Skocz do zawartości

Teleskop opticon Taurus 70f700


Rekomendowane odpowiedzi

Nie pytaj, tylko obserwuj i nam powiedz ? , bardzo duzo zalezy od warunków w których obserwujesz, czy w mieście, czy na wsi? Na Twoim miejscu zacząłbym od obserwacji Ksiezyca.

To teleskop bardzo podobny do SkyLuxa 70/700, chociaz SkyLuxy zwykle były na montażach paralaktycznych.

Opis co mozesz szobaczyc SkyLuxem 70/700 jest ponizej w linku (niestety po niemiecku, ale w dobie internetowych translatorów nie ma to duzego znaczenia).

http://astronomie.n-t-l.de/observationpages/index.htm

 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj ,ze o powiekszeniach rzedu 350x mozesz zapomniec , maksymalne uzyteczne powiekszenie dla tego teleskopu to ok 140x. Potrzebne Ci beda co najmniej 2 okulary - niezle beda jakies ploessle, np. 15mm i 6mm. Z tych zestawowych uzyteczny jest chyba tylko ten H20. Mozesz poobserwowac Ksiezyc ,planety i jasniejsze DS-y. Cudow po takim sprzecie nie mozesz sie spodziewac, I jeszcze kwestia bardzo wazna , a mianowicie jakosc nieba w Twojej miejscowosci lub miejscowce obserwacyjnej ,bo moze sie okazac ze zostana tylko Ksiezyc i planety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Księzycu (i planetach, jak akurat sa na niebie), jako bardziej ambitny cel możesz sobie odszukać gwiazdę podwójną Albireo.

No i tak jak kolega wyżej pisze, dobrze by było kupic lepsze okulary. Ja bym polecał "uniwersalnego" Plossla Vixen NPL 10mm, ewentualnie jak chcesz cenowo zaszaleć to ortho Baadera BCO 10mm.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często trafisz na poradę "Zacznij od Tabeli Wimmera", a ja Ci powiem...zacznij od Tabeli Wimmera?

A Tabelę Wimmera i wiele innych przydatnych materiałów znajdziesz tutaj https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=25&t=949

Jak już będziesz szukał obiektów to poszukaj dobrego nieba najpierw ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zawracaj sobie głowy z tą soczewka barlowa, bo ona tylko popsuje obraz w tym teleskopie.

Te mm okularu sa potrzebne do obliczania powiekszenia. dzielisz ogniskowa teleskopu (w twoim wypadku 700mm) przez ognioskowa okularu (np. 10mm) i otrzymujesz powiększenie (700/10=70 czyli 70x).

Raczeje nie przekraczałbym tej wartości w tym teleskopie, chcociaz jak trafisz na dobre warunki atmosferyczne bez turbulencji i trafiła ci się dobra optyka, to mozesz na jasnych obiektach oraz gwiazdach podwójnych dać większe powiekszenie - nawet 140x.  Z okularem 6mm będziesz miał 700/6= ok. 117x.

W okularach o większej ogniskowej uzyskasz mniejsze powiększenia, ale obraz będzie bardziej jasny i ostry.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche offtopowo , ale chcialem zapytac o tego Ploessla Vixen NPL 10mm . Bedzie dawal podobne / lepsze /gorsze obrazy planet i gromad kulistych w porownaniu do TMB Planetary ?, bo zainteresowalem sie nim po wpisie powyzej i cena nie jest wysoka. Oczywiscie BCO 10mm jest poza konkurencja tak? Moj teleskop to Newton 6 [150/1200] f8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem refraktor 70/700 i dobry Plossl 10mm po prostu dobrze do niego pasował,  szczegolnie do planet.  Przy wiekszych powiekszeniach obraz  byl juz nieco mniej ostry - np.  w Ploslu 7,5mm. Na Ksiezycu jednak 5mm ortho jakos tam wyrabial,  a wiec przy 140x.  Potem tych samych okularow uzywalem w refraktotku 70/900 i o dziwo obraz (Ksiezyc) przy powiekszeniu 180x byl w nim lepszy niz  przy 140x w 70/700. Tak wiec sporo zalezy od jakosci optyki. 

Niestety ni wiem czy Ploosl Vixena bylby lepszy od TMB  w Newtonie 150/1200. Bo ich nie mialem.  Obstawiam jednak,  ze obraz w orcislu BCO bedzie lepszy niz w TMB. 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, bartlomiej.goldyn napisał:

 

Jak zechcesz prowadzić obserwację Księżyca, to powiem Ci kilka szczegółów na które trzeba zwracać szczególną uwagę. Trochę małe powiększenie, bo aby zobaczyć szczegóły potrzebna średnica lustra 500mm.

 

  • Haha 1
  • Confused 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr Raczek napisał:

 Trochę małe powiększenie, bo aby zobaczyć szczegóły potrzebna średnica lustra 500mm.

 

Piotrek,  nie wyglupiaj sie! 

