wtedy notatek. Widać wyraźnie skok zasięgu.

No i jako ciekawostka kadr z kometą C/2004 Q2 Machholz w centrum. Ledwo widoczna, ale jednak (zaznaczona). Zrobione tym samym kompakcikiem, też w 2005 roku. Też stack z kilku albo kilkunastu 30-sekundowych ekspozycji.

To były moje pierwsze zabawy z cyfrowymi obrazami hehe  ;)

Pozdr

KK

post-61-137699803984_thumb.jpeg

post-61-1376998040_thumb.jpg

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)