Skocz do zawartości

Jest robota dla popularyzatora astronomii


Rekomendowane odpowiedzi

W Kraśniku Górnym 44d właścicielka pensjonatu Biała Róża, chce uruchomić pokazy nieba przez pasjonata astronomii. Docelowo chce uruchomić tam obserwatorium a być może nawet organizować zloty miłośników nieba.

Sama twierdzi, że noce ma tam ciemne a jest jeszcze w stanie wygasić na czas obserwacji całe oświetlenie. Poszukuję ona (pani Danuta Janik) kogoś z okolic, kto podjął by się na umowę takich pokazów i ewentualnie doradziłaby jej co i jak zorganizować z czasem by postawić tam obserwatorium dla gości odwiedzających pensjonat. Jestem z Nią po rozmowie telefonicznej i dialogu na FB. Niestety praca i zadania w Żaganiu ograniczają moja zdolność do zajęcia się tym tematem, bo to kawałek drogi ode mnie a ja jestem niepełnosprawny ruchowo. 

Pani powinna się tu zgłosić z prośbą o pomoc w tej sprawie ale pewnie warto by jej to ułatwić. W razie zainteresowania proszę o kontakt gdyby ktoś chciał zadzwonić do niej. Pewnie można kontaktować się na numery pensjonatu.

Powodzenia.

  • Like 2
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fajnie ze ktos ma takie pomysly i nawet moze bym sie zglosil , gdyby nie to , ze jestem z Kujawsko - Pomorskiego. Niestety wedlug mapy lightpollution jest tam niebo klasy czwartej [ kolor zolty] , wartosc SQM  20,94 . To oznacza dosyc przecietne niebo , w dodatku bardzo blisko jest Boleslawiec , ktory na pewno tworzy lune. Mysle ze nieco trudniej bedzie obserwowac obiekty glebokiego nieba , ale planety i Ksiezyc jak najbardziej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, lemarr7 napisał:

Niestety wedlug mapy lightpollution jest tam niebo klasy czwartej [ kolor zolty] , wartosc SQM  20,94 . To oznacza dosyc przecietne niebo , w dodatku bardzo blisko jest Boleslawiec , ktory na pewno tworzy lune. Mysle ze nieco trudniej bedzie obserwowac obiekty glebokiego nieba , ale planety i Ksiezyc jak najbardziej.

Większość obserwacji prowadzę właśnie "spod czwórki" i uważam, że wcale nie ma źle pod względem DSów i można naprawdę sporo wyciągnąć z takiego nieba, nie ma co ograniczać się do US. Nie jest to może niebo bieszczadzkie, ale nie ma co demonizować takich warunków, na takim niebie idzie nawet wypatrzeć Drogę Mleczną, więc dla wielu osób mieszkających w mieście i nie siedzących w temacie już samo to byłoby wow, a co dopiero zobaczenie jakiegoś obiektu w teleskopie. ? 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo faktycznie średnie, ale zawsze mozna się wspomóc EAA i filtrami wąsko pasmowymi, do tego goto i można żyć ?

Pablitus 16, Synta10, GSO 150/600, UHC - DGM NPB, OIII - L-extreme, GSO coma corrector, Altair UFF 30, Vixen ortho 12.5mm, ES 12 / 92, X-Cel LX 9, TV Plossl 8, Circle-T 7mm, Fujiyama 5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)