  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lemarr7 napisał:

Troche offtopowo , ale chcialem zapytac o tego Ploessla Vixen NPL 10mm . Bedzie dawal podobne / lepsze /gorsze obrazy planet i gromad kulistych w porownaniu do TMB Planetary ?, bo zainteresowalem sie nim po wpisie powyzej i cena nie jest wysoka. Oczywiscie BCO 10mm jest poza konkurencja tak? Moj teleskop to Newton 6 [150/1200] f8.

Ja kiedyś byłem fanem TMB  TS HR i innych klonów tej konstrukcji. Ich plus to większe pole oraz większy odstęp oka od soczewki.. Są wpozątku  po zamianie z kitowców. Jednak po czasie jednak więcej detalu dają orto lub właśnie Plossile, ale długotrwałe w nich wpatrywanie jest męczące. Ciężko o okular idealny. Też zastanawiałem się nad tymi Vixenami mają dobre opinie.

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Piotr Raczek napisał:

Jak zechcesz prowadzić obserwację Księżyca, to powiem Ci kilka szczegółów na które trzeba zwracać szczególną uwagę. Trochę małe powiększenie, bo aby zobaczyć szczegóły potrzebna średnica lustra 500mm.

 

Oj chyba sprzedam maka 127 bo coś za mały do księżyca ?. A tak na poważnie to to nawet w najsłabszym sprzęcie na początku księżyc robi wrażenie. Czasem oglądałem księżyc w takim wynalazku intenty 70/400  i można już w nim zobaczyć większe struktury na powierzchni.

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Piotr Raczek napisał:

Ja nie wygłupiam ? Szczegółów księżycowej powierzchni nie zobaczysz, przy tak małym powiększeniu.

 

A wlasnie,  ze zobaczysz! ? 

Ja widzialem,  tysiace ludzi widzialo,  sprobuj i Ty. 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Piotr Raczek napisał:

Jak zechcesz prowadzić obserwację Księżyca, to powiem Ci kilka szczegółów na które trzeba zwracać szczególną uwagę. Trochę małe powiększenie, bo aby zobaczyć szczegóły potrzebna średnica lustra 500mm.

 

Nie no, większej głupoty dawno nie czytałem. I to wygłoszona z takim przekonaniem. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, hansol napisał:

Zdjęcie księżyca przez te teleskop 70/700 skywatcher

obrazek JPEG.jpeg

Ja rzadko robię fotki, ale kiedyś cyknąłem krater Gassendi troszke większą soczewka bo 80/1200 (pod spodem na mapce LROC zaznaczyłem, które to miejsce na Ksiezycu,  jaki to maleńki wycinek Księżyca):

gas2xxx.jpg.287da84b3d133d6dab91b55b7658b44d.jpg

 

600.thumb.jpg.864e56378143298bcb6a6c26508e2c02.jpg

 

Fotki zwykle wychodza lepiej niz jest to widoczne w wizualu, ale akurat w tym wypadku bardzo podobnie widać to przy dobrym seeingu w teleskopie przez okular.

  • Like 2
  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Piotr Raczek napisał:

Jak zechcesz prowadzić obserwację Księżyca, to powiem Ci kilka szczegółów na które trzeba zwracać szczególną uwagę. Trochę małe powiększenie, bo aby zobaczyć szczegóły potrzebna średnica lustra 500mm.

 

Oczywiście masz na myśli szczegóły powierzchni któregoś z księżyców Jowisza .

  • Like 1

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy się na tym nie zastanawiałem ale czy jest osiągalna z ziemi do obserwacji jakaś struktura na ksiezycach Jowisza  ?  A jak tak to jakich rozmiarów musiał by być teleskop.

Edytowane przez Smorff84

Mak 150/1800,  Achro 120/600,  N10 GoTo, 

Celestron nexsrar 5i, AZ 5

Nikon EX 8x40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Smorff84 napisał:

Nigdy się na tym nie zastanawiałem ale czy jest osiągalna z ziemi do obserwacji jakaś stróktura na ksiezycach Jowisza  ?  A jak tak to jakich rozmiarów musiał by być teleskop

Niektórzy widzą nawet w stosunkowo małych teleskopach ale trudno powiedziec co kto widzi ?

Na pewno da sie zrobic zdjecie ziemskim, amatorskim teleskopem na który widac te struktury.

Tv8dV9yxdENDsauQxqbn4X-970-80.jpg

https://www.space.com/17782-jupiter-moon-ganymede-amateur-astronomy.html

 

Peach robił zdjecia, ale to juz jakims bardzo duzym teleskopem

http://www.damianpeach.com/picdumidi/j2017-06-10_21-42-00_IR_RGB_Ganymede_dplabel.jpg

Edytowane przez JSC
  • Thanks 4

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Smorff84 napisał:

Nigdy się na tym nie zastanawiałem ale czy jest osiągalna z ziemi do obserwacji jakaś stróktura na ksiezycach Jowisza  ?  A jak tak to jakich rozmiarów musiał by być teleskop

Popracuj trochę nad ortografią... 

