Skocz do zawartości

Teleskop do 1100zł


Rekomendowane odpowiedzi

newton

kolimacja nie jest taka trudna ale trzeba uważnie kroczek po kroczku;

http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

http://mojeobserwacje.blox.pl/resource/kolimacja3.html

pierwszy link aby zrozumieć, drugi krótko zwięźle i z uwagą każde słowo trzeba wcielić w teleskop  :) a potem jazda na zewnątrz

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości- wiatraczek dmuchający na lustro od spodu niewiele ma wspólnego z ASCT. System ASCT ma za zadanie zdmuchnąć warstwę ciepłego powietrza znad lustra umożliwiając "od razu" obserwacje. Wiatrak pod lustrem przyspiesza "tylko"chłodzenie lustra.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i obywa się bez fachowego "cenowo" kolimatora

z tym, że jeśli wolisz foto to inna inszość i inny sprzęt pewnie zawita z tym, że budżet tu  :-\

mi się wydaje, że byle jaki to tylko zniechęci jak obrazy będą nijakie - trzebaby wybrać się do najbliższego miłośnika ze sprzętem i popatrzeć przez jedną noc "wyjadacz" doradzi, pomoże i zaszczepi, albo zlocik

a na wizual w calach można na początek tą 8 - nową w pełnej tubie

albo polować na wtórny rozkładany albo coś jeszcze...

synta dwunastka, ES 4,7 i badziewiaczki 10 i 25 z zestwu - początki nie są lekkie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ASCT jest montowany z boku tuby? Jak dla mnie skoro w nazwie jest "chłodzenia" i dany wiatraczek chłodzi, to spełnia definicję. Ale mniejsza o to.

Gdybym kupował kolimator to wybrałbym jakiś z szybką zamontowaną pod kątem. Bo w Baader Mark III jest ona równolegle do tuby (osi optycznej) i podczas kolimacji nie widać plamki. Nie jest to bardzo uciążliwe, ale mając wybór- właśnie taki kolimator bym wybrał :)

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości- wiatraczek dmuchający na lustro od spodu niewiele ma wspólnego z ASCT. System ASCT ma za zadanie zdmuchnąć warstwę ciepłego powietrza znad lustra umożliwiając "od razu" obserwacje. Wiatrak pod lustrem przyspiesza "tylko"chłodzenie lustra.

Dokładnie, a tak w sklepach jest opisywany i fotografowany, jest na forach troszkę dyskusji na ten temat - Konrad96 - wpisz sobie w Google Chłodzenie lustra teleskopu i znajdziesz bardzo ciekawe rozwiązania.

Osobiście jednak myślę, że to ma sens przy lustrach od 14 " (,,grubość lustra" g. ) wzwyż Newtony jako systemy otwarte studzą się stosunkowo szybko. Gorzej jest z SCT no i najciężej z MAK-ami.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zdecydowałem, kupie Synte 6. Niestety dzisiaj stało się coś nie oczekiwanego i musiałem wydać  oszczędności. Nie będzie mnie jakiś czas i jak najszybciej chce w końcu kupić swój pierwszy teleskop.  Ale nie martwcie się od czasu do czasu zaglądnę. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)