Skocz do zawartości

Nikon NAW SW 5mm vs Fujiyama HD ortho 5mm


Erik68

Rekomendowane odpowiedzi

Pojedynek giganta szerokiego pola Nikon NAW z orciakiem ,

Test z serii " pokaż kotku co masz w środku", szczegóły w DSO

 

Sprzęt-Newton 14" f/4.2.

Widoczność  -znakomita ,gwiazdy do 6.2-6.4mag. w zenicie. Seeing II/ IIIA

Nikon NAW SW  5mm-pozorne pole 72*(300x)

Fujiyama HD ortho 5mm- pozorne pole 42*(300x)

er.thumb.jpg.bd7aa6bfc73a5872f67083feb5e079f6.jpg

NGC 2371,mgławica planetarna "Cukierek"(Gem)- Fujiyama bardzo wyraźnie i szybko pokazał strukturę obiektu,Nikon został niestety w tyle.

NGC 3187(Leo)-jedna z galaktyk w HCG 44 ,o niskiej jasności powierzchniowej- Fujiyama  pokazał ją zerkaniem, zaraz po przyłożeniu oka do okularu, a przy dłuższym patrzeniu wyskoczyło , jadro i pojaśnienia, w Nikonie trzeba było trochę po zerkać żeby wyłowić obiekt z tła, struktur nie pokazał.

 

Arp 94-NGC 3226/27 (Leo)-zderzające się galaktyki.-Różnice bardzo subtelne ,na korzyść Fujiyama

 

NGC 3184(UMa)-galaktyka spiralna widziana od strony bieguna. Ponownie Fujiyama pokazał, subtelny detal , wyraźniej i szybciej niż Nikon

 

NGC 4051 (UMa)- galaktyka spiralna ,o dobrze zarysowanych ramionach. Tutaj różnica była naprawdę wyraźnie zauważalna. Fujiyama ,pokazał strukturę spiralną, a przy dłuższym zerkaniu , zaczęły wyskakiwać pojaśnienia w samych ramionach. Czasami błyskały jak kryształki , jasne punkciki(gwiazdki?).Nikon wyciągnął ramiona ,a regiony nie były tak oczywiste jak w orciaku, ponad to nic więcej nie udało sie zobaczyć.

 

NGC 5832(UMi)-galaktyka o niskiej jasności powierzchniowej- Fujiyama  wyciągnął obiekt z tła bardzo szybko, ukazując  nierówności  w jasności dysku. W Nikonie trzeba było trochę po zerkać, żeby galaktyka stała sie dobrze widoczna.

 

Obydwa okulary bardzo dobrze ostrzą na gwiazdach ,ale w Fujiyamie ,jest to łatwiejsze i szybsze.

W noc z seeingiem IVA ,Nikon nie radził sobie z wyostrzeniem ,a Fujiyama łapał ostrość, ale jest to wielka zaleta tych okularów. Wydaje ci się ze gwiazda jest już w punkt ,a Fujiyama wyostrzy ją jeszcze w igłę!

  • Like 6
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MichalKaczan napisał:

Dobra robota!

Eh, szkoda, że Nikon wypadł gorzej. Powoli dojrzewam do decyzji kupna orciaka ok 6mmm, choć się przed tym wzbraniałem. Tylko w zestawie powinni dawac lupkę, żeby powiększyć tą mikrusią soczewę ?

BCO6 pomimo, że najmniej wygodny z mojego inwentarza jako pierwszy wylądował w wyciągu, jak tylko po raz pierwszy rozłożyłem u Irka mojego Newtona 12 cali.

Teoretycznie orciaki są stworzone do US, ale dla mnie jakoś wygodniej obserwuje się nimi DSO. "Powiem więcej", przez rasowego Fujijamę 6mm patrzy mi się wygodniej niż przez BCO6. Ma on pole 42o które, przy krótkim ER jest łatwiej ogarnąć niż "wypasione" 52o BCO6.

Edytowane przez megrez23

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MichalKaczan napisał:

Gratuluję nowego nabytku! ??

No właśnie ciekawy jestem twoich wrażeń nt BCO 6mm i Fuji 6mm jeśli chodzi o widoczność detalu na obiektach DSO. Coś ci się udało porównać?

Dzięki. Czekamy na bezchmurną i bezksiężycową noc.

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem ciekaw. Używam serii BCO/BCP bardzo często i uważam, że są dość wygodne. Mały ER najbardziej mnie irytuje gdy okular zaczyna parować. Ciekawe jakby to było z rasowym Ortho, który ma soczewki wielkości główki od szpilki...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

Mały ER najbardziej mnie irytuje gdy okular zaczyna parować.

Pytanie czy twoje orciaki mają muszle oczne,jeżeli tak to ściąg je i wyrzuć(oczywiście to przenośnia. nic nie wyrzucaj)

Moje orciaki nigdy nie zaparowały,potrafiły siedzieć godzinę w wyciągu ,bez żadnych zatyczek i nic...Pamiętam pewną noc,gdzie parowało wszystko co miało muszle oczne a orto nie.Jedyny minus - na mrozie parzą w oko.Metodę bez muszlową dla ortho,doradził mi pewien gość ,co się chwali że se 12" kupił....

  • Thanks 1
  • Haha 2

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Erik68 napisał:

Metodę bez muszlową dla ortho,doradził mi pewien gość ,co się chwali że se 12" kupił....

Nie przypominom se?

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę kusicie tymi orciakami tylko ta dziurka od klucza...

Mały ER mi nie przeszkadza ale mała soczewka już nie wiem jak to będzie wyglądało. 

Mam 100mm refraktor więc transmisja okularu jest u mnie na pierwszym miejscu więc pewnie w końcu się skuszę na 6mm Masuyama/Fuji

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, SnoopDogg napisał:

Kurczę kusicie tymi orciakami tylko ta dziurka od klucza...

Mały ER mi nie przeszkadza ale mała soczewka już nie wiem jak to będzie wyglądało. 

Mam 100mm refraktor więc transmisja okularu jest u mnie na pierwszym miejscu więc pewnie w końcu się skuszę na 6mm Masuyama/Fuji

 

 

Dawaj kupuj, co się bedziesz zastanawiał. Bier chłopie ładuj do kosza

 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)