A odpowiadając na Twoje pytanie. Nie teleskopem amatorskim. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze wzabraniam sie od takich jednoznacznych i kategorycznych opinii....

Są astroszkice, na któryc autor wyraźnie zaznzacza, że widział szczegóły powierzchni Ganimedesa.

post-31759-14073110390112.jpg

post-7454-14073110597283.jpg

https://www.cloudynights.com/topic/288749-a-sketch-of-jupiter-spots-on-ganymede/

 

Mozna im (bo jest więcej takich raportujacych obserwatorów) oczywiście nie wierzyć, ale z własnego doświadczenia wiem, ze mi tez nie wierzono jak nieraz opisywałem co widziałem. Po prostu są ludzie, którzy się lubuja w takich obserwacjach, poswiecaja na to wiele czasu, wypróbowują rózne powiekszenia i naprawde mozna czasami zauważyć coś, co innym nie miesci sie w głowie. Oczywiscie nie mówimy w tym przypadku o teleskopie 70/700, ale jak widać na załączonych obrazkach, są to teleskopy jeszcze jak najbardziej amatorskie.

Co do 70/700 i Jowisza - widać w nim pasy Jowisza, które mi osobiście sprawiły wieka radochę jak pierwszy raz je zobaczyłem właśnie w refraktorku 70/700. Uważam, ze spełnił swoje zadanie jak na pierwszy teleskop. Oczywiście ksiezyce galileuszowe tez widać, ale bez rozróznialnych szczegółów na ich powierzchni.

 

PS

Ganimedes ma średnice ok. 2" jak dobrze liczę. Dwie sekundy na powierzchni Ksiezyca to ok. 3,5km. Te jasne dwa kraterki wewnątrz Gassendiego na moim zdjeciu kilka postów powyżej maja właśnie taką średnicę (kraterki po prawej stronie wnętrza Gassendiego na godzinie trzeciej) - a przypominam, ze to refraktorek 80/1200.

Edytowane przez JSC
  • Like 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się podepnę. Czy zakup okularu 6-7 mm do refraktorka 90/900 ma sens bo chcę uniknąć barlowa ?.  I czy używał ktoś przystawki do fotografowania  przez okular z T2 bo zdjęcia komórką przez okular nie powalają.

 

Edytowane przez seele
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, seele napisał:

Się podepnę. Czy zakup okularu 6-7 mm do refraktorka 90/900 ma sens bo chcę uniknąć barlowa ?.  I czy używał ktoś przystawki do fotografowania  przez okular z T2 bo zdjęcia komórką przez okular nie powalają.

 

Ma sens, Ja w refraktorku 70/900 uzywałem z powodzeniem na Ksiezycu 5mm orciaka BGO. Oczywiscie trzeba miec w miarę dobry seeing.

Kup orto BCO 6mm.

  • Like 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, seele napisał:

Dzięki, pytałem o tą przystawkę do aparatu z T2 dla okularów bo praktycznie o wiele częściej używam do obserwacji aparatu niż okularów. Wolę zdjęcia niż visual. 

Jesli wolisz zdjecia US, to doradzałbym kamerkę. Z tańszych to Asi 120MC, Neximage5 (taka ja mam) lub nawet jakiegos przerobinego webcama. Ja tak celowałem w wielkośc piksela, aby nie był konieczny Barlow. Generalnie sprawdza sie wzór na wielkość piksela : liczba swiatłosiły/5=wielkość piksela kamerki. Przy dobrej małej optyce mozna dać nawet: liczba światłosiły/7, a przy gorszej : liczba swiatłosiły/4

 

PS

Liczbe swiatłosiły możesz oczywiscie regulowac dobrej jakosci Barlowem. W przypadku kamerek to troche inne zagadnienie niż w wizualu.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak pojedynczy piksel. To samo jak bys uzywł zwykłego aparatu w ognisku teleskopu (bez obiektywu).

Refraktor f/10 ma liczbe swiatłosiły 10, powiedzmy, ze ma srednia optyke czyli przyjmij wartość "4", czyli 10/4=2,5. Kamerka musi miec piksel 2,5 um (mikrometra), a własciwie to nie średnica piksela, tylko odległość srodków pikseli, ale to juz dywagacje nie na tą rozmowę. Sądzę, ze jesli przyjmiesz liczbe "5" czyli 10/5=2, czyli piksel 2um, to tez jeszcze jakoś pociagnie, ale niczego nowego w szczegółach nie wniesie przy tej optyce. Aczkolwiek obrazek bedzie nieco wiekszy, bo bedzie zawierał więcej pikseli.

Z mich doswiadczeń wynika, ze nie trzeba się martwić jasnościa materiału (a własciwie jego ciemnością jesli uzywasz małych pikseli), bo mozna rozjaśnić zdjecie za pomocą tzw. "korekcji zanikania" (nie za pomoca zwykłego rojasniania).

 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)