Skocz do zawartości

Historia pewnej porażki?ale może nie do końca?


Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś tak jest, że rzadko ludzie opisują swoje porażki. Fajnie @Setaarius, że podzieliłeś się z nami, że coś nie do końca wyszło jak było planowane.

1 godzinę temu, Setaarius napisał:

Trochę zaniedbany obiekt w obserwacjach, ale w małych teleskopach pewnie dość trudny do wyciągnięcia.

No i tu muszę się do czegoś przyznać - to miał być kiedyś mój OT. Podchodziłem do Irysa dwa razy EDkiem SW 120mm i niestety mi się nie udało. Ale jakoś nie chwaliłem się tym na forum. Aż do teraz...  

1 godzinę temu, Setaarius napisał:

nie eksperymentowałem z żadnymi filtrami, żeby próbować wyciągnąć więcej

W starych notatkach wygrzebałem, że ponoć UHC pomaga tylko na fragmentach mgławicy. Jak chce się ją zobaczyć całą, to trzeba bez filtrów pod dobrym niebem i/lub w dużym teleskopie. 

 

  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pmochocki napisał:

 

No i tu muszę się do czegoś przyznać - to miał być kiedyś mój OT. Podchodziłem do Irysa dwa razy EDkiem SW 120mm i niestety mi się nie udało. Ale jakoś nie chwaliłem się tym na forum. Aż do teraz...  

W starych notatkach wygrzebałem, że ponoć UHC pomaga tylko na fragmentach mgławicy. Jak chce się ją zobaczyć całą, to trzeba bez filtrów pod dobrym niebem i/lub w dużym teleskopie. 

 

Dzięki za informacje.

Zatem mamy potencjalnie nowy OT, znowu po części z mojej winy, ale tym razem mogę się pochwalić, że już go widziałem i jest tam gdzie powinien ?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj czytałem i mocno się wzburzyłem... gula zazdrości dusiła mnie w szyję ?  600 mm lustra pod ciemnym niebem..... niech Was piekło pochłonie i rzuci w odmęty wiecznego zachmurzenia ?

Mam nadzieję, że i mi będzie dane w tym nowiu coś popatrzeć przez kolegi T500, wtedy mogę Wam wybaczyć tę zniewagę.

Edytowane przez lolak89
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, lolak89 napisał:

Wczoraj czytałem i mocno się wzburzyłem... gula zazdrości dusiła mnie w szyję ?  600 mm lustra pod ciemnym niebem..... niech Was piekło pochłonie i rzuci w odmęty wiecznego zachmurzenia ?

Mam nadzieję, że i mi będzie dane w tym nowiu coś popatrzeć przez kolegi T500, wtedy mogę Wam wybaczyć tę zniewagę.

Taka nie za mocna ta klątwa Ci wyszła, poproszę o kolejne, regularnie, co miesiąc, w okolicach nowiu ?

 

Screenshot_2021-05-04-18-50-19-415_de.wetteronline.wetterapp.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
4 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Z tego timelapsa widać, że całkiem szybko idzie wam rozkładanie 24". Trzy sekundy i gotowa ? I w kombiaku się mieści. Można powiedzieć teleskop wyjazdowy ?

Nie mierzyłem czasu, zapomniałem chociaż wcześniej myślałem o tym. Myślę, że zajęło około 20 minut. Kwestia braku wprawy i doświadczenia.

Tym kombi jeszcze przyjechał nie mały montaż i nie mały drugi teleskop ?

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2021 o 17:53, pmochocki napisał:

Jakoś tak jest, że rzadko ludzie opisują swoje porażki. Fajnie @Setaarius, że podzieliłeś się z nami, że coś nie do końca wyszło jak było planowane.

No i tu muszę się do czegoś przyznać - to miał być kiedyś mój OT. Podchodziłem do Irysa dwa razy EDkiem SW 120mm i niestety mi się nie udało. Ale jakoś nie chwaliłem się tym na forum. Aż do teraz...  

W starych notatkach wygrzebałem, że ponoć UHC pomaga tylko na fragmentach mgławicy. Jak chce się ją zobaczyć całą, to trzeba bez filtrów pod dobrym niebem i/lub w dużym teleskopie. 

 

Kolejne podejście do Irysa. Tym razem w 16 calach. Niebo według wskazania SQM-L 21.57 mag/arcsec2 wysokość 820 m.n.p.m. Okular Morpheusz 17,5mm, powiększenie x102.

Obiekt widoczny bez problemu. Zdecydowanie słabsze odcięcie pomiędzy poszczególnymi obszarami, bardziej zlany w jedną całość jednak mimo to można było dojrzeć budowę. Pokazał się jako dość nieregularny, przypominał trochę Trójlistna Koniczynę czyli M20 ale zdecydowanie słabszą, tak jakby w bardzo małej aperturze. Dostrzegalne różnice pomiędzy jaśniejszymi i ciemniejszymi obszarami, ale gwiazda HD 200775 podświetlająca mgławicę bardziej wybijała się na pierwszy plan utrudniając odbiór mgławicy w stosunku do widoku z 24, który zebrał zdecydowanie więcej szczegółów samej mgławicy. Różnica wręcz przytłaczająca.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)