Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 26.04.2021 NGC 4298/4302


Rekomendowane odpowiedzi

Ode mnie taki skromny opis z 12" teleskopu.

"Następnie odnalazłem parę galaktyk: NGC 4298 oraz nieco słabszą NGC 4302. Wizualnie znajdują się bardzo blisko siebie i, ze względu na ustawienie, wyglądają ciekawie - jedna okrągława, druga widoczna krawędzią dysku w kierunku Ziemi, co sprawia, że obie przypominają porzucone w zapomnieniu ziemskie przedmioty. W Esie 14mm widok był bardzo dobry. Widziałem szkice, które ukazują ciemne pasmo w NGC 4302, ale pochodziły one z większych instrumentów."

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 14" ,N 4298,przy 187x,widoczna na wprost, z jaśniejszym jądrem,N 4302,wylazła dopiero po chwili zerkania ,ale przy takich niskich powerach,w większości galaktyk niewiele zobaczymy,tutaj trzeba przywalić.

Pomimo ,kiepskiego seeingu, (250x/300x) ,w 4289,pokazały się kłaczki(nierówności w strukturze dysku),zerkaniem wychodziło, to znikało,pojaśnienie (szkic) "nad" jasną gwiazdką od strony podłużnej 4302.w której uwypukliło się wyraźnie jądro i ogólnie cały zarys dysku.Niska stabilność atmosfery nie pozwoliła dostrzec ciemnego pasma.

sdf.jpg.b2161e3734d20d2df1fc842fe69967ac.jpg

 

  • Like 8
  • Thanks 1

luneta sześć cali, ef przez pięć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję obserwować powyższe galaktyki w nocy z 29 na 30 kwietnia br. To była pierwsza udana sesja moim Newtonem GSO 12 cali. Jako drogowskaz do odnalezienia posłużyła mi M85 ze swoją sąsiadką, a następnie M100. Potem było już "z górki". NGC 4298  widoczna na wprost w BCO 18 jako jasna owalna  plamka, natomiast NGC 4302 była widoczna jako ukośna bardzo subtelna smuga w Pentaxie XF8,5 oraz XL7. Natomiast w BCO6 oraz Nikonie NAW5 obiekty były dla mnie nieuchwytne. Być może było to związane ze zmęczeniem. W każdym razie warto próbować! Następnym razem poświęcę im więcej czasu. Na razie mam zbyt wiele do zobaczenia.

PS szkoda, że to tylko opis nie poparty szkicem.

Edytowane przez megrez23
  • Like 4

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 maja 2021, wspaniała noc i niestety krótka, zbyt krótka sesja obserwacyjna w czasie której wykonałem szkic wspomnianych galaktyk. Tak mniej więcej było widać w okularze.

para.PNG.0b3e09219a77e7aa04871821bf518cb8.PNGgaln.PNG.89e9bc66cf1577a161c3a5d7f453ede5.PNG

  • Like 4

Refraktor Sky-Watcher 120ED Black Diamond na EQ5 z prowadzeniem w osi RA oraz zestaw kilkunastu niezbędnych okularów, Orion 2x54 Ultra Wide Angle 36°, Zenith 10x50 5.5°, DO Extreme 7x50 ED, Vanguard Tracker 3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)