Skocz do zawartości

TS 10x50 Marine MX i filtr Astronomik UHC-E


Maver

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

to mój pierwszy post tutaj i tak po kilku msc zabawy z hobby lornetkowym (posiadam Nikon Monarch 7 8x42) postanowiłem zakosztować podstaw obserwacji nieba. I w tym celu po długiej lekturze polecanych modeli mój wybór padł na rodzinę BA8 w postaci TS 10x50 Marine. Rozważałem jeszcze DO Extreme, ale ta aktualnie jest nigdzie nie do dostania, a czytałem że różnice pomiędzy tymi modelami są jednak niewielkie (na pewno jak na moje amatorskie oko do pominięcia).

Ale do rzeczy, plan jest, abym sobie tą lornetką w nocy pooglądał niebo ze swojego tarasu. A tak się składa, że mieszkam na 1p. bloku wielorodzinnego z widokiem na mocno oświetlone patio (wygląda to jak pas startowy, serio ;)). Do tego mieszkam praktycznie w centrum Łodzi I stąd moje obawy czy na takie moje warunki light pollution nie będzie jednak za bardzo mi doskwierał. Wiadomo, wszystko wyjdzie w praniu (lornetka jeszcze do mnie jedzie), ale już zawczasu robię rekonesans z filtrami UHC - bo wiem, że takie są polecane przy moich warunkach, no i ta TS ma dedykowany na filtry gwint przy okularach 1,25 cala.

Czytam dobre opinie o filtrach Astronomik UHC-E. Raz że polecane przy mniejszych średnicach apertury, dwa że nie wycinają jednak tak dużo światła jak zwykły UHC. W związku z tym mam pytania:

 

Czy ktoś z Was testował może ten lub jakikolwiek filtr UHC lub UHC-E na lornetkach kalibru mojej i może się podzielić sposprzeżeniami ? Czy warto ?

czy to się sprawdza i jest uniwersalne ? Jeśli już miałbym zainwestować 70% ceny lornetki w filtry to takie, aby założyć je raz na zawsze i już nigdy nie zdejmować:)

Jak sprawdza się korzystanie z lornetki po zamontowaniu filtrów na okularach ? Czy nie wkurza to / nie obija się o oko i jest miejsce, aby wygodnie się przyłożyć do patrzenia z lornetki ?

 

Z góry dziękuję za Wasze odpowiedzi.

Pozdrawiam

M

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć - super, że jesteś.

Ja miałem właśnie filtry Astronomik UHC-E, ale stosowałem w dużej lornecie - tak w niektórych sytuacjach bardzo pomagały, zwłaszcza na mgławicach - tutaj relacyjka https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/15490-przegl%C4%85d-ds-%C3%B3w-lornet%C4%85-podczas-czekania-na-komet%C4%99-21p-giacobini%E2%80%93zinner/&do=findComment&comment=196536

32 minuty temu, Maver napisał:

czy to się sprawdza i jest uniwersalne ?

tutaj nie jestem przekonany czy filtry są uniwersalne - mi np. gwiazdy się nie podobały w filtrach, były jak gdyby przygaszone. Filtry to na zadania specjalne - np, na taką mgławicę Północna Ameryka.  Raczej też nie liczyłby na to, że filtry zrobią porządek z światłem Twojego miasta - to jednak za mało. Mała lornetka jest do podziwiania mrowia gwiazd, a tu zamiast filtrów dużo lepsze jest ciemniejsze niebo. 

Ten twój Nikon 8x42 to już nie byle co i  do przeglądu nieba powinien się nadać - co udało Ci się nim zobaczyć ze środka miasta?

Nie wiem czy już nie za późno, ale zamiast przedmiotowych filtrów zainwestował bym na twoim miejscu w dobry statyw, a jak masz takowy to bym pomyślał o lornetce tez BA8 ale 15x70 i wyjeździe za miasto, co moim zdaniem powinno dać dużo lepszy efekt niż walka filtrami z centrum miasta. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drastycznie zmniejsza się ER i pojawiają się denerwujące odblaski na powłokach filtrów. Lepszą opcją mogłaby być próba wykorzystania filtrów 2" zamocowanych na obiektywach tego Monarcha.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Wasze odpowiedzi, muszę przemyśleć.

Tak w ramach ciekawostki, tak wygląda moje light pollution na moim tarasie ?

<blockquote class="imgur-embed-pub" lang="en" data-id="a/pPdCgM1" data-context="false" ><a href="//imgur.com/a/pPdCgM1"></a></blockquote><script async src="//s.imgur.com/min/embed.js" charset="utf-8"></script>

Ktoś ma lepiej ?:)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że z ?prawie centrum Łodzi? lista twoich celów ogranicza się w praktyce do gromad otwartych, gwiazd podwójnych, Księżyca i kilku najjaśniejszych mgławic emisyjnych. Sam mieszkam prawie w centrum Wrocławia i obserwuję czasami 20x110 i 8x42 z balkonu. Mam ultrablocki i osobiście nie widzę jakiejś konkretnej różnicy z miasta na np. M42 czy M27, żeby uzasadniało to zakup filtrów. Raczej zainwestowałbym tą gotówkę w jakiś statyw z głowicą.

 

  • Like 3

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)