Skocz do zawartości

Równanie soczewki


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, JSC napisał:

No chyba masz jakieś swoje zdanie na ten temat?

Natomiast co do gwiazdy - tak wygląda jasna gwiazda, przy nienajlepszym seeingu, szczególnie gdy jest nisko nad horyzontem. Nie widze niczego podejrzanego. Przy idealnym seeingu gwiazda byłaby punktem lub raczej dyskiem Airego.

 

Powiedz mi jeszcze według czego ustawiasz ostrość. Według podręcznika i obrazka w nim zamieszczonego? ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 godziny temu, Piotr Raczek napisał:

Tak dla porównania, jeśli dostaniesz od zbira w nos i masz rozkwaszony nos, a w sprawie sądowej przeciwko sprawcy, sąd orzeknie, że ten zbir wcale nie uderzył Ciebie w nos, czy to będzie znaczyć, że nie masz rozkwaszonego nosa? ? A tylko dlatego, że uprawniony organ wydał takie orzeczenie. Tak samo można porównać to co widzimy w rzeczywistości do teorii ocieplenia klimatu. Cały kwiecień 2021 był zimny, co noc na Podkarpaciu przymrozki, maj również zimny z przymrozkami, w dzień też zimno, no ale naukowcy powiedzieli. Powiedzieli że mamy straszne ocieplenie klimatu, napisali książki o ociepleniu klimatu, a jak będziemy zamarzać, to nam wmówią, naukowo oczywiście, że zamarzamy dlatego że jest gorąco ?

To że mnie dzisiaj boli lewa noga nie znaczy że wszyscy ludzie odczuwają ból w lewej nodze -> to jest konsekwencja używania absurdalnych przykładów.
Żonglujesz pojęciami i przykładami a tak naprawdę warto zacząć od poczytania i zapoznania się z metodą naukową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piotr Raczek napisał:

Moje zdanie jest nieistotne. Ważne są fakty

A jakie są fakty? Ja widze je jako kule. Np. powierzchnia Marsa - widac, że sie zmienia i to w taki sposób jak wynikać może tylko z jego obrotu i kulistosci .

_jNoODTjGrYc6DlCCHuFS37UXReL1kwuOS4vfUIG

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr Raczek napisał:

Powiedz mi jeszcze według czego ustawiasz ostrość. Według podręcznika i obrazka w nim zamieszczonego? ?

Jesli ktos nie wie jak wyglada ostry obraz to dobrze jest jak posiłkuje sie podręcznikiem. Ja ustawiam ostrość tak długo az nie zobacze ostrego obrazu. Czesto przez gorszy seeng nie da sie zobaczyc ostrego obrazu. W przypadku gwiazdy ostrość ustawia sie tak, aby otrzymać jak najmniejszy punkt.

  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Andrzej Lach napisał:

 

To że mnie dzisiaj boli lewa noga nie znaczy że wszyscy ludzie odczuwają ból w lewej nodze -> to jest konsekwencja używania absurdalnych przykładów.
Żonglujesz pojęciami i przykładami a tak naprawdę warto zacząć od poczytania i zapoznania się z metodą naukową.

Kiedy dyplomowany lekarz powie Ci, że noga boli ciebie od kręgosłupa, Ty będziesz wtedy wierzył, że masz chory kręgosłup. Tymczasem przyczyna tego bólu może być całkiem inna. Dopasowujemy rzeczywistość do teorii, wierzymy ślepo nauce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał:

Jesli ktos nie wie jak wyglada ostry obraz to dobrze jest jak posiłkuje sie podręcznikiem. Ja ustawiam ostrość tak długo az nie zobacze ostrego obrazu. Czesto przez gorszy seeng nie da sie zobaczyc ostrego obrazu. W przypadku gwiazdy ostrość ustawia sie tak, aby otrzymać jak najmniejszy punkt.

Dziękuję Ci za szczerość. Czyli potwierdza się fakt, że dopasowujemy obraz według wiary w doktrynę naukową. W rzeczywistości gubimy ostrość by dopasować obraz do naszych wyobrażeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr Raczek napisał:

Czy tak widać Marsa jak tutaj go zaprezentowałeś?

Tak, to jest gif zrobiony ze zdjęć  przez ziemski telskop i to stosunkowo niewielki refraktor o aperturze 155mm.

http://www.guidescope.net/solarsys/mars03.htm

Nasz kol. Łukasz tez robi takie gify: https://astropolis.pl/topic/74560-mars-2020-mapa-albedo-powierzchni-pełny-obrót-3d-tutorial-gratis/

Wizualnie widac nieco gorzej i oczywiście rotacja jest bardzo powolna, ale widoczna jesli ktoś długo obserwuje.

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, JSC napisał:

Tak, to jest gif zrobiony ze zdjęć  przez ziemski telskop i to stosunkowo niewielki refraktor o aperturze 155mm.

http://www.guidescope.net/solarsys/mars03.htm

Nasz kol. Łukasz tez robi takie gify: https://astropolis.pl/topic/74560-mars-2020-mapa-albedo-powierzchni-pełny-obrót-3d-tutorial-gratis/

Wizualnie widac nieco gorzej i oczywiście rotacja jest bardzo powolna, ale widoczna jesli ktoś długo obserwuje.

