Skocz do zawartości

Poranne Jowisz i Saturn


Mareg

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Zobaczone. Zwłaszcza Jowisz robi wrażenie. Świeci jak latarnia na porannym niebie. Obydwa olbrzymy wznoszą się majestatycznie  na bardzo niskiej deklinacji. no i widać,że oddaliły sie już trochę od siebie od grudniowej koniunkcji. Warto wstać albo poczekać do tej trzeciej w nocy. Cały czas nisko więc seeing rzeczywiście słaby

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i w końcu udało się zrobić pierwsze w tym roku obserwacje planetarne prawdziwie planetarnym sprzętem!

Taurusa 300/1500 wystawiłem na zewnątrz jeszcze wieczorem (pod zadaszenie, żeby nie zamókł od rosy) a rozstawiłem się koło 3-ciej. Telep stał na platformie i obserwowałem praktycznie cały czas z XW 5 mm, x300, pole 14?, źrenica 1 mm.
Po niebie walało się parę chmurek i sporo cirrusów, ale Saturn i Jowisz były widoczne a między nimi z za drzew biła łuna od wschodzącego Księżyca.
Temperatura była taka, że w ten piękny czerwcowy świt nie trzeba było mieć ani czapki, ani rękawiczek, a wystarczała po prostu gruba puchowa kurtka.

Zacząłem od wyżej położonego Saturna.
Seeing na początku był dość kiepski i ciężko było wyostrzyć na Saturnie czy jego księżycach, a było ich widać cztery: Tytan (9.1 mag), Rea (10.3), Tethys (10.9 mag) i Dione (11.1 mag). Ostrość pewnie ustawiłem dopiero na sporo wyżej położonym Altairze.
Na szczęście seeing miał okresy znacznej poprawy i było widać jaśniejsze obszary równikowe i dość szczątkową przerwę Cassiniego. Kontury planety i pierścieni jednak cały czas falowały, ale pierwszy obraz Saturna w tym roku z 300 mm dobrego lustra i tak bardzo cieszył.

Ale gęba mi się jeszcze bardziej uśmiechnęła (i pewnie poszło parę wykrzykników) jak spojrzałem na Jowisza.
Po paru chwilach czekania na porywy lepszego seeingu okazało się, że dopisało mi szczęście i na Jowiszu się troszkę dzieje: Wielka Czerwona Plama była od dobrej strony, Europa rzucała cień na tarczę Jowisza a jak poczekam wystarczająco długo, to pewnie sama zacznie przechodzić na tle tarczy. I to wszystko dawało się spokojnie wypatrzeć !

Seeing się poprawiał i pogarszał, tło jaśniało ale Jowisz był coraz wyżej i to wszystko kompensowało. W porywach dobrego seeingu cień Europy był bardzo wyraźną czarną kropeczką, ciężko było zliczyć wszystkie pasy i tylko WCP ani razu nie była jakaś bardzo wyraźna.
W ogóle wzdłuż południków dużo się zmieniało na tarczy Jowisza, natomiast po równoleżnikach malutko: tylko blada WCP, ?lokalne? pociemnienia brunatno-czerwonego północnego pasa równikowego i może jakieś pociemnienie w okolicy WCP.

Pewnie gdzieś do 4-tej przeskakiwałem pomiędzy obiema planetami, ale przy którymś razie nie odnalazłem już Saturna i zostałem cały czas przy Jowiszu, który był jaśniejszy o 3 magnitudo (liniowo jakieś 16 razy).

I tak na gapieniu się na Jowisza zeszło mi aż do 5-tej, bo koniecznie chciałem zobaczyć jak Europa wejdzie na tarczę Jowisza (parę razy zerknąłem na Księżyc żeby zobaczyć jak się on ma i ewentualnie skorygować ostrość).
I w końcu widziałem Europę po jednej stronie tarczy Jowisza a jej cień po drugiej, choć było trochę strachu, bo brakło mi platformy i musiałem ją przestawić i wrócić do Jowisza już w pełnym świetle dnia.
Ale szybko mi się to udało, bo w szukaczu 9x50 Jowisz był nadal dość dobrze widoczny (gołym okiem już go nie byłem w stanie odnaleźć).
Co ciekawe, do samiusieńkiego końca księżyce Galileuszowe były widoczne w okularze na wprost, z najsłabszą Kallisto o jasności 6.6 mag.

O 5-tej Jowisz był 26° nad horyzontem a Słońce 3°.
Na domie widziałem wyraźne cienie drzew i po oderwaniu oka od okularu czuło się oślepienie.

Wrzucam pamiątkową fotkę Jowisza zrobioną koło 4:30 telefonem przyłożonym do okularu (oczywiście wizualnie obraz był często znacznie lepszy).

 

210602_0433_Jowisz.png.0191684165906606ec9e2afcbc3ce48f.png

 

Edytowane przez Mareg
  • Like 8

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś warunki na Jowiszu i Saturnie miałem chyba najlepsze w tym roku.
Jak seeing się uspokajał, to widziałem jakieś detale na WCP i pasy przed nią.
Brunatne pociemnienia na pomarańczowym północnym pasie równikowym też czasami stawały się wyraźne.
O 4:12 Io wchodził w cień Jowisza i fajnie się "wygasił" w ciągu paru minut.

A wcześniej był Saturn.
Dziś przerwa Cassiniego chwilami była czarniutka i było widać, że pierścienie po jej zewnętrznej stronie są ciemniejsze niż te po wewnętrznej.

Udało mi się też pierwszy raz w życiu wyzerkać Hiperiona z jego 14.5 mag według Stellarium.
Żeby się upewnić, wsadziłem w wyciąg XW 3.5 (x300 -> x430), bo przy większym powiększeniu nieco wzrasta zasięg.
Sprawdziłem też na mapach i w jego okolicy nie widzę nic, z czym można by go pomylić.

Na pewno pomogło mi, że zabrałem się za Saturna już po dłuższych obserwacjach, z wychłodzonym teleskopem i zaadaptowanym wzrokiem.
Także na wlocie Taurusa miałem wybaflowaną i wyflokowaną osłonę poprawiającą kontrast, przysłonięte 5 mm obwodu lustra i "czapeczkę" na lustro wtórne (zdjęcia tych przeróbek są w tym wątku).
No i kluczowa sprawa, warunki dopisały.

Przy obecnych krótkich i jasnych nocach Jowisz i Saturn stają się coraz fajniejszymi obiektami do obserwacji i focenia.
Nic tylko nastawiać budziki i działać.
 

  • Like 2

Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)