Skocz do zawartości

Teleskop do 1100zł


Rekomendowane odpowiedzi

Jaki teleskop był by najlepszy, mieszkam na wsi i na pewno będzie Astrofotografia  :) Czy Synta 8 Starczy ?

Jeśli astrofotografia, to Synta 8" odpada.

Astrofotografia to trudna dziedzina, wymaga dużych nakładów finansowych. Jako takie minimum na start można by było traktować SW 150/750 EQ3-2 + lustrzanka. Ale to absolutne minimum. Do szerokich pól starczyła by sama lustrzanka z obiektywem posadzona np. na EQ3-2 z napędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tzw. krążek kolimacyjny. Służy do odpowiedniego ustawienia obu luster, by dawany obraz był pozbawiony zniekszytałceń spowodowanych krzywo ustawionymi (skolimowanymi) zwierciadłami.

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam kolego:

przeżywasz te same perturbacje co ja przed 2 miesiącami 8)

- za nie decydowałem się na fotografie na wstępie licząc na wspaniałe widoki "bez kompromisu" o cale

decydując się na syntę 12 nie zawiodłem się, jest pięknie

1. co do rozkładanej wersji nadal miałbym obawy co do stabilności i "narażenia na urazy transportowe" choć wygoda transportu na pewno jest o niebo lepsza

2. synty do niezłe działa, ale nie żałuję wydatku ( w moim przypadku (składka komunijna z funduszami syna ) mimo wydatku OPŁACA SIĘ

        teraz powolutku jak fundusze pozwolą będę kompletował okulary (pewnie ESy )

wątek: SYNTA 12" - w sprzęt obserwacyjny, kolimacja też przyniosła emocji ale wszystko powolutku zanim nauczyliśmy się chodzić było raczkowanie

pozdrawiam marcin

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast nie wyobrażam sobie tuby nie rozsuwanej :)  Mam rozsuwaną 10". Jest za co złapać przy przenoszeniu, konstrukcja jest sztywna i trzyma kolimacje. A tuba mieści się w bagażniku Fiata Pandy 8) (Dobson stoi na tylnej kanapie za fotelem kierowcy). Polecam tuby rozsuwane, chociaż żadnej DUŻEJ pełnej nie miałem- może nie jest tak tragicznie przy przenoszeniu ::)

p.s. Ważne żeby uszyc kaftanik na tube coby światła boczenego nie łapała :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1... choć wygoda transportu na pewno jest o niebo lepsza

właśnie mając to na uwadze napisałem - ja nie miałem nigdy rozkładanego..

a ten też od miesiąca ale gdybym zdecydował się na rozkładaną wersję byłoby dużo drożej więc wolałem iść w średnicę tym samym ilość światła

taki to początek

a co do rozkładanego może kiedyś doczekam się "kratownicy" w tej wersji....

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=34&p=265638                                                    oczywiście ten 32"

już zbieram kasę dziś z 4- paku zostało mi 2,80  ;)

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym razie! Po pierwsze tuby z Dobsona nie są wystarczająco sztywne (trzeba by je wręgować i np dać dłuższy Dovetail) a druga kwestia to EQ3-2. Na ten montaż maksimum to 6" choć i to pewnie nie będzie mistrzem stabilności

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy do astrofoto można użyć aparatu Sony WB150F  i http://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1434 ?

Nie. Chyba, że w projekcji okularowej poprzez zamontowanie aparatu na specjalnym uchwycie. Wtedy tylko astrofotografia US i to na takim marnym poziomie.  :-\

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, a ten teleskop czym się różni od Synty 8 (poza rozmiarami ;D)

Syntę 8" polecił bym jako pierwszy teleskop do wizuala. Chociaż preferował bym 10"!

Tubę SW 150/750 polecił bym jako pierwszy teleskop do astrofotografii. Oczywiście nie na takim montażu jak z twojego linku.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, a ten teleskop czym się różni od Synty 8 (poza rozmiarami ;D)

Wielkością zwierciadła i ogniskową.

Minimum do astrofoto to lustrzanka posadzona na jakimś montażu z napędem. Do krótkich ogniskowych mógłby wystarczyć Fastron - koziołek skonstruowany przez Janusza Wilanda z napędem ręcznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

konkretnie:

albo koledzy ci dobrze doradzą coś dobrego do afoto !słuchaj uważnie - ja się doradzałem znajomego fotografa to są poważne koszty i  nie ma półśrodków

albo wydasz dość kasy i będziesz widział na żywo piękne obrazy na niebie nie myśląc o foto np. nie mówię koniecznie o dobsonie i calach

a foto pooglądasz na tym bądź innym forum albo w necie (są piękne foty)

ale aby je uzyskać osobiście trzeba w tym siedzieć i to długo

niestety, ja z synem mam teleskop 1,5 m-ca i już się domyśliłem "jedno albo drugie" ja wybrałem wizual - co zapewniam NIEBO JEST PIĘKNE w jakim bądż ujęciu je podejdziemy

- kolejne jak coś ma być do wszystkiego jest do niczego

czytając fora i słuchając porad "wyjadaczy" najwięcej zyskasz - nikt ci nie poda bezpośrednio jaki teleskop, jaki okular i jaki filtr a jeśli tak to jak trafisz to będziesz miał duże szczęście jeśli nie będziesz jawił urazę do tego który ci doradził ( miej na uwadze, ze każdy ma swoje upodobania i swój gust, posiada własną wiedzę i preferencje, własne możliwości finansowe itd, ...wadę wzroku )

ja tylko mam nadzieję że synta 12" to początek....

przygody ...bo mnie to fascynuje i życzę tego wszystkim na początek

chciałbym aby ktoś mi to poparł

pozdrawiam marcin

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem - pozycja ostatnia czyli  Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2

I pożytek w wizualu i po wyposażeniu montażu w napęd fotki US będziesz mógł strzelać a jak Cię astrofotografia ,,wciągnie" to po zmianie montażu piękne fotki DS będziesz na forach zamieszczał  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)