 

To jest Mars

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr Raczek napisał:

Dziękuję Ci za szczerość. Czyli potwierdza się fakt, że dopasowujemy obraz według wiary w doktrynę naukową. W rzeczywistości gubimy ostrość by dopasować obraz do naszych wyobrażeń.

Czyli starsi ludzie niepotrzebnie nosza okulary, bo rzeczywistość nie jest ostra, czy jak to rozumiesz? Jak ktos niedowidzi to łatwo sie przekona, że z okularami na nosie moze cos przeczytać lyb bezpiecznie chodzic niepotykając sie o przeszkody. Chyba to jest dostateczna definicja ostrości?

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał:

Czyli starsi ludzie niepotrzebnie nosza okulary, bo rzeczywistość nie jest ostra, czy jak to rozumiesz? Jak ktos niedowidzi to łatwo sie przekona, że z okularami na nosie moze cos przeczytać lyb bezpiecznie chodzic niepotykając sie o przeszkody. Chyba to jest dostateczna definicja ostrości?

Tu na Ziemi wiesz jaki wygląd ma otaczający cię świat. Więc dostosowujesz ostrość do wyglądu przedmiotów. Natomiast w kosmosie ostrość gwiazd dostosowujesz do podręcznikowej grafiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr Raczek napisał:

Tu na Ziemi wiesz jaki wygląd ma otaczający cię świat. Więc dostosowujesz ostrość do wyglądu przedmiotów. Natomiast w kosmosie ostrość gwiazd dostosowujesz do podręcznikowej grafiki.

Już to kiedyś pisałem w innym wątku ale to nie jest prawda ? Są metody obiektywne jak maska Bahtinova, polecam sobie zrobić i użyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

Nie kolego. Ostrość obrazu gwiazdy ustawia sie według mierzalnych wartości fizycznych. Ach przepraszam, zapomniałem że Twoja fizyka jest inna niż nasza..

Są dwa rodzaje nauki i dwa rodzaje naukowców. Jest nauka i wiedza tworzona i odkrywana na użytek sponsorów i jest ta szczątkowa serwowana dla mas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Piotr Raczek napisał:

To jest Mars

 

No jest... Przy innych warunkach, przy innym ustawieniu globu Marsa i przy innym teleskopie byłoby inaczej . Jeszcze inaczej wyglada to po złożeniu klatek filmiku w jedna całość ,a jeszcze inaczej wyglada to na zywo

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Piotr Raczek napisał:

Są dwa rodzaje nauki i dwa rodzaje naukowców. Jest nauka i wiedza tworzona i odkrywana na użytek sponsorów i jest ta szczątkowa serwowana dla mas.

Co ty za pierdoły wypisujesz? I do tego cytujesz coś, co dotyczy zupełnie innej sprawy...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Piotr Raczek napisał:

Są dwa rodzaje nauki i dwa rodzaje naukowców. Jest nauka i wiedza tworzona i odkrywana na użytek sponsorów i jest ta szczątkowa serwowana dla mas.

Jeśli to Ty masz być tym zbawcą co uświadomi masy to ja dziękuje, wole być ciemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

Jeśli to Ty masz być tym zbawcą co uświadomi masy to ja dziękuje, wole być ciemny.

Jeszcze raz proszę Cibie o odpowiedź.  Przejdźmy więc do konkretów. Kiedy wyostrzysz na Księżyc, czy widzisz na tym samym ostrzeniu optymalną ostrość na wszystkie gwiazdy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr Raczek napisał:

Może Ty wiesz?

Pisałeś, ze masz teleskop, to chyba to sprawdzałeś?

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał:

Pisałeś, ze masz teleskop, to chyba to sprawdzałeś?

Mam ale trochę kiepskiej jakości, więc ciężko mi jest za pomocą tego teleskopu obserwować gwiazdy. Na niedużych odległościach wiem, że jest różnica w ostrzeniu na 2km i na tym samym ustawieniu na Księżyc. Skoro tu jest różnica, to musi być też różnica pomiędzy Księżycem, a gwiazdami w doborze ostrości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Piotr Raczek napisał:

Mam ale trochę kiepskiej jakości, więc ciężko mi jest za pomocą tego teleskopu obserwować gwiazdy. Na niedużych odległościach wiem, że jest różnica w ostrzeniu na 2km i na tym samym ustawieniu na Księżyc. Skoro tu jest różnica, to musi być też różnica pomiędzy Księżycem, a gwiazdami w doborze ostrości.

Moze teleskop wystarczy skolimować, ustawic mu prosto wyciag. Ja tez zaczynałem od marnej jakosci teleskopu, a jak cos z nim było nie tak, a czesto tak było, to próbowałem to naprawic, z pozytywnym skutkiem ?

Co do ostrości - juz Ci pisali, no tak, ale nie wierzysz matematyce i fizycznym wzorom...  Ostrośc co chwile sie zmienia w teleskopie z róznych przyczyn. Czasem trudno ustawic ja przez duze turbulencje. Generalnie tak jest jak przedstawia to wzór - czyli jest on zgodny z rzeczywistościa. Czyli jak ustawisz ostrośc na gwiazdę to jest ona tez dobra na Ksiezyc. Sa niuanse typu aberracji sferycznej, komy, aberracji chromatycznej, wiec to nie jest takie jednoznaczne dla każdego oka i każdego miejsca w polu okularu.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)